←  Skoki

Świat Koni

»

Problemy i metody związane z treningiem ko...

- zdjęcie fuzja1 08 wrz 2013

Edzia, jak długo Apostrof jest w treningu , od zajeżdżenia? Ile ma lat ? Jak często pracuje , tak pytam aby mieć lepszy obraz, swój mam, ale chcę mieć jeszcze czyjeś zdanie ;)
Odpowiedz

- zdjęcie edzia 69 08 wrz 2013

To dorosły koń obijający pupę na pastwiskach do tej pory z braku jeźdźca. W treningu, o ile można to tak nazwać jest od 6 tygodni, wczęśniej był na nieszczęsnym "obozie sportowym ] przez lipiec, gdzie nauczył się tylko jak zwalać ludzi. Zawsze był wesoły, ale teraz każda jazda zaczyna się od serii baranów. Przedtem lubił sobie bryknąć, ale teraz to facet przesadza. Tyle dobrze,ze robi tylko na samym początku jazdy. Jak już odpuści, to do końca jazdy chodzi jak baranek.
jako 5 latek w 3 tygodnie od rozpoczęcia pracy pod siodłem zdał wierzchową próbę dzielności na ocenę bardzo dobrą.
Odpowiedz

Ciekawi mnie szczegół, że tak ładnie schodzi sam z siebie w dół. Tak szybko. Czy był lonżowany wcześniej na wypinaczach ? Jeśli, to jaki czas ? Można mieć lekki kotakt, minimum ingerencji, lekką rękę, prowokować półparadami do przeżuwania wędzidła, robić liczne wolty, przejścia ,jechać od łydki, a konik i tak będzie się nosił ,,wysoko", bronił przed obniżeniem szyi / piszę tu od mometu kłusa/ jakby było mu niewygodnie i woli nieść się wyżej, tak aby wszystko widzieć ;) W terenie to zrozumiałe, konie chcą widzieć dobrze co ,,chycha" na nie :) Mam na myśli konika, który owszem nabrał jakiejś pewności ruchu, jest sterowny, ale dalej czuje się na woltach usztywnienia boczne, wyjeżdża kąty, ale ma tendencje to ,,kładzenia" się w zakręcie. Wiem, że to kwestia równowagi. Na wprost od razu nabiera pewności i idzie chętnie. Ja 162 cm i 58 kg a on welsh. Pewne dysproporcje więc utrudniają ? Co prawda patrząc na niego z boku ma długie żebra, szeroką kłodę, patrząc z przodu ledwo mieści się dłoń między przednimi nogami, jest wąski. Krótkie lędżwia / to zaleta/ i krótki mały zad, ale welshe maja takie, więc motorek drobny. I problem z równowagą na zakrętach może zostać.. Mimo 3 m-cy od zajeżdżenia jeżdżony po ok 3 x w tyg z przerwami.. a na lonży też z giętkością problem boczną, sztywność w okolicy lędźwiowej jeszcze ciągle rzuca się w oczy. Choć jest poprawa. Zmuszam go do aktywniejszego ruchu, aby zaangażował mięśnie , wówczas zaczyna opuszczać :) bo na pocz. ledwo co nogi podnosił, szurał po ziemi..
Coś mi się widzi odn opisanego modelu, że dla niego dużo kłusujących terenów, i dużo ruchu po łuku ale gł na lonży bez obciążenia ..Model ma z 6 lat.
Odpowiedz

- zdjęcie Crazy Jumper 08 wrz 2013

Fuzja nie lepiej zapytać dobrego trenera niż całe życie eksperymentować, cały czas masz ten sam problem.
Odpowiedz

Uzupełniam zdjęcia z niskiego ustawienia o galop.
Pod spodem filmik z lonży przed jazdą.
Fuzjo,nie sądzę,aby ktokolwiek podał Ci jakieś liczby, ile, jak długo i jak.To mocno zależy od konia. Apostrof jest akurat bardzo złym przykładem dla podawania terminów, bo zawartość rodowodu [Sir Shostakovich xx] nie gwarantuje gładkiej i bezproblemowej pracy. Tym niemniej dla widoków takich jak dziś na lonży pokazał jestem wstanie włożyć dużo pracy dla super efektu,
Dołączona grafika
Odpowiedz

Edzia, ależ on się rusza , sam z siebie. Już po tym widać jak dużo zależy od samego konia, jego możliwości wrodzonych, dalej to co można z niego wydobyć to od.. osoby go posiadajacej i jak widzi jego prowadzenie /patenty, czy nie, a jeśli już to jakie, częstość i styl jazd itp / dopiero na samym końcu od jeżdżacej, ja nie jestem osobą decydujacą, a tym bardziej mającą prawo wprowadzadzać w czyjś prv teren jakiegoś dobrego kazika, toteż przestań CJ wyskakiwać jak filip , bo gdzieś już parokrotnie pisałeś: że się nie znasz, mało, że się nie znasz, to nie kumasz podstawowych zasad układów miedzyludzkich ;)..więc bądź stanowczy wobec swej oceny i nie wtrącaj się w rozmowy z poważnymi ludźmi.
Edzia, to co ja uważam, że możnaby zrobić aby pewne sprawy przyspieszyć, niekoniecznie jest tożsame z uważaniem przez właściciela konia.
Zakończę więc dyskusję ,która już prowadzi do nikąd. Oprócz umiejętności, chęci potrzebne są jeszcze dwie rzeczy: czas, czas, czas, tak się składa, że nie każdy może być w stajni 5 x w tyg, więc trudno od konia, który ma przestoje po 2 tyg wymagać ugięć, zgięć, czy naraz powiązać w wypinacze..to byłby gwałt na jego fizjologii i psychice. To nie jest tak, że naraz się wsiadzie, dobrze poprzykłada części ciała i konik już stiuningowany.. / to do czytelników drugiego planu/ to tak nie działa.. czas, czas..plan, brak przerw . AMEN
A co wy na to : plan treningowy rajdowy. Stęp przez 3 m-ce, prawie tylko stęp.. a Cj już ma pozbieranego konika ,skaczącego N-ki po pół roku ;) :)
http://perseverancee...rance-training/

FAZA 1 (WALKING) trwa 6 tygodni (Barefoot konie 3 miesiące)

Cel: Aby przygotować konia fizycznie i psychicznie do ćwiczeń bardziej intensywnych. Aby rozpocząć uwarunkowania nóg i ścięgien. Aby zbudować mięśnie. Aby koń spokojny i posłuszny. Aby przyzwyczaić konia do otwartej drodze. Aby nauczyć dyscypliny
.Czas potrzebny do różnych tkanek organizmu do przystosowania i stanu, są następujące:
  • Serce i płuca 3 miesiące
  • Mięśnie 3-6 miesięcy
  • Ścięgien i więzadeł 6-12 miesięcy
  • Kopyta 7 miesięcy
  • Bone 1-3 lata
Odpowiedz

- zdjęcie Magda Pawlowicz 08 wrz 2013

ja uzyskuję obniżenie "z ręki" z kontaktu, poprzez poddanie potylicy a potem przepuszczenie w dół
w ten sposób mogę zażądać niskiego ustawienia (oczywiście nie na całkiem początkowym etapie) w każdej chwili praktycznie, równiez jeśli koń jest podniecony
Odpowiedz

Zauważyłam,że łaciaty jak go zostawiamy zupełnie bez kontaktu to się gubi i przechodzi do pozycji "neutralnej"
Odpowiedz

Tak Magda, tylko koń aby utrzymał taką pozycję dłuższy czas w ruchu, musi mieć czym. Czyli wyrobione mięśnie. Mięsnie buduje się miesiącami, ba.. latami, a nie tygodniami. Owszem można ćwiczyć w stępie zabawę wędzidłem, tu jest najłatwiej, i on to łapie, kłus, który angażuje już dynamiczniej mięśnie jeszcze sprawia mu kłopot w niskim ustawieniu szyi wzgl kłody. Myślę, i czuję, że to właśnie brak wyrobionych dobrze mięśni powoduje podnoszenie się. Tak ,na pewno. Tak mu widocznie wygodniej na razie.. Słaby zad = nieustawiony przód, można go tylko uwalić, ale już są momenty, że odpuszcza na łuku, inna kultura jazdy się dzieje, a nie pracuje często, więc wszystko bardziej rozłożone w czasie w porównaniu do waszych koni gdzie jesteście non -stop.
Edzia, od zawsze tak ma ? Czy na treningu ,,sportowym" zaczął poszukiwania ? ;)
Odpowiedz

- zdjęcie Magda Pawlowicz 08 wrz 2013

To ćwiczyć w stępie, często a niezbyt długo a kłusować tak jak koniowi wygodniej i wprowadzać takie zabawy wędzidłem stopniowo.
POsłużę się jeszcze raz zdjęciem Fryzi:
https://sphotos-a-cd...208597381_n.jpg
ja dość często młodym koniem jeżdżę po prostu tak: na luźnej wodzy, swobodnie, niech się gapi na otoczenie ile potrzebuje i tyle. Na resztę przyjdzie czas potem.
I też najpierw wprowadzam pracę "w ręku" w stępie
https://fbcdn-sphoto...809070376_n.jpg
Odpowiedz

- zdjęcie Gajowa 10 wrz 2013

dżizus :roll: przepraszam, ale przez ile długaśnych postów będziecie dyskutować o najbardziej podstawowym ćwiczeniu jak żucie z ręki ????

jak się potrafi działać tzw. klasycznymi pomocami jeździeckimi i ma się jakieś tam minimalne wyczucie (ilość dupogodzin w siodle) to można zrobić to na każdym koniu nawet z jelenią szyją
Magdo, ja bym nie myliła żucia z ręki z niskim, westowym ustawieniem (chodzi mi o rzuconą wodzę). bo niby sylwetka konia podobna ale to chyba jednak co innego
Odpowiedz

- zdjęcie edzia 69 10 wrz 2013

Żeby zrobić żucie z ręki nawet na konia nie trzeba wsiadać.
Odpowiedz

- zdjęcie Hamer 10 wrz 2013

Dała bym 2 lajki ,ale nie ma jak :D :D :D
Odpowiedz

Że mi przepraszam? :mrgreen:
Odpowiedz

- zdjęcie Magda Pawlowicz 10 wrz 2013

Użytkownik Gajowa dnia 10 wrzesień 2013 - 16:51 napisał

dżizus :roll: przepraszam, ale przez ile długaśnych postów będziecie dyskutować o najbardziej podstawowym ćwiczeniu jak żucie z ręki ????

jak się potrafi działać tzw. klasycznymi pomocami jeździeckimi i ma się jakieś tam minimalne wyczucie (ilość dupogodzin w siodle) to można zrobić to na każdym koniu nawet z jelenią szyją
Magdo, ja bym nie myliła żucia z ręki z niskim, westowym ustawieniem (chodzi mi o rzuconą wodzę). bo niby sylwetka konia podobna ale to chyba jednak co innego

nie mylę
to są dwa odrębne ćwiczenie ale oba robię w różnych sytuacjach i dla różnych celów
Odpowiedz

- zdjęcie Hamer 10 wrz 2013

Cytat

Że mi przepraszam? :mrgreen:
nooooo :grin:
Odpowiedz

Lubię Paalmana. Nigdy się na nim nie zawiodłam. Tam jest wszystko od A bis Zet.
O żuciu też.
Odpowiedz

- zdjęcie Gajowa 10 wrz 2013

Magda nie twierdzę, że Ty mylisz, tylko ktoś kto czytał posty tak mógłby wywnioskować.
Edzia też lubię Palmana
no jasne że się da zrobić żucie bez jeźdźca , wystarczy lonża :)
Odpowiedz

- zdjęcie Crazy Jumper 10 wrz 2013

Użytkownik Gajowa dnia 10 wrzesień 2013 - 16:51 napisał

Gajowa nie jest to takie łatwe chyba jeszcze nie trafiłaś na konia ze złą budową. ;-) Fruzia ostatnio dwa konie i obydwa z wadą budowy uniemożliwiającą żucie z ręki. :mrgreen:
Jak by twój koń miał długie żebra to też byś żucia nie zrobiła. :mrgreen:

To jak mają taką budowę że nie robią żucia to pewnie trawy też nie jedzą, biedne konie.
Odpowiedz

- zdjęcie Magda Pawlowicz 11 wrz 2013

Jeżeli żucie jest takie łatwe to czemu tak często na czworobokach widzi się je tak kiepsko wykonane????

Niezależnie od budowy konia :mrgreen:
Odpowiedz