Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Podogonie

podogonie

20 odpowiedzi w tym temacie

Magda Pawlowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 976 postów
Ja spotkałam kilka koni którym podogonie się mocno nie podobało!
Jak to był koń nie przeznaczony do pracy w zaprzegu to sobie darowałam (ale raz się uparłam i przywyczaiłam moja kobyłę do tego ale wojna trwała dość długo)
Jak koń ma pracować w parzęgu to ma to podogonie zaakceptować. Ja bym się przynajmniej starała konia przyzwyczaić. A sprawdzałeś co będzie jak dopasujesz to podogonie inaczej? Tzn jeśli zapinasz ciasno to spróbuj luźniej, jeśli zapinasz luźno to spróbuj ciasniej:-) No i do skutku: codziennie trzeba doprowadzić do tego, zzeby koń zaakceptował to podogonie.
Można by spróbować bardziej naturalnie tzn nie podogonie zamontowane ale np jakbyś wziął sobie lonżę i przełożył ją koniowi za zadem to co będzie?
I naciskasz tą lonżą, najpierw koń ma być nieruchomy. Tzn ma stać sam a nie ktoś ma go trzymać! I ta lonża ma być przypięta do czegoś co nie będzie konia bolało gdyby szarpał np do pasa do lonżowania. I zakładasz za zad i pociągasz lekko-jak koń nic nie robi to puszczasz. I tak coraz wyżej aż dojedziesz do samego ogona (najpierw bym odczulała konia kładąc tą lonże NA ogonie na wierzchu, dopiero potem POD) No i jak koń stoi-zabierasz nagradzasz. Jak nie stoi-nie zabierasz.
Ale taka praca jest dość trudna do wykonania, trzeba dobrze rozumieć konia i dobrze wyczuć moment w którym zabierasz nacisk-musi to być moment uczciwej akceptacji i USPOKOJENIA siękonia a nie nieruchomość wymuszona czy wynikająca ze stresu.
Da się ale to jest trudne!
Łatwiej jest po prostu ubierać konia w półszorek z podogoniem i lonżować go do uspokojenia...
Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych