Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Ślązaki w ujeżdżeniu....

135 odpowiedzi w tym temacie

melehowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
  • Miejsce zamieszkaniaNORDA
Rasę uzdolnioną i wyrównaną można ogladać w hiszpańskiej szkole jazdy we Wiedniu.
Ale nam temat ucieka..... chyba się wyczerpuje....
www.namarynku.pl Hodujemy konie dla Ciebie.

edzia 69

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 10033 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWyspa Wolin
Fakt, uciekły mi lipicany.

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
tak to już jest, kiedy się nie czyta wszystkiego, albo nie chce się komuś wczytać, albo od razu uprzedza się na fryzy ze zrozumiałych powodów ogólnoforumowych...
otóż Maria- nie mam zamiaru się wdawać w dyskusję o własnych poglądach, każdy hodowca ma swoje wizje, napisałam, że konie śląskie można uszlachetnić Fryzyjskimi, ponieważ ślązaki, to rasa powstała z oldendurgów i fryzów, stąd i ciemne umaszczenie oraz po części ruch, a więc są to dwie rasy wyjściowe, a na rasach wyjściowych (na bazie) można budować dalej... dolewanie tak dużej ilości xx do ślązaków jak 50% wiąże się z niekonsekwencją i haosem w naszej porąbanej hodowli QUNI... ;) amen!

uszlachetnianie hucułów, kn, fiordów końmi arabskimi również uważam za niewypał ;) bowiem są to już rasy ukształtowane i krzyżowani ich kłóci się ze sobą pod każdym względem, a rezultat takiego kojarzenia jest zawsze wielką niewiadomą... co innego dolewanie czystej krwi lub xx do półkrwi bazującej na oo i xx - (Janów ma świetne czyste angloaraby, które mają wielu zwolenników...)

melehowicz- powtarzam do ujeżdżenia, można użyć każdego konia-każdej rasy-jaki będzie efekt końcowy, to już zależy od jeźdźca... inną rzeczą jest zamach na rasie, a inną uczciwa i konsekwentna hodowla... ;)
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

Maria89

"Młoda szlachcianka z kasztanką"

• Moderator
  • 14904 postów
arena, nie wkładaj mi proszę w usta czegoś czego nie powiedziałam zarzucając mi uprzedzenia ogólnoforumowe!!! :evil: Nie mam żadnego uprzedzenia do fryzów!!! Wręcz przeciwnie. Bardzo mi się podobają i niejednokrotnie pisałam na forum, że chciałabym takowego posiadać. Ale ja nie jestem sportowcem tylko dupoklepem, który mógłby się bawić w jeżdżenie na fryzie i loterię czy się uda czy nie. Natomiast nie bez powodu w sporcie ich nie ma. Nie, przepraszam, w ujeżdżeniu są, ale sporadycznie i bez większych szans gdy staną w szrankach z konmi stworzonymi do tej konkurencji.
Filmik ze skaczącym fryzem - przepraszam, ale nie zrobił na mnie wrażenia, bo widać na nim, że ten koń na parkurze (odpowiadającym naszej klasie L) się męczy.
edzia, fryz nie jest koniem zimnokrwistym. Zimnokrwistym był na początku, gdy powstała ta rasa. Później został uszlachetniony by w efekcie dzisiaj być koniem określanym jako ciężki koń gorącokrwisty.

Ale faktycznie, rozmowa znacznie odbiegła od tematu, więc przepraszam za ot (ostatni z mojej strony).
Dołączona grafika

Ic maj lajf :D

amakor

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 147 postów
Swojego czasu (były to lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku) folblutoślązaki, bo tak je wtedy nazywano z powodzeniem startowały w zaprzęgach (czterokonnych) i były powszechnie chwalone. Sama miałam okazję obcować i na tych koniach jeździć (a czasami nawet powoziłam czwórką :oops: ). Były to konie o bardzo zrównoważonym charakterze. Uważam, że dolew xx do rasy śląskiej jest jak najbardziej uprawniony i w użytkowaniu zaprzęgowym - sportowym, na pewno się sprawdził.
Z tamtych czasów został mi duży sentyment do tych koni. Do tego stopnia, że jak chciałam kupić dla siebie konia to właśnie uszlachetnionego ślązaka.

Korys.

Korys.' totalna menda, ktora niczego nie wniosla na forum

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 4131 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWielkopolska

Wyświetl postUżytkownik amakor dnia 31 grudzień 2013 - 15:34 napisał

Swojego czasu (były to lata osiemdziesiąte ubiegłego wieku) folblutoślązaki, bo tak je wtedy nazywano z powodzeniem startowały w zaprzęgach (czterokonnych) i były powszechnie chwalone. Sama miałam okazję obcować i na tych koniach jeździć (a czasami nawet powoziłam czwórką :oops: ). Były to konie o bardzo zrównoważonym charakterze. Uważam, że dolew xx do rasy śląskiej jest jak najbardziej uprawniony i w użytkowaniu zaprzęgowym - sportowym, na pewno się sprawdził.
Z tamtych czasów został mi duży sentyment do tych koni. Do tego stopnia, że jak chciałam kupić dla siebie konia to właśnie uszlachetnionego ślązaka.

:)

Dolewa się xx do każdej rasy, wlkp, SP, oo, śl. W celu uszlachetnienia.

Fryzy średnio nadają się do ujeżdżenia( mówię tutaj o sporcie, nie o rekeracji czy małym sporcie.) chociaż Marc Peter Spahn ( właściciel Ekwadora K. Milczarek) - Trener Rapcewicza pokazał Fryza w świetnym stylu na wrocławskich Partynicach. Co prawda Randon wygrał, druga była Miczararek.

Ślązak czysty w ujeżdzeniu nie wygląda, taka kupa mięsa na czworoboku, turlającego się po piasku z jeźdźcem na grzbiecie. Fuj.

Koń xx nada mu szlachetności, wtedy inny koń. A wątek tyczy się koni śl w ujeżdżeniu. Może komuś się podoba czysty ślązak na czworoboku mnie nie.
A przecież ujeżdzenie to elegancji sport. Koreczki, ogon jak puch nie wystarczy.

Jak taki koń się rusza ? no jak beczka z piwem na wozie.

Tutaj zupełnie inna bajka

fuzja1

fruzja1 ,,leśny driverek"

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3297 postów
Stiuningowana beczka z piwem. Trochę predyspozycji , odpowiedniego treningu i boczki piwne znikają :)
Konie są szczere. Zawsze powiedzą Ci jak jest naprawdę. Drugi człowiek powie Ci swoją opinię, ale koń powie Ci fakt. Niektórym ciężko jest to udźwignąć.
Ray Hunt

Maria89

"Młoda szlachcianka z kasztanką"

• Moderator
  • 14904 postów
No tak. Lokan jest fajny. Choć przyznam, że mnie się bardziej podoba Regiment (http://www.bazakoni....-nomen-regentka). Wydaje mi się, że jest lżejszy niż Lokan.
Dołączona grafika

Ic maj lajf :D

elekt20

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
Gdyby Lokan stał sobie w boksie krył i jadł to podejrzewam że tez by wygladał jak Lapis z tym że Lapis to 96 wiec juz mamy swieższe pokolenia. Ślązaki to takie konie na które łatwo jest wrzucić więcej mięsa i sporo osób utrzymuje je zapasione i stąd też moze brać sie określenie beczek do piwa ale gdy taka beczke zaczniemy regularnie ruszac tłuszczyk ginie mięśnie sie uwydatniaja i kon całkiem inaczej wygląda

Korys.

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 4131 postów
no oczywiście, że wygląd możesz skorygować i poprawić, jednak ze ślązaka ujeżdżeniowca nie zrobisz, nie na tym poziomie z jakim trzeba sie zmierzyć w dzisiejszych czasach.

tutaj fajne ogłoszenie ślązaczka skojarzona z Geniusem
http://ogloszenia.re...&cena=&strona=5

Tutaj slązaczka, którą sam bym przyjął do stajni :mrgreen:

fuzja1

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3297 postów
Proponuję się ,,uwolnić" od porównywania na poziomie: lepszy-gorszy, gorszy bo.. nie do wyższych dyscyplin w ujeżdżeniu ? Bo został stworzony do innych prac powiedziałbym: użyteczniejszych , każda rasa ma swoje osiagi i ograniczenia i nie róbmy z czegoś czym nigdy nie będzie, a krzyżówki na rasach już ugruntowanych wg mnie są właśnie takim eksperymentowaniem na już utrwalonych przez fachowców cechach. Takie poprawianie dobrego. Może coś fajnego wyjdzie, może nie, zawsze kupiec jakiś się znajdzie ;)

E, tam ;) gniada z łysinką ,,wygrywa" z siwym . W czarnych szorkach w krossowym wózku by się pięknie solo prezentowała. Fajne ciacho :)
To siwe to cień rasy śląskiej, no ale o gustach się ponoć nie dyskutuje.
Konie są szczere. Zawsze powiedzą Ci jak jest naprawdę. Drugi człowiek powie Ci swoją opinię, ale koń powie Ci fakt. Niektórym ciężko jest to udźwignąć.
Ray Hunt

Korys.

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 4131 postów
Lubię Twój post Fruzia :-P

Tylko wątek brzmi " Ślązaki w ujeżdzeniu " Ja koni śląskich w ujeżdzeniu nie widzę, nie twierdzę, że są gorsze :idea:

Gniada też ładna, ale z budowy siwa podoba mi się bardziej, no ale o gustach się nie dyskutuje.

Po Evento jest ładny koń ogier, tylko zapomniałem jak ma na imię, taki siwy, starszy już będzie na pewno ponad 13 lat. Beczka, ale ruch ma ładny skubaniec

fuzja1

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3297 postów
Nie piłam Korys do ciebie, tak ogólnie to było : nie róbmy z czegś co zostało stworzone do innych zadań ;) Ślązaki w ujeżdżeniu, czemu nie ? Wszystko zależy od poprzeczki jaką się ustawia na wyzwania i zadania. Resztę sobie dopowiedzieć .
Ray Hunt

Korys.

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 4131 postów
Wiem,że nie piłaś, nasz konflikt zażegnany :-P

melehowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
w przeszłości bylo tak:
Dysput śl po xo - poziom GP
Meder śl po xo - poziom GP kwalifik. do ME
Liwr śl po xx - ME jun.
Regentka śl po xx I m. MPMK
niestety w ramach przeprowadzki na przemiał poszły archiwalne roczniki KP i KiR gdzie znalazłbym wiecej wyników podobnych "eksperymentów"

Korys.

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 4131 postów
Pytanko :

Jest sobie koń z matki śląskiej, ale po xo to dalej jest ślązakiem ?

Melehowicz zna pan czystego ślązaka z krwi i kości, który coś osiągnął w ujeżdżeniu ? Nie powiem, ale wątek mnie wciągnął, szukam i szukam - znaleźć nie mogę.

Wymienione zostały tylko te konie, które były uszlachetnione " lżejsza krwią " A jak jest z tymi typowymi oprócz zaprzęgów ?

Danaewstawiła konia z ujeżdzenia czystego ślązaka, jednak on nie powala i nie ma takich predyspozycji żeby konkurować z końmi szlachetnymi w ujeżdzeniu nawet od klasy P już na ZR +

melehowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
Oczywistą rzeczą jest że rasa ślaska z założenie to konie pośpieszno robocze (czytaj zaprzęgowe). Jednak ze wzgledu na pożądany w ujeżdżeniu sposób poruszania i prawie naturalne podstawienie sie (wymuszone dzięki konieczności stałego angazowania zadu przy pracu w zaprzęgu) dostrzeżono możliwość wykorzystania koni śląskich do wyhodowania koni do spotru ujeżdżeniowego. Na mniejszą skalę i bez wytrwałości w Polsce oraz skutecznie w Niemczech, uzyskując w księdze oldenburskiej dział koni ujeżdżeniowych, których wybitnych przedstawicieli nie muszę tu wymieniać. Nie ma przy tym znaczenia czy konie hodowane z dolewem xx xo itp bedą zapisane do księgi śląskiej czy SP. Rasa ślaska w swym dotychczasowym kształcie pozostanie, dopóki ktoś bedzie chciał kupować te konie lub dopóki ciocia Unia bedzie płacić za ich hodowlę. W mojej ocenie kierunek zaprzegowy bedzie sie mogł rozwijać jeśli będzie zapotrzebowanie na konie zaprzęgowe do sportu lub rekreacji, a w sporcie zaprzęgowym bedzie się odnosić sukcesy dzięki ślązakom . Dopłaty unijne nie potrwaja pewnie długo i użytkowanie będzie na powrót najważniejszym cenzusem hodowli ślazaków. Oby nie poszło to w takim kierunku jak w przypadku koni zimnokrwistych!

fuzja1

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3297 postów
Jednak, jakby nie patrzeć i czytać ze zrozumieniem.. to jednak już nie koń śląski w ujeżdżeniu jak w temacie , a krzyżówka śl/xx. Czy arab będzie dalej arabem z dolewem xx ? Czy xx będzie dalej xx z dolewem han . ? Nie będzie, bo to jednak nowy twór.
Ray Hunt

melehowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 115 postów
Zgoda - niech tak będzie. Trochę to ortodoksyjne ale przyjmuję argument.
Używanie przeze mnie terminu slązak dla koni z dolewem xx wzięło się z tego że program hodowlany księgi traktuje te konie jako ślązaki, więc uwazam że było to uprawnione.

kare_szczescie

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 67 postów
  • Miejsce zamieszkaniapolska
Ja mam ślązaka, którego użytkuje ujeżdżeniowo, spokojnie można bawić się w ZR i rywalizować :)
Zapraszam na http://koszmarny-karolek.blogspot.com jeżeli ktoś jest ciekawy.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Może nie są to konie na GP ale niżej jeździ się przyjemnie :)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych