Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Wybór pierwszego konia.

12 odpowiedzi w tym temacie

Efkaa

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów
Witam wszystkich serdecznie, liczę na Was i mam nadzieję że mi pomożecie.
Po 10 latach jazdy konnej zdecydowałam się na własnego konia, tylko jest mały problem.
Nie wiem czy wybrać raczej "konia profesora" czy młodziaka.
Jeśli chodzi o pieniądze, zbierałam na konia przez 4 lata, sprzęt jeździecki jest po 2 latach dzierżawy wyścigowego folbluta.
Teraz jestem w kropce, bardzo lubię rasy 'prymitywne' i najbardziej z nich spodobał mi się Fiord, ale nie miałam styczności z takim koniem, czy ktoś z nimi obcował?
Myślę jeszcze nad Wlkp, SP, Folblutem.
Który z tych koni nadałby się dla osoby która uwielbia jeździć w tereny i rajdy?
Proszę o mądre odpowiedzi.

mewwkka

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów
  • Miejsce zamieszkaniapolska
Podłączam się do pytania. Uzbierałam pieniądze na mojego pierwszego konia. W zasadzie wiem że chcę kupić piekną klacz ale nie wiem czy młodą czy dorosłą. Chciałabym poznać Wasze opinie.

jannczur

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów
polecam kupić doświadczonego konia, ja miałem świeżaka i myślałem, że zwariuję :)

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
  • Miejsce zamieszkaniawarszawa
a tak ciekawości ile uzbierałyście tych pieniędzy przez 4 lata ...???
to chyba jest klucz do odpowiedzi na wasze pytania
arkady66

Irek

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów
  • Miejsce zamieszkaniaBeskid Niski

Wyświetl postUżytkownik Irek dnia 18 grudzień 2015 - 23:15 napisał

Cześć Jeśli masz czas w życiu (teraz nie ma zbyt wielu takich) to oczywiście że młodziaka jeśli ma to być koń na zawsze , a myslę że koni nie powinno się zmieniać tak jak samochodĂłw , tak właśnie przeważnie robią ci ktĂłrzy zczynają od konia profesora , zawsze jednak coś będzie nie po ich myśli lub nie tak jak tego chcą a profesora będzie trudno już czagoś nauczyć , młodziak wiadomo słońce , brat , siostra , dziecko , wszystko razem , będzie taki jak chcesz ale musisz go tego nauczyć , i to ty musisz to zrobić , oczywiście ktoś powinien lub może Ci pomagać , jeśli to stajnia przy domu to sprawa łatwiejsza , słabo jeśli wynajmujesz boks , zawsze będziesz czymś ograniczona , wtedy może lepszy i profesor , zależy czego oczekujesz posiadając konia , własnego.Musisz się liczyć z tym że to rezygnacja z wielu doczesnych uciech tego świata i ogromny obowiązek , no chyba że wynajmujesz boks i ludzie ogarniają ci konia i wtedy masz czas na wszystko , także na konia.Tak robi większość bo nie ma czasu na takie zwykłe końskie obowiązki , w takim przypadku zdecydowanie profesor.Jeśli jednak masz czas i oczekujesz czegoś więcej od konia niż tylko przejażdżki i miłego spędzenia wekendu , no i oczywiście masz odpowiednie warunki to młodziak , wyszkolony przez własne serce , odda ci w przyszłości wszystko z nawiązką lecz tutaj potrzeba bardzo dużo cierpliwości i wiedzy ale po to żyjesz żeby ją zdobywać i nie idziesz na łatwiznę ,mam nadzieję ,a wlaściwie tak sądzę po rasach koni jakie wymieniasz , to dobrze , marna przyjemność mieć konia łatwego , jak większość , wtedy się nie uczysz , czyli też nie rozwijasz w tym temacie a to nie za dobrze.Chyba że myślisz inaczej to wtedy zostaje ci profesor.Radzę też poczytać o koniach kabardyńskich jeśli lubisz rajdy długodystansowe ,to jest dopiero pierwotna i nieskażona rasa ,mało znane i niedoceniane konie u nas ,ale tylko u nas , jeśli będziesz chciała spotkać się z kabardyńcami to zapraszam do kontaktu.Dobrze się nad wszystkim zastanĂłw zanim podejmiesz decyzję , wiadomo ktoś zawsze musi coś doradzić ale masz też jeszcze serce i ono też powinno mieć głos w tej kwestii.Nie kupuj z ogloszeń w internecie lecz pojeździj po hodowlach i uruchom pocztę pantoflową to działa świetnie.Pozdrawiam.

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
ja też tak myślę i tak 6 razy
arkady66

timi

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów
Podbijam wątek. Jestem ciekawa co na ten temat sądzicie. Pasja zawsze sprowadza się do zakupów :)
Solidne schody wewnętrzne drewniane to bezpieczeństwo w Twoim domu.

Agaprom

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów
moim zdaniem wszystko zależy od własnego doświadczenia, umiejętności a przede wszystkim od ilości czasu jaki sie chce poswięcić koniowi. Mlodziaka tak , wychować tak, zrobić "pod siebie" tak , ALE .... najpierw zastanów sie dobrze czy potrafisz ocenic charakter młodziaka przed kupnem, czy potrafisz ocenić czy dasz sobie z nim rade, a przede wszystkim czy czegokolwiek go nauczysz . Ja przerobilam swojego ukochanego konia , ktory mnie nauczyl wszystkiego - wyciągnęlam ja z okrutnej rekreacji, jak jej mozliwosci sie skonczyly kupialma PROFESORA (oczywiscie Ona jest u mnie i ma dożywotnią emeryturę ! żeby nie było) Profesor tak mnie nauczył życia i postępowania z koniem oraz naouczył kupowania koni , że wreszcie podjełam decyzję że jednak młody ... ale , decyzja zapadla po tym jak w swoim życiu ułożyłam kilka koni, przejeżżdziłam kilkaset koni, i miałam kontakt z ogromem koni i charakterów końskich (20 lat doświadczenia) . Teraz Profesora chce sprzedać (oczywiście jako konia zbliżającego sie do emerytury 15 l. ale o dziwo ZDROWEGO) , bo za dużo dla mnie 3 konie do roboty i szukam dla niego osoby dorosłej , która potrzebuje konia przede wszystkim 200% spokoju, chodzącego sam w tereny i bedacego przyjacielem do końca , ktory nauczy tego co powinniśmy umiec zaczynając tą drogę. Chce go sprzedac ale nie na silę, nie za wszelką cenę i tylko w bardzo dobre , kochające i dorosłe ręce, dla których bedzie jak moja pierwsza kobylka , sercem dożywotnim :) Dlatego uważam , że pierwszy koń to bardzo wiele różnych za i przeciw , i trzeba bardzo uważać , bo niestety sama dałam się zrobić jak dziecko :):):) a mialam juz wlasnego konia ;) można kupi tanio wspaniałe konie z rekreacji , można kupić tanio fajne młode konie , TANICH ZDROWYCH I WSPANIAŁYCH CHARAKTEROLOGICZNIE PROFESORÓW NIE MA !!!! no chyba że 30 tys to nie wiele dla kogos ;) życzę powodzenia i prosze o uwage i roztropność bo już nie jedną/jednego płaczącego nad "złym zakupem" poznałam ......

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
proszę o podbicie wątku za kolejne trzy lata ... hahaha
arkady66

ugier

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 508 postów
  • Miejsce zamieszkania.

Wyświetl postUżytkownik Efkaa dnia 02 grudzień 2015 - 00:21 napisał

...
Teraz jestem w kropce, bardzo lubię rasy 'prymitywne' i najbardziej z nich spodobał mi się Fiord, ale nie miałam styczności z takim koniem, czy ktoś z nimi obcował?
Myślę jeszcze nad Wlkp, SP, Folblutem.

Szerokie horyzonty.
Każda rasa do czego innego, ale jak lubisz fd, to ok- są raczej wszechstronne pod warunkiem rozsądnie zaplanowanej i systematycznej pracy. Od ujeżdżenia, przez skoki do powożenia. I do "rajdów", jeśli wypracujesz i utrzymasz kondycję. Na spacerki 3-4h każdy się nadaje. Byle był jako ten pierwszy był już dobrze "zrobiony", czyli czy Ciebie stać? A konia do remontu tez możesz kupić, taniej, ale... czy remont jesteś w stanie przeprowadzić???

konno

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów
  • Miejsce zamieszkaniaPolska
Dzięki za przydatene informacje :)

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
konno ale ty o nic nie pytałeś więc i dziękować nie musisz ...amen
arkady66

Zielonka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 35 postów
  • Miejsce zamieszkaniaBydgoszcz
Nie spiesz się z kupnem. Najpierw poznaj rasę, która Cię interesuje i oceń, na spokojnie, czy Twoja wiedza i umiejętności są odpowiednie. Każde rozwiązanie ma swoje zalety i wady, więc lepiej dokładnie wiedzieć, z czym się mierzysz, zanim podejmiesz decyzję.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych