Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Praca nad zaufaniem ręce jeźdzca

44 odpowiedzi w tym temacie

frostiness

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 346 postów
A ja d.. wożę i się tego nie wstydzę. Nie uprawiam sportu ani małego ani dużego i nigdy nie będę. Czy "rekreant" to już obelga? Jeśli kopytnemu to nie szkodzi a obojgu daje satysfakcję,co w tym złego? Moja kobyła miała podobny problem- chodziła z nosem wycelowanym w chmury, i owszem,nawet w lesie to przeszkadza,bo wierzcie mi że hamulce z wodzami na wysokości uszu własnych zawodzą i hamowanie w krzakach lub na innym końskim zadzie to nic miłego ani bezpiecznego. Oduczenie gniadej takich numerów żadnemu "fachowcowi" się nie udało (mam na myśli znajomych którzy przez lata jeżdżą a nie wożą się) ,cudaczne wypięcia na lonży,kombinacje z kontaktem. Mnie się udało po pół roku pracy wyłącznie w stępie (ok 2 razy w tyg,bo praca nie pozwala a brak ujeżdżalni nie ułatwia). I jestem dumna bo sama "naprawiłam" własnego konia :)
Inna sprawa- jeśli to koń do sportu,do rekreacji zarobkowej pod ludzi- tu czas na pewno gra rolę i nie można bawić się w gdybanie ani próbowanie na ślepo,tu potrzebna ręka fachowca.

FurryMouse

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1307 postów
A ja mam wrażenie, że nastąpiło nieporozumienie. Fuzji chodziło chyba o to, że nie każdy ma wpływ na to JAKIEGO konia jeździ, a nie na to jak on chodzi, a tak to właśnie Gajowa zrozumiała. Że nie każdy ma wpływ na to JAK koń chodzi ;) i to faktycznie jest wożenie dupy, bo jeśli nie mamy większego wpływu na konia to się wozimy a nie jeździmy [co koniec końców też nie jest czymś strasznie złym jeśli nie robimy koniowi krzywdy i sami jesteśmy w tym bezpieczni]. Natomiast brak wpływu na to co dostajemy pod wspomnianą wcześniej dupę faktycznie bywa uciążliwe i czasem dobija. Ale jak to mówią: jak się nie ma co się lubi... :)
Forum jeździeckie. Rozmowy o koniach i nie tylko: http://koniomaniak.kiv.pl/

frostiness

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 346 postów
I tu jest logika :) Gdyby autorka posta określiła jeszcze czyj to koń,jakie ma prawo z nim pracować i czy robi to ktoś jeszcze,czy to koń do sportu,rekreacji,dzieci i tak dalej.

fuzja1

fruzja1 ,,leśny driverek"

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3297 postów

Wyświetl postUżytkownik fuzja1 dnia 11 marzec 2014 - 11:44 napisał

.. nie każdy ma duży wpływ na konia którego jeździ, dwa: nie każdy jeździ konia jako jedyna osoba

Wyświetl postUżytkownik Gajowa dnia 11 marzec 2014 - 21:57 napisał

tym się właśnie różni uprawianie jeździectwa od wożenia dupy ;)

Wyświetl postUżytkownik frostiness dnia 12 marzec 2014 - 13:07 napisał

A ja d.. wożę i się tego nie wstydzę. Nie uprawiam sportu ani małego ani dużego i nigdy nie będę. Czy "rekreant" to już obelga?
w tym kontekście stety tak brzmi ;) chodzi gł. o fuzję przy okazji zgarnia innych rekreantów, gratulować polotu autorowi stwierdzenia. Nic dodać nic ująć.

Wyświetl postUżytkownik FurryMouse dnia 12 marzec 2014 - 13:52 napisał

Że nie każdy ma wpływ na to JAK koń chodzi ;) i to faktycznie jest wożenie dupy, bo jeśli nie mamy większego wpływu na konia to się wozimy :)
Nie do końca ..wożenie de.. jest wówczas kiedy, nie zwraca się uwagi na którą nogę koń galopuje, kiedy i jak należy go rozprężyć, zostawia się go na tydzień stania po czym daje po lesie 2 godziny lub więcej, bo..nie wybiegany / jeździec przede wszystkim.. ;)/ nie zwraca się uwagi ma tempo, leci bezsensownym kłusem aby dalej. Gdy kon nie grzeczny w ruch idą różne formy ,,uspokajaczy".. .sorki, ,ale na to mam/y wpływ nawet na nie własnym koniku, tyle z grubsza ;)
Konie są szczere. Zawsze powiedzą Ci jak jest naprawdę. Drugi człowiek powie Ci swoją opinię, ale koń powie Ci fakt. Niektórym ciężko jest to udźwignąć.
Ray Hunt

frostiness

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 346 postów
W moich okolicach wożeniem pupy jest samo to,że ktoś nie kica przez przeszkody,nie nazywa jazdy "treningiem" albo o zgrozo! garbi się w czasie jazdy : :mrgreen:

Crazy Jumper

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 446 postów
  • Miejsce zamieszkaniawawa
Po co ta kłótnia, ;-) Niech ktoś napisze jakie ćwiczenia , jak zrobić żucie i będzie po problemie.

Użytkownik Maria89 edytował ten post 13 marzec 2014 - 06:50

faithe

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 389 postów
  • Miejsce zamieszkaniaSzczecin
Pytanie Korysa bylo w 100% zasadne.
Nie wiemy jak jezdzi autorka watku, na jakim jest poziomie, ani tym bardziej na jakim poziomie jest kon.
Wrozenie z fusow.
Pomijajac wszelkie teorie spiskowe na temat rzekomego ustawiania nowych uzytkownikow w szeregu oraz inne watpliwe domniemania na temat tego co autor ma na mysli - nie da sie wymyslic recepty nic nie wiedzac.
Moze faktycznie niedopasowane siodlo, a moze faktycznie autorka jezdzi rzadko i wystarczy sam czas skoro jakies tam pozytywne efekty widac, a moze pomoglo by lonzowanie na czambonie, a moze na pessoa. Ale do tego trzeba wiedziec cokolwiek - informacja ze kon chodzil kiedys na czarnej i na innym wedzidle nic mi nie mowi na temat etapu wyszkolenia konia.
A poza tym to autorka zalozyla wiele tematow i w zadnym nie odezwala sie ponownie.
Nie sadze zeby byla to czyjakolwiek wina, nie ma sklonnosci do wysnuwania kosmicznych wnioskow na miare macierewicza.
All she wants is hell on earth ... ;)

danae

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 920 postów
  • Miejsce zamieszkaniaSzerokie Pastwiska
ale-scie namieszali....same klotnie i docinki

Wracajac do pytania podstawowego " ile czasu"
- 6 m - rok...

Kazda sytuacja stersujaca, bedzie dla konia powrotem do starych nawykow, bedzie kon testowal jezdzca, czy w takiej - a takiej sytuacji, moze mu ( jego rece) zaufac.

Dlatego pisze o tak dl. okresie czasu, bo NASZCZESCIE nie jestem " zlotym dzieckiem" jak CJ, i nie robie konia w M-c .

po 2 - 3 mcach, w warunkach codziennych znanych koniowi, powinnas osiagnac 100 % poprawy w 3 chodach ( zakladajac, ze kon dodatkowo nie ma klopotow z zebami/ kregoslupem/innych anatomicznych)
po tych 3 mcach, powroty do starych przyzwyczajen, powinny ( ale nie musza), wystepowac w sytuacji nowej - teren, pan na rowerze, psy, zawody - wszystko co jest rozne, od codziennych jazd.
I te nawroty beda coraz zadsze, az w koncu po + - rok, powinny minac.

Maria89

"Młoda szlachcianka z kasztanką"

• Moderator
  • 14904 postów
W 100% zgadzam się z faithe i danae, a teraz poproszę CJ o pokazanie poprawnie wykonanego żucia z ręki, żeby Dzikaa mogła zobaczyć jak to robią najlepsi i na podstawie tego wyciągnąć wnioski co ona sama robi źle (bo na pewno robi źle skoro w ciągu miesiąca nie umiała ogarnąć problemu :roll: )
Dołączona grafika

Ic maj lajf :D

danae

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 920 postów
i to bedzie kolejny film , ktorego nie zobaczymy ....

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLublin
Ja się ,,przypadkiem" :mrgreen: upomnę o obiecany filmik :P To raz. A dwa ,to na fali radości z dzisiejszego zwycięstwa, Mściwoja Kieconia i Urbane w DR na Cavaliadzie... Też coś napomknę.... Przez 2 lata miała 3 jeźdźców..... Każdy układał pod siebie.... Każdy myślał, że wszystko będzie super hiper.... A sukcesy...... takie sobie..... Szału nie było...... Mieli czas.... zaplecze... trenerów.... I przez ten okres nie udało im się na dobre trafić do klaczy..... Wróciła do Kieconia..... I co ? W miesiąc złożył na nowo ? Nie.... Zajęło to nieco więcej czasu.... A Mściwoj nie jest cienki Bolek.... Powolutku naprawiał to co zostało przestawione.... W Lublinie pojawił się błysk, gdy w eliminacjach do GP, pojechali na czysto i pięknie.... Dzisiaj w Wa-wie dopiero dali czadu :) <3
Dołączona grafika , ,Dołączona grafika
nobody 's perfect

danae

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 920 postów
widzialam pare na cavaliadzie w P-niu - czyli tuz po powrocie Urbane , well, well,well... szalu nie bylo, raczej duze nie-zgranie, klacz zagubiona, niby wiedziala ze ma skakac
ale...
Cieszy fakt, ze bedzie Come Back,tej pary sprzed kilku lat :)

Maria89

• Moderator
  • 14904 postów
Hamer, nie mozna porównać tych dwóch sytuacji, bo Urbane jest starą wygą, która wiele parkurów ma już za sobą a do tego dosiadali jej tylko jeźdźcy z dużym doświadczeniem. W takiej sytuacji czasem wystarczy poprzełączać guziki (tym bardziej, że Mściwoj dobrze ją zna), podregulować to co ktoś próbował zmienić i gotowe. Natomiast nie sądzę, że Dzikaa jeździ konia zrobinego na wysokim poziomie, a to jest już trudniejsze.
Dołączona grafika

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
Maria, mnie tylko chodziło o czas.... że i stare wygi nie robią wszystkiego na pstryknięcie palcami
nobody 's perfect

Crazy Jumper

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 446 postów
Danea a skąd wiesz ile będzie to trwało :mrgreen: nie mając pojęcia co za koń i jeździec.
Czas jak już ustaliliśmy jest pojęciem względnym jedni robię w miesiącu 20-25 treningów inni potrzebują na tyle treningów pół roku .
Nigdzie nie napisałem że robię konia w miesiąc tylko że przez miesięc można zrobić bardzo dużo roboty.
Podam przykład znajoma kupiła kobyłę jeżdziła ze 2 tyg nie mogła poradzić sobie z kontaktem ,koń głowa w chmurach itd
Dał mi wsiąść po 10 min koń zrobił bardzo dobre żucie i wszedł na kontakt , właścicielka była lekko zddziwiona .Pokazałem jej jak to zrobić i problem się skończył po jednej lekcji. Czyli w takim przypadku ile było potrzeba? Dodam że osoba ta była miała III licencję.
I jeśli ktoś nie potrafi zrobić żucia w trzech chodach to raczej nie ma co szukać przyczyny w koniu.

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
CJ gdzie ,,mój" Twój filmik ?? !
nobody 's perfect

danae

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 920 postów
CJ po 30 latach w siodle, stac mnie na rzucenie jakis ram czasowych....
Konie, to takie zwierzeta, ktore ucza cale zycie - no w kazdym razie Mistrzow ucza, bo ignoranci po roku, czuja sie " wszystko umiem wszystko wiem"....
To czy dany kon w ukladzie jezdziec X/ kon X - osiagnie jakies rezultaty wciaz lezy w sferze poboznych zyczen.
Zarowno kon X moze byc super wierzchowcem, jak i jezdziec X super jezdzcem, a rezultatow moga nie osiagnac zadnych . taka chemia...
I przykladow mozna by mnozyc, niech jednak wystarcza 2 najbardziej spektakularne : wspomniana Urbane i Totilas
oba te konie pod nowym wlascicielem, ktory raczej nie byl poczatkujacym rekreantem , jakos starcily cala haryzme...

Maria89

• Moderator
  • 14904 postów

Wyświetl postUżytkownik danae dnia 14 marzec 2014 - 22:03 napisał

Konie, to takie zwierzeta, ktore ucza cale zycie - no w kazdym razie Mistrzow ucza, bo ignoranci po roku, czuja sie " wszystko umiem wszystko wiem"....
CJ, fajnie, że masz dobrego trenera, fajnie, że trenujesz, że się starasz i fajnie, że się tym wszystkim cieszysz. Ale póki co cały czas śmierdzi od Ciebie wspomnianą wyżej ignorancją. Jestem pewna, że Ci minie z czasem (i oby zdobywane podczas treningów doświadczenie a nie koń Cię tej pokory nauczyło), ale narazie jednak pozostajesz ignorantem.
Możesz nakręcić filmik podczas treningu, na którym po jeździe na kontakcie przechodzisz do żucia a potem znów wracasz do jazdy w wyższym ustawieniu?
Nie chodzi mi tu o złośliwość, ale po prostu o pokazanie forumowiczom jak to się robi.
Dołączona grafika

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
i nie trzeba koniecznie pisać co to za koń , twarz wymazać ...i zostanie sedno sprawy
nobody 's perfect

Crazy Jumper

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 446 postów
Czas spędzony w siodle nie koniecznie musi przekładać się na umiejętności, nie raz widziałem osoby jeżdżące po 10-20 lat i nie były w stanie przejechać brązowej odznaki.
Można nauczyć się od osoby doświadczonej np. żucia w ciągu paru godzin ,lub jeździć latami po lesie i cały czas zastanawiać się jak to zrobić.

Jeśli chodzi o Urbane i Totlillasa to ciężko się wypowiadać o poziomie o którym pewnie nikt to nie ma pojęcia, jeśli koń przez ileś lat był uczony pod jednego jeźdźca to wystarczą jakieś małe różnice w dosiadzie , pomocach czy samym treningu żeby nie osiągnąć super poziomu.
Co do Urbane to mam jakieś swoje spostrzeżenia, po obejrzeniu przejazdów w warszawie na urbane i celanie.

Maria przecież wiesz że dla Ciebie to wszystko. ;-)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych