Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

koń z opojem - możemy zapomnieć o rajdzie?

koń opój rajd trening kondycja

3 odpowiedzi w tym temacie

carpe_noctem

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 31 postów
  • Miejsce zamieszkaniaZielGor
To mnie właśnie najbardziej zastanawia.
Mam 2,5 letniego konia z opojem na prawym tyle, już zdiagnozowanym przez weta - raczej wada wyglądu, miał to już jako 10-cio miesięczny źrebak, gdy go kupiłam.
Nigdy na tę nogę nie kulał, nie usztywniał się.
Jedyne zalecenie weta co do ewentualnych przyszłych jazd - duuużo stępa przed i po jeździe, oraz chłodzenie nóg wodą, z naciskiem na nogę z opojem.

Z zasady jest tak, że koń im więcej chodzi tym opój jest mniejszy, ALE.
Jak to się ima do rajdów?
Jeśli załóżmy, że chciałabym za kilka lat pojechać w jakąś krótką trasę, przy wcześniejszym odpowiednim treningu i dobrej kondycji? Odpada?
Może macie doświadczenia z pracą z końmi z opojami?
Na pewno trening trwa dłużej i jest oszczędniejszy, ale czy rajd nie jest do wykluczenia? Powiem szczerze, że nadal się nie mogę przyzwyczaić, że opój go nie boli, traktuję go jak kulawego, mimo, że nim nie jest. Może powinnam zmienić nieco poglądy? Chyba muszę się po prostu przyzwyczaić do tego, że koń z opojem nie jest kaleką, ale mam opory, non stop się martwię, jakby ta noga miała mu odpaść przy pierwszym lepszym zagalopowaniu :cry:

Na to moje pytanie weterynarz odpowiedział krótko - po odpowiednim treningu, może. Skakać też, ale bez przesady i lepiej sobie jednak odpuścić.
Skoki mnie w zasadzie nie interesują, jesteśmy bardziej w typie west-teren-luźny padok.
Co o tym myślicie?

Maria89

"Młoda szlachcianka z kasztanką"

• Moderator
  • 14904 postów
carpe_noctem, narazie koń ma 2,5 roku i podejżewam, że wsiądziesz na niego najwcześniej za pół roku (a może i później). I myślę, że wtedy powinnaś zadać to pytanie po zorientowaniu się czy koń po pracy pod obciążeniem zaczyna kuleć, opój zaczyna "rosnąć" czy dzieje się coś jeszcze innego. Wiadomą rzeczą jest, że przed konkretnym wysiłkiem trzeba konia odpowiednio rozprężyć, przygotować (o czym wiesz, bo napisałaś). Jeśli będziesz dbała zarówno o to przygotowanie konia do konkretnej pracy jak i o nogę to nie wydaje mi się, żeby opój przeszkadzał w normalnym użytkowaniu konia (przynajmniej ja nie spotkałam się z czyms takim, że opoje z samego faktu istnienia dyskwalifikują konia z użytkowania).
Ale pytanie czy za parę lat będziesz mogła na nim pojechać na rajd powinnaś zadać za te kilka lat.
Dołączona grafika

Ic maj lajf :D

iza90

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
A w jaki sposób weterynarz zdiagnozował, że to tylko wada urody? Było wykonywane RTG? Jest pewność, że pod opojem nie kryje się np. OCD?
Pozdrawiam

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
ja radziłabym ci tak jak napisała Maria oraz wezwać weta z kamerą termowizyjną (RTG nic tu może nie wykazać -jedynie podejżenia złamania kości)... musisz go sprawdzić taką kamerą kiedy jest po nocy (gdy stał) i po dobrym rozgrzaniu konia -po galopie, tylko takie badanie wykaże co dzieje się z nogą/nogami twojego konia.
Dziwi mnie jednak fakt, że do tak młodego wieku (piszesz, że miał go od 10m-ca życia) się utrzymuje :shock:
Nic z tym wcześniej nie robiłaś? każdą podejrzaną opuchliznę należy leczyć... (opoje zazwyczaj pojawiają się u koni pracujących-źle użytkowanych, obciążonych dużą pracą, a nie przygotowanych wcześniej do tego...)
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych