Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Problemy i metody związane z treningiem konia skoczka

89 odpowiedzi w tym temacie

fuzja1

fruzja1 ,,leśny driverek"

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3297 postów
Edzia, jak długo Apostrof jest w treningu , od zajeżdżenia? Ile ma lat ? Jak często pracuje , tak pytam aby mieć lepszy obraz, swój mam, ale chcę mieć jeszcze czyjeś zdanie ;)
Konie są szczere. Zawsze powiedzą Ci jak jest naprawdę. Drugi człowiek powie Ci swoją opinię, ale koń powie Ci fakt. Niektórym ciężko jest to udźwignąć.
Ray Hunt

edzia 69

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 10033 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWyspa Wolin
To dorosły koń obijający pupę na pastwiskach do tej pory z braku jeźdźca. W treningu, o ile można to tak nazwać jest od 6 tygodni, wczęśniej był na nieszczęsnym "obozie sportowym ] przez lipiec, gdzie nauczył się tylko jak zwalać ludzi. Zawsze był wesoły, ale teraz każda jazda zaczyna się od serii baranów. Przedtem lubił sobie bryknąć, ale teraz to facet przesadza. Tyle dobrze,ze robi tylko na samym początku jazdy. Jak już odpuści, to do końca jazdy chodzi jak baranek.
jako 5 latek w 3 tygodnie od rozpoczęcia pracy pod siodłem zdał wierzchową próbę dzielności na ocenę bardzo dobrą.

fuzja1

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3297 postów
Ciekawi mnie szczegół, że tak ładnie schodzi sam z siebie w dół. Tak szybko. Czy był lonżowany wcześniej na wypinaczach ? Jeśli, to jaki czas ? Można mieć lekki kotakt, minimum ingerencji, lekką rękę, prowokować półparadami do przeżuwania wędzidła, robić liczne wolty, przejścia ,jechać od łydki, a konik i tak będzie się nosił ,,wysoko", bronił przed obniżeniem szyi / piszę tu od mometu kłusa/ jakby było mu niewygodnie i woli nieść się wyżej, tak aby wszystko widzieć ;) W terenie to zrozumiałe, konie chcą widzieć dobrze co ,,chycha" na nie :) Mam na myśli konika, który owszem nabrał jakiejś pewności ruchu, jest sterowny, ale dalej czuje się na woltach usztywnienia boczne, wyjeżdża kąty, ale ma tendencje to ,,kładzenia" się w zakręcie. Wiem, że to kwestia równowagi. Na wprost od razu nabiera pewności i idzie chętnie. Ja 162 cm i 58 kg a on welsh. Pewne dysproporcje więc utrudniają ? Co prawda patrząc na niego z boku ma długie żebra, szeroką kłodę, patrząc z przodu ledwo mieści się dłoń między przednimi nogami, jest wąski. Krótkie lędżwia / to zaleta/ i krótki mały zad, ale welshe maja takie, więc motorek drobny. I problem z równowagą na zakrętach może zostać.. Mimo 3 m-cy od zajeżdżenia jeżdżony po ok 3 x w tyg z przerwami.. a na lonży też z giętkością problem boczną, sztywność w okolicy lędźwiowej jeszcze ciągle rzuca się w oczy. Choć jest poprawa. Zmuszam go do aktywniejszego ruchu, aby zaangażował mięśnie , wówczas zaczyna opuszczać :) bo na pocz. ledwo co nogi podnosił, szurał po ziemi..
Coś mi się widzi odn opisanego modelu, że dla niego dużo kłusujących terenów, i dużo ruchu po łuku ale gł na lonży bez obciążenia ..Model ma z 6 lat.
Konie są szczere. Zawsze powiedzą Ci jak jest naprawdę. Drugi człowiek powie Ci swoją opinię, ale koń powie Ci fakt. Niektórym ciężko jest to udźwignąć.
Ray Hunt

Crazy Jumper

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 446 postów
  • Miejsce zamieszkaniawawa
Fuzja nie lepiej zapytać dobrego trenera niż całe życie eksperymentować, cały czas masz ten sam problem.

edzia 69

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 10033 postów
Uzupełniam zdjęcia z niskiego ustawienia o galop.
Pod spodem filmik z lonży przed jazdą.
Fuzjo,nie sądzę,aby ktokolwiek podał Ci jakieś liczby, ile, jak długo i jak.To mocno zależy od konia. Apostrof jest akurat bardzo złym przykładem dla podawania terminów, bo zawartość rodowodu [Sir Shostakovich xx] nie gwarantuje gładkiej i bezproblemowej pracy. Tym niemniej dla widoków takich jak dziś na lonży pokazał jestem wstanie włożyć dużo pracy dla super efektu,
Dołączona grafika

fuzja1

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3297 postów
Edzia, ależ on się rusza , sam z siebie. Już po tym widać jak dużo zależy od samego konia, jego możliwości wrodzonych, dalej to co można z niego wydobyć to od.. osoby go posiadajacej i jak widzi jego prowadzenie /patenty, czy nie, a jeśli już to jakie, częstość i styl jazd itp / dopiero na samym końcu od jeżdżacej, ja nie jestem osobą decydujacą, a tym bardziej mającą prawo wprowadzadzać w czyjś prv teren jakiegoś dobrego kazika, toteż przestań CJ wyskakiwać jak filip , bo gdzieś już parokrotnie pisałeś: że się nie znasz, mało, że się nie znasz, to nie kumasz podstawowych zasad układów miedzyludzkich ;)..więc bądź stanowczy wobec swej oceny i nie wtrącaj się w rozmowy z poważnymi ludźmi.
Edzia, to co ja uważam, że możnaby zrobić aby pewne sprawy przyspieszyć, niekoniecznie jest tożsame z uważaniem przez właściciela konia.
Zakończę więc dyskusję ,która już prowadzi do nikąd. Oprócz umiejętności, chęci potrzebne są jeszcze dwie rzeczy: czas, czas, czas, tak się składa, że nie każdy może być w stajni 5 x w tyg, więc trudno od konia, który ma przestoje po 2 tyg wymagać ugięć, zgięć, czy naraz powiązać w wypinacze..to byłby gwałt na jego fizjologii i psychice. To nie jest tak, że naraz się wsiadzie, dobrze poprzykłada części ciała i konik już stiuningowany.. / to do czytelników drugiego planu/ to tak nie działa.. czas, czas..plan, brak przerw . AMEN
A co wy na to : plan treningowy rajdowy. Stęp przez 3 m-ce, prawie tylko stęp.. a Cj już ma pozbieranego konika ,skaczącego N-ki po pół roku ;) :)
http://perseverancee...rance-training/

FAZA 1 (WALKING) trwa 6 tygodni (Barefoot konie 3 miesiące)

Cel: Aby przygotować konia fizycznie i psychicznie do ćwiczeń bardziej intensywnych. Aby rozpocząć uwarunkowania nóg i ścięgien. Aby zbudować mięśnie. Aby koń spokojny i posłuszny. Aby przyzwyczaić konia do otwartej drodze. Aby nauczyć dyscypliny
.Czas potrzebny do różnych tkanek organizmu do przystosowania i stanu, są następujące:
  • Serce i płuca 3 miesiące
  • Mięśnie 3-6 miesięcy
  • Ścięgien i więzadeł 6-12 miesięcy
  • Kopyta 7 miesięcy
  • Bone 1-3 lata

Ray Hunt

Magda Pawlowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 976 postów
ja uzyskuję obniżenie "z ręki" z kontaktu, poprzez poddanie potylicy a potem przepuszczenie w dół
w ten sposób mogę zażądać niskiego ustawienia (oczywiście nie na całkiem początkowym etapie) w każdej chwili praktycznie, równiez jeśli koń jest podniecony
Dołączona grafika

edzia 69

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 10033 postów
Zauważyłam,że łaciaty jak go zostawiamy zupełnie bez kontaktu to się gubi i przechodzi do pozycji "neutralnej"

fuzja1

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3297 postów
Tak Magda, tylko koń aby utrzymał taką pozycję dłuższy czas w ruchu, musi mieć czym. Czyli wyrobione mięśnie. Mięsnie buduje się miesiącami, ba.. latami, a nie tygodniami. Owszem można ćwiczyć w stępie zabawę wędzidłem, tu jest najłatwiej, i on to łapie, kłus, który angażuje już dynamiczniej mięśnie jeszcze sprawia mu kłopot w niskim ustawieniu szyi wzgl kłody. Myślę, i czuję, że to właśnie brak wyrobionych dobrze mięśni powoduje podnoszenie się. Tak ,na pewno. Tak mu widocznie wygodniej na razie.. Słaby zad = nieustawiony przód, można go tylko uwalić, ale już są momenty, że odpuszcza na łuku, inna kultura jazdy się dzieje, a nie pracuje często, więc wszystko bardziej rozłożone w czasie w porównaniu do waszych koni gdzie jesteście non -stop.
Edzia, od zawsze tak ma ? Czy na treningu ,,sportowym" zaczął poszukiwania ? ;)
Ray Hunt

Magda Pawlowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 976 postów
To ćwiczyć w stępie, często a niezbyt długo a kłusować tak jak koniowi wygodniej i wprowadzać takie zabawy wędzidłem stopniowo.
POsłużę się jeszcze raz zdjęciem Fryzi:
https://sphotos-a-cd...208597381_n.jpg
ja dość często młodym koniem jeżdżę po prostu tak: na luźnej wodzy, swobodnie, niech się gapi na otoczenie ile potrzebuje i tyle. Na resztę przyjdzie czas potem.
I też najpierw wprowadzam pracę "w ręku" w stępie
https://fbcdn-sphoto...809070376_n.jpg
Dołączona grafika

Gajowa

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2249 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLas
dżizus :roll: przepraszam, ale przez ile długaśnych postów będziecie dyskutować o najbardziej podstawowym ćwiczeniu jak żucie z ręki ????

jak się potrafi działać tzw. klasycznymi pomocami jeździeckimi i ma się jakieś tam minimalne wyczucie (ilość dupogodzin w siodle) to można zrobić to na każdym koniu nawet z jelenią szyją
Magdo, ja bym nie myliła żucia z ręki z niskim, westowym ustawieniem (chodzi mi o rzuconą wodzę). bo niby sylwetka konia podobna ale to chyba jednak co innego

edzia 69

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 10033 postów
Żeby zrobić żucie z ręki nawet na konia nie trzeba wsiadać.

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLublin
Dała bym 2 lajki ,ale nie ma jak :D :D :D
Dołączona grafika , ,Dołączona grafika
nobody 's perfect

edzia 69

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 10033 postów
Że mi przepraszam? :mrgreen:

Magda Pawlowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 976 postów

Wyświetl postUżytkownik Gajowa dnia 10 wrzesień 2013 - 16:51 napisał

dżizus :roll: przepraszam, ale przez ile długaśnych postów będziecie dyskutować o najbardziej podstawowym ćwiczeniu jak żucie z ręki ????

jak się potrafi działać tzw. klasycznymi pomocami jeździeckimi i ma się jakieś tam minimalne wyczucie (ilość dupogodzin w siodle) to można zrobić to na każdym koniu nawet z jelenią szyją
Magdo, ja bym nie myliła żucia z ręki z niskim, westowym ustawieniem (chodzi mi o rzuconą wodzę). bo niby sylwetka konia podobna ale to chyba jednak co innego

nie mylę
to są dwa odrębne ćwiczenie ale oba robię w różnych sytuacjach i dla różnych celów
Dołączona grafika

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLublin

Cytat

Że mi przepraszam? :mrgreen:
nooooo :grin:
Dołączona grafika , ,Dołączona grafika
nobody 's perfect

edzia 69

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 10033 postów
Lubię Paalmana. Nigdy się na nim nie zawiodłam. Tam jest wszystko od A bis Zet.
O żuciu też.

Gajowa

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2249 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLas
Magda nie twierdzę, że Ty mylisz, tylko ktoś kto czytał posty tak mógłby wywnioskować.
Edzia też lubię Palmana
no jasne że się da zrobić żucie bez jeźdźca , wystarczy lonża :)

Crazy Jumper

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 446 postów
  • Miejsce zamieszkaniawawa

Wyświetl postUżytkownik Gajowa dnia 10 wrzesień 2013 - 16:51 napisał

Gajowa nie jest to takie łatwe chyba jeszcze nie trafiłaś na konia ze złą budową. ;-) Fruzia ostatnio dwa konie i obydwa z wadą budowy uniemożliwiającą żucie z ręki. :mrgreen:
Jak by twój koń miał długie żebra to też byś żucia nie zrobiła. :mrgreen:

To jak mają taką budowę że nie robią żucia to pewnie trawy też nie jedzą, biedne konie.

Magda Pawlowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 976 postów
Jeżeli żucie jest takie łatwe to czemu tak często na czworobokach widzi się je tak kiepsko wykonane????

Niezależnie od budowy konia :mrgreen:
Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych