Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

książki

306 odpowiedzi w tym temacie

Seishin

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 899 postów
  • Miejsce zamieszkaniawarszawa
No to ja powiem nie skromnie, że książek o koniach mam bardzo dużo, ale nie sposób mi spamiętać tytuły i autorów wszystkich :roll: Ja z poradników mogłabym polecić dużo książek, ale większość z tych najlepszych już była podawana :cry: a co do takich powieściowych do poduszki to no cóż: "Heartland", "Koń zwany Cieniem", "Konie Dzieci Wilkołaki", "Szafir", "Gwiazda", "Eclipse" i pozostałe 2 książki z tej serii, więc obecnie nie pamiętam, ale być może w przyszłości dopiszę ;)

Gość_Aventia__*

• Gość
czy ktos ja ma lub zna?
i moglby cos niecos o niej powiedziec?

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów
  • Miejsce zamieszkaniazachodniopomorskie
Ja mam i polecam. Co byś chciała wiedzieć?
nie mam internetu do odwołania, kontakt 502 309 385

Gość_Aventia__*

• Gość
a jesli chodzi o ksiazki ktore juz mam i znam to jest ich sporo ale w wiekszosci musze przyznac nie spelnily moich oczekwan
te ktore naprawde warto miec i mozna sie duzo z nich dowidziec :
Anna Stachurska "Identyfikacja koni"AR Lublin
jest to chyba jedyna tego typu pozycja na polskim rynku wiec nawet jesli miejscami niejasno napisana to i tak nie ma zadnej konkurencji :)

R.Kolstrung,P.Silmanowicz,A.Stachurska "Pielęgnacja i podkuwanie kopyt koni"
nowa niedawno wyszla chociaz ta 'errata' dokonana przez p.Kolstrunga w KP troche mnie zastanawia czy aby nie ma tam wiecej tego typu bledow to jednak mimo wszystko ksiazka naprawde jest kompendium wiedzy o konskich kopytach i mysle ze KAZDY koniarz powinien sie z ta pozycja zapoznac (" no hoof, no horse" :) jak to mowi przyslowie )
("Pielęgnacja kopyt" Andrew Meynersa nie dorasta tej wyzej wymienionej nawet do 'piet':D)

S.Wierzbowski,K.Kosiniak-Kamysz"Kierowany rozród koni"(wznowienie ktore wyszlo w tym roku to ma tytul "Rozród koni")
swietna ksiazka i jeszcze ma ta zalete ze w przeciwienstwie do wiekszosci ksiazek specjalistycznych jest napisana bardzo przystepnie i zrozumiale

J.Fryc"Rozpoznawanie i leczenie schorzen kolkowych koni"
ksiazka naprawde swietna (ogrom fachowej wiedzy)chociaz trudno przez nia przebrnac przynajmniej mi :P i dlatego jeszcze nie zmeczylam jej do konca miejscami jak to bywa przy literaturze baaardzo fachowej jest deko niejasna dla niewtajemniczonych ale jej najwieksza wada jest to ze obecnie w sprzedazy nie jest dostepna bo sie naklad skonczyl a w bibliotekach/czytelniach jest jej malo albo wcale:(

Gość_Aventia__*

• Gość
oj wszystko :) czy jest przydatna dla 'nieweterynarzy' czy jest przystepnie napisana dla takowych czy nie ma bledow czy wiadomosci tam zawarte nie byly przypadkiem aktualne przed dwudziestoma laty :P jak to czesto bywa czy i jeszcze jakies wlasne obserwacje mile widziane

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów

Aventia_ napisał:

czy jest przydatna dla 'nieweterynarzy' czy jest przystepnie napisana dla takowych czy nie ma bledow czy wiadomosci tam zawarte nie byly przypadkiem aktualne przed dwudziestoma laty
- jestem 'nieweterynarzem', a była mi już kilka razy przydatna
- przystępnie napisana, może nie jak "Jazda konna w weekend" :) ale wystarczy czytać ze zrozumieniem
- nie wiem, czy nie ma błędów - żadnych rażących nie trafiłem (nie czytałem też od deski do deski, tylko to co mi było potrzebne), ale na ten temat musiał by się wypowiedzieć ktoś z większą wiedzą
- myślę, że aktualne

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
mi osobiście "Rozród koni" nie przypadł do gustu, ale to tylko moja opinia. Czytając tytuł "KIEROWANY rozród koni" miałam nadzieję przeczytać wiele informacji na temat odpowiedniego doboru tak ojca, jak i matki przyszłego źrebaka. Wpływ ras uszlachetniających (xx, oo) itd itp. Tymczasem książka opisuje przede wszystkim metody zapłodnienia, rozwój płodu, budowę anatomiczną klaczy i ogiera... niestety tym razem się rozczarowałam. Ale wszak wszystko zależy od tego, czego oczekujemy po danej pozycji...

Widzę, że brak w Waszym spisie "ABC powozenia" D . Nowickiej - ciekawa bynajmniej dla mnie - laika
Ponadto z książek starszych polecam "Jeździectwo" Suchorskiego, oraz "Rasy koni" M. Halter'a (to już dla pasjonatów hodowlanych chyba, znaczy dla mnie :) )
"Konie rubinowe" Kamińskiego to również ciekawa pozycja opisująca rozwój hodowli koni arabskich w Polsce
Z książek typowo hodowlanych , poruszających chociaz trochę problematykę selekcji, genetyki, wartości hodowlanej ciekawą jest "Poradnik dla hodowców i miłośników koni" J. Fedorskiego Poza tematyką typowo hodowlaną można tu również znaleźć obszerne informacje na temat żywienia , wpływu poszczególnych składników na konia, trochę ogólników o chorobach itd.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewna co do tej pierwszej
proszę o bana :D

Gość_Aventia__*

• Gość
no i jeszcze moje ulubione ksiazki 'arabkowe' nie mam ich niestety za wiele
W.Pruski"Dwa wieki polskiej hodowli koni arabskich ..."
super ksiazka kazdy arabiarz powinien przeczytac niestety niedostepna w spredazy wcale albo baaardzo droga (Allegro)bo ostatnie wydanie to gdzies z konca lat 70tych lub poczatku 80tych ja mam ksero kiepskiej jakosci i czekam az wreszcie ja wznowia(pewnie sie nie doczekam:()

R.Pankiewicz"Polska hodowla koni czystej krwi arabskiej 1918-1939"
polecam fajna ksiazka warta przeczytania szkoda tylko ze taka straaaaasznie droga :)

K.Chmiel"One tworzyly piękno"
broszurka w zasadzie a nie ksiazka forma jest okropna ale nie ocenia sie ksiazki po okladce jak to mowia:D ma duzo zalet jest tania ,dowcipnie napisana (kilka fajnych anegdotek ) ogolnie milo i szybko sie ja czyta chociaz jest kilka bledow i niestety wydana zostala chyba w 99 czyli zaraz przed wielkim i udanym powrotem polskich arabkow na areny miedzynarodowe i nie obejmuje tych najnowszych faktow
warto przeczytac

Izabela Rajca-Pisz "Stadninia Koni Janów Podlaski" w zasadzie to tez broszurka
cala mnostwo ogromnie irytujacych bledow jak dla mnie kompletna porazka
chociaz nie jest przynajmniej droga [/scroll][/u]

Gość_Aventia__*

• Gość
ten_veroniq bardzo dziekuje za rozwianie moich watpliwosci :P

Gaga mnie z kolei "Konie rubinowe" zupelnie nie przekonuja autor jest czy byl zdaje sie artysta a nie fachowcem co widac , slychac i czuc w tej ksiazce :) o ile dobrze pamietam (bo czytalam ja dawno temu)sporo jest tam bledow (wlacznie z mylnym podpisaniem niektorych zdjec koni) fakt ze milo sie ja czyta ale tez jak dla mnie nie zawiera ona jakos specjalnie cennych informacji
no ale to rzecz gustu a gustach sie ponoc nie dyskutuje :)

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów

Aventia_ napisał:

ten_veroniq bardzo dziekuje za rozwianie moich watpliwosci
Proszę bardzo :)

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
Aventia a propos Kamińskiego - możliwe, w arabach jestem laikiem, ale książkę czyta się przyjemnie :)
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewna co do tej pierwszej
proszę o bana :D

Gość_Aventia__*

• Gość
no to ze przyjemnie to prawda pod tym wzgledem polecam gorzej z wartoscia merytoryczna
moze byc jako lektura uzupelniajaca :)

falka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 96 postów
Mnie się bardzo podobał "zaklinacz koni" i "Shy Boy koń, który pożucił wolność"

Poradników tesh czytałam sporo ale osobiście bardziej interesują mnie książki do "poczytania" :) :D :roll:
"Oni dali nam mądrość, a my roztrwoniliśmy ją.
Oni dali nam cywilizację, a my pogrzebaliśmy ją.
Oni dali nam bogów, a my porzuciliśmy ich."

kopi

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 57 postów
zaklinacz koni był w sumie fajny ale moetody jakie tam stosował były conajmniej dziwne - przynajmniej dla mnie :roll:
"Jeśli masz pretensje do swojego konia, to tak jakbyś obwiniał swój wizerunek odbity w lustrze"

falka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 96 postów
W sumie to mogę się zgodzić, al książkę czytało się bardzo przyjemnie:)
"Oni dali nam mądrość, a my roztrwoniliśmy ją.
Oni dali nam cywilizację, a my pogrzebaliśmy ją.
Oni dali nam bogów, a my porzuciliśmy ich."

KP

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów
  • Miejsce zamieszkaniawwa
Aventia_ napisał:

Izabela Rajca-Pisz "Stadninia Koni Janów Podlaski" w zasadzie to tez broszurka
cala mnostwo ogromnie irytujacych bledow jak dla mnie kompletna porazka
chociaz nie jest przynajmniej droga [/scroll][/u]

Po pierwsze książki tej nie można nazwać broszurką. Opracowanie tak ogromnej ilości materiału (i to nie tylko z historii hodowli konia ale i historii obiektów i samego miasteczka) przerastało jak dotąd możliwości zapaleńców rasy a co dopiero autorki - która jest pasjonatką koni w ogóle (nie tylko arabskich) o czym świadczą monografie kolejnych stadnin tej autorki. Nie można też mówić o "całym mnóstwie błędów" - w każdej książce się one zdarzają. Trzeba też pamiętać że za zawartość książki i jej ewentualne błędy nie zawszev odpowiedzialny jest autor - czasami korektor, grafik czy drukarnia potrafi "spartolić robotę" mimo poprawności wersji dostarczonej przez autora.
Autorka książki o której mowa miała zdaje się tego świadomość - dlatego zażądała powtórnej publikacji - tym razem POPRAWIONEGO WYDANIA które JEST JUŻ OD WAKACJI W SPRZEDAŻY jeżeli ktoś nie zauważył. Z tego co wiem osoby czujące się "pokrzywdzonymi" przez zakup pierwszego wydania którego nie udało się wycofać ze sprzedaży w całości - mogą liczyć na BEZPŁATNĄ WYMIANĘ książki na wersję poprawioną.

Nie szkalujmy więc autorów zbyt wcześnie

milka_1118

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWawa

KP napisał:

Z tego co wiem osoby czujące się "pokrzywdzonymi" przez zakup pierwszego wydania którego nie udało się wycofać ze sprzedaży w całości - mogą liczyć na BEZPŁATNĄ WYMIANĘ książki na wersję poprawioną.

A można prosić coś więcej na ten temat??

flinta

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 79 postów
  • Miejsce zamieszkanianie wiadomo...
Poszukuję "Metode Nemethy" jeśli ktoś by miał możliwość skserowania i przesłania (oczywiście za opłatą) to proszę o kontakt :wink:

martynka_

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1153 postów
dyskusja chyba zakończona, ale mogę jeszcze polecić "dlaczego koń rży" Desmonda Morrisa. Mądry z niego facet (zoolog) przyjemnie się go czyta. A co do "Nauki jazdy konnej w weekend" pozostawie to bez komentarza.

[ Add: Pon 22 Maj, 2006 08:28 ]
dyskusja chyba zakończona, ale mogę jeszcze polecić "dlaczego koń rży" Desmonda Morrisa. Mądry z niego facet (zoolog) przyjemnie się go czyta. A co do "Nauki jazdy konnej w weekend" pozostawię to bez komentarza.

syśka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 68 postów
  • Miejsce zamieszkanialublin
ja polecam Monty Roberts'a 'Człowiek,który słucha koni' oraz 'Shy Boy', jakby nie patrzec:D

oraz Wilhelm Museller, Nauka jazdy konnej :mrgreen: 8)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych