Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

PROTEST MPMK5 w WKKW 2012


53 odpowiedzi w tym temacie

#1
Szymon Tokarczyk

  niemowlak

 • Użytkownik
 • Pip
 • 1 postów

LIST OTWARTY

Polski Związek Jeździecki

Polski Związek Hodowców Koni

Sympatycy jeździectwa , miesięcznik Koń Polski


Reasumując protest MPMK 5 w WKKW 2012


W dniach 06-09. września 2012r. w Strzegomiu odbyły się Mistrzostwa Polski Młodych Koni 5 letnich polskiej hodowli we Wszechstronnym Konkursie Konia Wierzchowego. Brał w nich udział koń JEDWABNY PYŁ, którego jestem właścicielem. Ostatecznie zajął w konkursie 4 miejsce. Mając równą ilość punktów z koniem „SAWANAH” który zajął 3 miejsce, ze względu na lepszy wynik w próbie krosowej. Oceny w moim mniemaniu były krzywdzące więc zdecydowałem się na wniesienie protestu. Otrzymałem profesjonalną odpowiedz z PZHK, za którą dziękuje. Mimo wątpliwości, na ten moment, postanowiłem nie kontynuować protestu do nadrzędnych instytucji i federacji. Mam nadzieje, że protest jak również mój punkt widzenia przyczyni się do poprawienia jakości rozgrywania MPMK w przyszłości. Osobiście jestem bardzo zniechęcony , ale może kiedyś będzie lepiej. Jako że „próby sędziowane na styl zawsze budzą kontrowersje”, lepiej było by minimalizować ilość zawodów i konkurencji, tymczasem w MPMK są promowane we wszystkich próbach. Mam też nadzieje , że niedługo wybierane nowe władze PZJ będę starały się stanowić jeszcze bardziej transparentne reguły gry.
Ponieważ w miesięczniku „Koń polski” zostały w sposób subiektywny opisane moje działania, upubliczniam korespondencje. Niemniej, nie wymagam już odpowiedzi.
Poniżej przedstawiam moją analizę sytuacji.


1. Fakty
Koń „Sawanah” prezentowany przez Julię Kornaszewską w MPMK5 WKKW 2012 uzyskał medal za 3 miejsce, tym samym tytuł „II Wice Mistrz Polski” oraz nagrodę finansową w wysokości 2250 zł do podziału hodowca – właściciel.
W próbie ujeżdżenia uzyskał zwykły rezultat, zajmuje 5 miejsce ex eaquo – różnice pomiędzy końmi w punktach są niewielkie.
W próbie krosu spóźnił się 11 sekund.
W próbie skoków zaliczył 5 zrzutek.
Ma 3 miejsce wyłącznie ze względu na bardzo wysokie noty za styl.

W warunkach normalnego konkursu WKKW , 5 miejsce po ujeżdżeniu i dodatkowo 4,4 punkty karne za cross oraz 20 punktów karnych za 5 zrzutek, koń „Sawanah” ląduje na dolnych miejscach tabeli!
W sumie ze skoków i krosu, aż 24,4pkt karne, był to najgorszy rezultat ze wszystkich koni ;-)

Regulaminu rozgrywania MPMK w WKKW wymogi kwalifikacji – punkt 5.
”Konie 5 letnie ukończenie co najmniej jednego konkursu z wynikiem […] i nie więcej niż 4 błędami na parkurze […] .”
Robiąc 5 zrzutek – nawet nie zakwalifikował by się do udziału w tym konkursie!
Czyli jednak nie tylko ja widzę, że powyżej 4 zrzutek to tragedia…

2. Moja interpretacja ocen za styl wynikająca z logicznego myślenia

CROSS - Z odpowiedzi PZHK -Cytuje
„W WKKW najważniejszą próbą dla koni jest próba krosowa. W próbie tej koń Sawanah uzyskał 16,10pkt. (odpowiednio za styl skoku; podejście do przeszkody; galop w dystansie; chęć współpracy z jeźdźcem – 4x1,7pkt. bonif. oraz za predyspozycje do WKKW 1,8 . W związku z wagą tej próby wynik mnożony jest razy dwa, od wyniku zostaję odjęte punkty karne za czas (w tym wypadku 1,1pkt.k.)”
Suma punktów cząstkowych za styl, przed modyfikacjami wynosiła 18,60, była najwyższą oceną w konkursie. Cząstkowa ocena za galop w dystansie 1,7 , także była najwyższą w konkursie!

Jak koń który galopuje tak słabo, że nie jest w stanie sprostać normie czasu może dostać najwyższą sumę ocen za styl i najwyższą cząstkową ocenę za galop w dystansie ???!!!
Kolejna moja wątpliwość dotyczy modyfikacji wyniku. Jeśli wynik próby krosowej jest najważniejszy i jest przemnażany razy dwa, to najpierw od noty zbiorczej za styl powinny były zostać odjęte punkty karne, a dopiero później przemnożone razy dwa. Zwracam na to uwagę, ponieważ nie jest to doprecyzowane w regulaminie. Sugeruje wpisanie tej kolejności do przepisów aby wykluczyć potencjalne wątpliwości w przyszłości. Lepszym rozwiązaniem byłaby zmiana kolejności przeliczania, bardziej urealniło by to stosunek oceny za styl do błędów na krosie.

SKOKI – 5 zrzutek na 10 możliwych przeszkód.
Koń sawanach w próbie skokowej otrzymał następujące noty: 1,3pkt. praca przednich kończyn; 1,4pkt. praca tylnych kończyn; 1,1pkt. praca głowy, szyi, grzbietu; 1,5pkt chęć współpracy z jeźdźcem; 0,9pkt uzdolnienia do dyscypliny skoków. W sumie 6,2 od tego wyniku odjęto 5 pkt. karnych za zrzutki.

Zdemolowanie parkuru, przez zrzucenie pięciu przeszkód na dziesięć możliwych, w dyscyplinie skoki jest wynikiem tragicznym. Praca przednich i tylnych kończyn oceniona została oceniona „dobrze” na 1,3 i 1,4 – moje pytanie, czym ten koń zrzucał drągi? Ocena za współprace z jeźdźcem 1,5 też „dobra” - jak koń współpracował i zrzucał , to koń nie może być dobry w moim mniemaniu. Przynajmniej ocena za przydatność do skoków 0,9 wydaje się niska, ale wcale nie była najniższą w konkursie i nie odpowiada beznadziejności prezentacji na parkurze.

3. Oceny na styl ustalane kolegialnie…
W innych dyscyplinach (skoki narciarskie, łyżwiarstwo figurowe, gimnastyka artystyczna) oceny za styl są przyznawane przez każdego sędziego osobno. Uważam że uzgadnianie ocen wspólnych jest złą praktyką. Konkurs MPMK w WKKW rzeczywiście był sędziowany przez wysoko wyspecjalizowane i międzynarodowe grono. Niemniej nawet najlepszym specjalistą zdarzają się błędy. Logicznie myśląc, co argumentuje powyżej, jestem pewien że taki błąd miał miejsce w tym wypadku. Jeśli oceny były by osobne, przynajmniej widać który sędzia zrobił gafę.

4. Brak możliwości odwołania ?!
„Ponadto w przepisach ogólnych PZJ – System prawny, rozdział XII, artykuł 61, widnieje punkt 7 mówiący: nie można odwoływać się od oceny w konkursach ujeżdżenia , na styl itp.”
We wszystkich dyscyplinach sportowych istniej możliwość odwołania. Nawet na olimpiadzie zdarzają się sytuacje kiedy to post factum odbierane są medale olimpijskie. Związki sportowe muszę zapewnić taką możliwość. Jeśli PZJ nie zapewni takiej jasnej i klarownej drogi, prędzej czy później, Ministerstwo Sportu zobliguje związek do tego. W wypadku ocen na styl, przynajmniej pozostaje możliwość skargi na sędziego , mógłbym ją wystosować do Międzynarodowej Federacji Jeździeckiej FEI, niemniej na ten moment zaniechałem tego działania. Teraz już moją intencją jest wyłącznie zwrócenie uwagi na bubel jakim okazały się wyniki MPMK5 w WKKW 2012.

5. Tata odpowiada w prasie ogólnopolskiej
Pan Roman Krzyżanowski i artykuł „Najlepsze młode konie WKKW” „Koń Polski”, numer 10/2012 (341) – aktualny.

Odpowiedz z PZHK otrzymałem dopiero miesiąc po wysłaniu protestu, znacznie za późno. Wcześniej już po trzech tygodniach, opisuje mój protest pan Roman Krzyżanowski który jest ojcem zawodniczki prezentującej konia „Sawanah”. Co to za praktyka ?

Aby być fair, powinien dodać, że w artykule zachwala własną córkę pisząc: „ […]w krosie uzyskał najwyższą notę [… ] dobrze przeprowadzony […] jednak na parkurze po bardzo dobrym pierwszym skoku, zaliczył serię pięciu zrzutek […] „ - ta seria mnie bardzo rozbawiła ;-)

Niemniej dalej jest napisane „Szymon Tokarczyk zbulwersowany wynikiem swojego konia…”. Owszem jestem zbulwersowany, ale niesprawiedliwym wynikiem konia córki pana Romana. Jeszcze bardziej zbulwersował mnie fakt , że odpowiada mi publicznie pan Roman poprzez prasę, zanim bezpośrednio odpowiada mi PZHK.

Odnosząc się dalej do artykułu, nic nie robiłem pod wpływem „emocji” wyłącznie logicznie analizując zaistniałe fakty. Widząc niesprawiedliwość ostatecznych wyników, rozważałem różne tego możliwe przyczyny. Nie uważam też , abym poprzez sugestie, działania i złożenie protestu, wystawił sobie „nienajlepsze świadectwo”.

Na moje szczęście, nie utrzymuje się „z koni”, tylko wyłącznie hobbystycznie podchodzę do zagadnienia. Wielokrotnie słyszałem od zawodników lub byłem świadkiem, różnych nieprawidłowości i pomyłek w ujeżdżeniu, WKKW, a nawet w skokach. Różnica jest taka, że ja mogę sobie pozwolić na oficjalny protest, bo nie muszę przyjechać za rok startować z kolejnymi końmi.

Na koniec, zostało zadane retoryczne pytanie „ Na podniesienie liczby startujących wpłynęłoby skutecznie podniesienie nagród. Tylko skąd wziąć na to środki?”
Jako biznesmen i zniechęcony pasjonat jeździectwa, jednak na nie odpowiem: PRYWATNYCH PIENIĘDZY W JEŹDZIECTWIE NIE BĘDZIE !Z poważaniem

Szymon Tokarczyk#2
arena

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 3023 postów
I brawo Szymon :) tak trzymaj! nawet złotówki!!!
Biorę i ja w wątpliwość takie sędziowanie, dla mnie zasady te są również niejasne... :shock: To co napisałeś utwierdziło mnie tylko w przekonaniu iż PZHK oraz PZJ powinny wreszcie wziąć się do współpracy i zacząć od zmian personalnych oraz solidnego, jasnego i zrozumiałego dla wszystkich regulaminu.
Odwołanie do FEI - pewnie w tej sprawie wiele by wyjaśniło, ale jak można w ogóle dopuścić, aby z takimi sprawami kierować się aż tam?! To w pzj powinieneś uzyskać szybką odpowiedź i sprostowanie! tylko jak? skoro to państwo w państwie, a konie z uznanych przez nich hodowli mają pierwszeństwo na podium...
PS> to moje osobiste zdanie...
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

#3
edzia 69

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 10033 postów
 • Miejsce zamieszkaniaWyspa Wolin
widać innej drogi nie ma

#4
arena

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 3023 postów
Edziu, ale tak nie może być! ponieważ, to my: zawodnicy i hodowcy tworzymy im miejsca pracy i właśnie choćby z tego powodu należy nam się szybkie wyjaśnienie i rozwianie wątpliwości! Jeżeli sędzia nie potrafi podać jasnego argumentu na swoją decyzję, to znaczy, że nie powinien sędziować! a jeżeli nastąpiły błędy punktowe, to tym bardziej powinni się zebrać i zdecydować jeszcze raz ostatecznie oraz powiadomić zainteresowanego-natychmiast...! dlaczego mamy udawać się z takimi problemami do FEI? bo sami nie możemy się dogadać!? bo mamy bajzel,a nasze związki są nieomylne? powiedzieć przepraszam, to żadna hańba-człowiek się mylił, myli i będzie mylił! to im powinno zależeć, abyśmy się wzajemnie szanowali...
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

#5
edzia 69

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 10033 postów
 • Miejsce zamieszkaniaWyspa Wolin
Areno ja wiem,że to wstyd i najlepiej by było prać we własnym domu, ale......jakie inne rozwiązanie widzisz. To Ty się wstydzisz, ale są tacy co tego uczucia nie znają.

#6
arena

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 3023 postów
racja! wstydzę się... min. właśnie z tego powodu wycofałam się ze sportu... kiedy po pewnych zawodach i nie tylko doznałam wstrząsu/szoku! uwielbiam jeździć konno i pozostało mi pewne skrzywienie hobbystyczne i teraz wszystkie moje konie traktuję jak przyszłych sportowców, ale nie wiem czy zdobędę się jeszcze kiedyś na to aby im stawić czoła osobiście... no, może kiedyś, gdy coś się zmieni w tym kierunku...???
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

#7
arkady66

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 7387 postów
 • Miejsce zamieszkaniawarszawa
eee tam ... kolejny nieudaczny histeryk ...
ja tam podziwiam Amstronga który brał jak wszyscy ale brał najlepiej i ci mu dorównać nie potrafili po prostu się poskarżyli ... hahahhaha ....
nawet mi się zrymowało ...
arkady66

#8
arena

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 3023 postów
tu arkady nie chodzi o histerię, ale sprawiedliwość i jasność, kompetencję, logikę i szacunek... albo się gra czysto, albo nie ma sportu...I uwierz mi, że gdyby nasi strzelili drugiego gola Anglikom, a sędzia uznałby, że gola nie było/spalony, a wszystkie kamery zarejesrrowałyby, że jednak był, ale sędziego zdania nie możnaby było podważyć, to kibice zabiliby go gołymi rękoma... tylko na ten durny sport państwo płaci miliony rocznie! tu swoją kasę i tak ktoś odbierze , a w tym przypadku płacimy za wszystko sami (dokładamy) i jeszcze olewają nas z góry do dołu!!!

Ok może się nakręcam, ale wkur...a mnie to i tyle!
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

#9
arkady66

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 7387 postów
 • Miejsce zamieszkaniawarszawa
sprawiedliwość to sporna sprawa i każdy ją postrzega inaczej ...
arkady66

#10
Fonetyka

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 992 postów
ja oglądałam MPMK uważenie, pomijam skandal w 6latkach gdzie zmieniono godziny skoków ( przesunięto o 2h wcześniej) i nie poinformowany zawodników...ale sędziowanie w 5 latkach to porażka....jak koń który zrobił 5 zrzutek może mieć medal ( tylko dlatego że tato amazonki jest w komisji). To nie jest normalne- nie powinno być tak że ojciec sędziuje córkę na MP!

#11
arkady66

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 7387 postów
 • Miejsce zamieszkaniawarszawa
a jak ty byś miała syna na takich zawodach to na pewno byś głosowała na mnie ... żenada ... pomyśl kobieto
fajnie się mówi gdy bezpośrednio sprawa cię nie dotyczy ...
ja gdybym był w komisji i startowałby moja córka to mimo 10 zrzutek i tak dostałby medal ...
poza tym zawsze nieudacznicy piszą protesty ...
taki mały dowcip ... ,, panie kierowniku a mój szef mnie mobbinguje ... prosze panią to nie mobbing a zwykły opierdol ,, ... hahhaa
każdy przegrany ma 100 powodów dla których przegrał ...
przegrał i po sprawie ... gdyby pojechał na czysto nie byłoby sprawy ...a był słaby to przegrał ... Amstrong nigdy nie przegrywał ... amen
arkady66

#12
arena

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 3023 postów
sugerujesz arkady aby się zacząć dopingować? :-P
hmmm mistrz, to mistrz...

a ja swoje dzieci zawsze oceniam (przynajmniej staram się) sprawiedliwie, obiektywnie i surowo... pewnie gdyby tyle zrzutek zrobiła, to jeszcze by w domu opiernicz dostała!
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

#13
arkady66

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 7387 postów
 • Miejsce zamieszkaniawarszawa
moje dzieci są poza regułami ... hahaha// póki tata zamiata wolno im wszytko ... olewać nieudaczników ... hahha
arkady66

#14
edzia 69

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 10033 postów
 • Miejsce zamieszkaniaWyspa Wolin
Arek, nawet jak na Ciebie to przesadziłeś.

#15
Maria89

  "Młoda szlachcianka z kasztanką"

 • Moderator
 • 14904 postów
Myślę, że Arkady nie bardzo wie o co w tym proteście chodzi.
A po za tym sędziowanie własnych dzieci jest wbrew przepisom.
Dołączona grafika

Ic maj lajf :D

#16
arkady66

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 7387 postów
 • Miejsce zamieszkaniawarszawa
i zaraz się okaże że to nie było jej dziecko a tylko adoptowane ... hahaha
protesty , petycje , listy otarte a jeżdziec dupa ... amen
jak ktoś jest dobry i jedzie bez zrzutek to nie potrzebne mu listy otwarte , petycje , protesty i donosicielstwo ..
przegrał i powinien przestać się mazać ...
arkady66

#17
Fonetyka

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 992 postów
arkady jak ty nic nie kumasz...przegrał koń który przeszedł na czysto , został ograny przez tego z 5 zrzutkami...

#18
arena

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 3023 postów
eee tam, nudzi mu się bo cisza wszędzie i nie ma gdzie zadymy robić... może zadzwoń do właściciela konia Sawanah i zaproponuj mu cenę rynkową za kg, bo słyszałeś, że jest "dobry"... :-P
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

#19
Hamer

  dziewczyna MacGyvera

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 6683 postów
 • Miejsce zamieszkaniaLublin

Cytat

że jest "dobry"... :-P
czyt. smaczny :mrgreen:
Dołączona grafika , ,Dołączona grafika
nobody 's perfect

#20
arena

  Advanced Member

 • Użytkownik
 • PipPipPip
 • 3023 postów
jakby co, to ja tego nie powiedziałam... :mrgreen:
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych