Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Ślązaki w ujeżdżeniu....

135 odpowiedzi w tym temacie

melehowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Miejsce zamieszkaniaNORDA
Swego czasu sporo ślązaków chodziło w Polsce ujeżdżenie, zdaje się że miały dolew folbluta?! Czy programy zachowawcze na tyle zamknęły ten kierunek hodowli i użytkowania , że te linie wyginęły? Intuicyjnie szukałby wśród takich koni tańszej (czytaj: powszechniejszej) wersji konia ujeżdżeniowego dla początkujących?! ....a może są inne przeszkody w użytkowaniu ślązaków w ujeżdżeniu?
www.namarynku.pl Hodujemy konie dla Ciebie.

danae

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 920 postów
  • Miejsce zamieszkaniaSzerokie Pastwiska
mentalnosc polakow, i pokotujace twerdzenie, ze slazak to do bryczki, a odpad z niemiec sciagniety, a taaaaaakik papierem do ujezdzenia jedyny ;)

melehowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
do danae: spróbujmy temat zgłębić -skwitowanie jednym stwierdzeniem nie wyczerpuje tematu - rad bym poznać opinię hodowców i użytkowników koni śląskich

W temacie forumowym o ślązakach zaprzęgowych jest mowa nowym i starym typie konia śląskiego - czy ma ktoś fotki obrazujące oba typy konia? Z tego co się zdążyłem zorientować to obecnie krzyżówek z folblutami się już nie znajdzie? ......a w ten właśnie sposób tworzono kiedyś ślązaki w nowym "lżejszym" typie.

Gajowa

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2249 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLas
w starym typie:
Dołączona grafika

w nowym typie:
Dołączona grafika

melehowicz, jak wybierzesz się na próbę dzielności zaprzęgowej do Książa to tam sporo przyjeżdża "sfolbluciałych" ślązaków, ja tam uważam, że do ujeżdżenia na poziomie regionalnym to ślązaki są doskonałe, na wyższę dresowanie trochę za mało żywiołowe, choć wiadomo wyjątki się zdarzają.

melehowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
gajowa:
Dzięki za zdjecia! Ze względu na region kontakt ze ślązakami mam ograniczony, wręcz sporadyczny. Intuicja jednak mnie nie myliła! To "sfolblucenie" to przez dolew krwi czy wybór konia o lżejszym typie? Patrząc na rodowody ogierów z oststniego ZT to "czarne" są.

Wyjazd na ZT jest od dawna w moich planach , ale brakuje determinacji.

Korys.

Korys.' totalna menda, ktora niczego nie wniosla na forum

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 4131 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWielkopolska
Znam konia ślązaka : matka śląska, ojciec xx - koń w typie konia wlkp.

fuzja1

fruzja1 ,,leśny driverek"

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3297 postów
Podsyłam ,, w starym typie" z okolic Szczecina, konie z hodowli z Książa , obecnie wałachy.
Dołączona grafika
szły jak maszyny ;) im bardziej pod górę tym mocniej ciągnęły.
Dołączona grafika
Konie są szczere. Zawsze powiedzą Ci jak jest naprawdę. Drugi człowiek powie Ci swoją opinię, ale koń powie Ci fakt. Niektórym ciężko jest to udźwignąć.
Ray Hunt

elekt20

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
Ja osobiście hoduje konie śląskie i wcale bym nie stosował pojęć stary nowy typ tylko raczej rozpatrywał bym to w oparciu o danego osobnika. Są konie w starym typie wielkie łupy których użytkowość jest mocno ograniczona a są egzemplarze rodowodowo w starym typie ale z budowy nieco szlachetniejsze i świetne ruchowo (moze w wekend zrobie filmik jak ruszą sie jedna z moich klaczy w klucie dla żywego przykładu) . Opierając sie na moim doświadczeniu konie śląskie maja bardzo fajne stabilne charaktery nie sa wcale jakimiś mułami do pchania bardzo dobry a nawet wybitny klus step (zależnie od egzemplarza) przy czym miękko noszą i dobrze sie z nimi pracuje bo szybko sie uczą ogólnie dobry charakter no i czynnik ceny za naprawdę rozsądne pieniądze mozna miec fajna maszyne na początek .

melehowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
Dzięki za kolejne zdjęcia.
Moja dotychczasowa wiedza ograniczała się do tego, że "dolewano krwi" XX celem uzyskania ślązaków szlachetniejszych o cechach konia wierzchowego. Z tego co pisze elekt20 to daje sie wyselekcjonować slązaki szlachetniejsze w typie i bez krzyżowania z xx. Czy prowadzi się jeszcze planowy dolew XX do rasy śląskiej?

danae

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 920 postów
  • Miejsce zamieszkaniaSzerokie Pastwiska
prosze - mozna i MPMK startowac, tylko, ze nie wygrywac - ale moze to kwestia, rocznika, to z jakimi konmi taki slazak ma byc porownywany, a takze od tego jak jest przygotowany i przez kogo pokazany :

https://www.youtube....h?v=DSGn-gwkklU

melehowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
Bazyli był jednym ze oststnich ślązaków startujących w finałach MPMK.

Gajowa

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2249 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLas
ja jechałam półślązaczką finały MPMK ujeżdżeniu, sp po śląskim ogierze, była 23 na 27 koni :)

melehowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
Gratuluję! Choć kojarzenie ryzykowne!
Tak sobie myślę, że chociaż dotacje unijne są OK to jednak szkoda, że nie pomyślano o utrzymaniu linii wierzchowych-ujeżdżeniowych ślązaków. Np. KWPN utrzymał linię zaprzęgową.

Maria89

"Młoda szlachcianka z kasztanką"

• Moderator
  • 14904 postów
A czy przypadkiem Thomson na którym jeździł Andrzej Horoszko nie był ślązakiem?

Kiedyś, jak szukałam konia dla siebie to znalazłam bardzo fajnego zwierza (właśnie krzyżówka śl z xx). Jednak trochę za długo się zastanawiałam i ktoś mi go podkupił. Bardzo tego później żałowałam, bo koń robił wrażenie.
Z kolei kolega miał również taką mieszankę i po za tym, że koń był przepiekny to jeszcze bardzo dobrze się ruszał i też nieźle skakał.

Co do czystych ślązaków to uważam, że mogą być bardzo fajnymi, przyjemnymi końmi na nieduże rzeczy. Natomiast nie ma się co oszukiwać, że na dużych czworobokach raczej świata nie zawojują.
Dołączona grafika

Ic maj lajf :D

melehowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
Thomson od klaczy po xx
http://www.bazakoni....orse-73814.html

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
moim zdaniem przeginają z tym dolewem xx! rasa ta, sama w sobie piękna... początkowo bazująca na oldenburgach i fryzach-i tych właśnie powinno się tu dolewać najwięcej! wtedy kto wie jakby wyglądały losy tych koni w ujeżdżeniu (że już nie wspomnę o powozach :-P )

folbluty tylko większego pierdolca przekażą-no, ale jak zwykle oko można będzie pocieszyć... :mrgreen:
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

elekt20

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
zgodzę sie z arena że taki dolew miał by ręce i nogi ale niestety księgi stadne i inni ludzie którzy kształtuja te rasę nie myślą przyszłościowo a raczej uwstaczniaja rasę. Za to są różne głupie pomysły np preferuje sie konie o wzroście ponizej 170 cm są pomysły zeby koniom wyższym nie dawać licencji zaniżanie wzrostu negatywnie wpłynie na rynek każdy kupiec chce konia wysokiego bo duży kon sie dobrze prezentuje a oni w hodowli preferując niższe konie zamykajac rynki zbytu. Choć jakis dolew oldenburga jest np evento albo eliot

Maria89

"Młoda szlachcianka z kasztanką"

• Moderator
  • 14904 postów
Z tym, że w krzyżowaniu ślązaka z xx chodzi przede wszystkim o to, by uszlachetnic konia a uzywając fryza lub oldenburga istnieje ryzyko, że koń nadal pozostanie ciężkim a to predysponuje go bardziej do zaprzęgu niż na czworobok.
Moim zdaniem wcale nie jest powiedziane, że jak się skrzyżuje z xx to powstanie koń ze złym charakterem.
Dołączona grafika

Ic maj lajf :D

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
Maria, konie śląskie nigdy nie zrobią kariery na parkurach, a koń anglośląski, to już nie śląski... więc jak zwykle i podobnie jak to ma miejsce z naszymi młp-kami chcą coś poprawić xx i wepchnąć je w to, do czego nie są przeznaczone i jeszcze długo nie będą...!
jeżeli konie śląskie świetnie sobie radzą w zaprzęgach-są wręcz naszą dumą, to nie widzę związku i przyczyny aby pchać je na parkury... a na poziomie najniższym, to w ujeżdżenie można pobawić się na każdym koniu, każdej rasy, tylko trzeba umieć i trochę popracować.... dolewanie xx uważam za zamach na rasie i jest to praca bez sensu!!! a zaraz będzie Qvo vadis koniu śląski...? :???: bardzo przykre...

a co jak za jakieś dwa lata wrócą do łask zaprzęgi, bo kryzys się pogłębia!!! (że nie wspomnę o wojnie) i wtedy taki "ferdek zza płotu" nie będzie mógł sobie poradzić z anglośląskim koniem aby go zaprzęgnąć do bryczki i pojechać na pole czy na targ, bo jego ślązak nie ustoi...

dolew Fryza, to nie mój wymysł, na tym skojarzeniu tworzyli tą rasę, teraz wszystko chce się uszlachetniać, wysmuklać, podnośić wzrost-tylko ktoś nie pomyślał, że konie xx są bardziej delikatną rasą i bardziej podatną na przeziębienia itp... żal!
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

Korys.

Korys.' totalna menda, ktora niczego nie wniosla na forum

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 4131 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWielkopolska
elekt, a czy orientujesz się czy Evento stoi jeszcze w Masłowie k. Rawicza ? Mieszkam w pobliżu, ale nie mam pojęcia czy jeszcze stacjonuje. Wiem, że stał i to przez długi okres czasu. Swoją drogą, na moim terenie full koni po nim jest, głównie na śląskich matkach.

Danae, niestety, ale nie przemawia do mnie ten slązak na czworoboku :( dobrze ujeżdżony, ładny, dobrze się niesie, ale to jednak nie to :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych