Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

źrebna klacz

11 odpowiedzi w tym temacie

szpuncinka19

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLublin
Witam wszystkich.
Jestem u Was pierwszy raz i byłoby mi bardzo miło gdyby ktoś udzielił kilku wskazówek.
Posiadam kuca szetlandzkiego ogierka. Żeby nie czół się samotny dokupiłam mu koleżankę. Właściciel klaczki przy zakupie zapewniał, że sprzedaje ją bo nie chce się zaźrebić, co mi akurat odpowiadało. Jednak teraz okazuje się że wprowadził mnie w błąd, bo moja Pyza ma wielki brzuch, w którym już widać jak źrebaczek się rusza, no i zaczyna znaczyć wymieniem. Mam pewne obawy czy jej ta ciąża nie zaszkodzi bo ma 14 lat no i nie wiem który to miesiąc ciąży więc ciężko będzie ją dopilnować.
Mam jeszcze pytanie dotyczące poidła w boksie. Boję się, że jeżeli się oźrebi i napije zimnej wody z poidła to może dostać ochwatu lub zachorować na inną chorobę. Czy zabrać poidło do czasu aż się oźrebi??
Będę bardzo wdzięczna za pomoc.

parada34

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 752 postów
  • Miejsce zamieszkaniazachodniopomorskie
radzę najpierw wykastrować ogiera, bo będzie więcej takich niespodzianek.

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
  • Miejsce zamieszkaniawarszawa
albo dokup mu wyższą koleżankę ... szkoda że cię oszukał twój ogier że jest bezpłodny ... to straszne
arkady66

szpuncinka19

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów
nie ogier oszukał tylko hodowca, że sprzedaje mi bezpłodną klacz.... ogierka kupiłam gdy miał 8 miesięcy.
nie wiem czy kastracja ogiera pomoże mojej klaczce w oźrebieniu, bo to jest akurat w tej chwili najważniejsze,

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
a od kiedy właściciel bez badań może wiedzieć takie rzeczy ...
a twój ogier procentowo jaką ma żywotność plemników ?
masz zapisane w umowie że twoja klacz jest bezpłodna ?
uważam że nie dorosłaś do posiadania koni ... może za 10 lat
arkady66

szpuncinka19

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów
czając twoje wypowiedzi na tym forum to nasuwa się wniosek, że to ty masz problemy... samotność dokucza przez to jesteś wredna dla innych?? żal mi twoich zwierząt...
Pozdrawiam

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
jeśli już to wredny ...
na głupie pytania są głupie odpowiedzi
arkady66

szpuncinka19

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 4 postów
nie ma głupich pytań… są tylko głupie odpowiedzi…

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
jak uważasz swoje pytanie za mądre to wysuń wnioski i załóż hodowlę opartą na bezpłodnej klaczy i kucu co ma serce blisko dupy jak na kuca przystało ... amen
arkady66

blackhorse

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów
  • Miejsce zamieszkaniaSzczecin
Ja w ogóle nie rozumiem tego postu. 14 to nie jest żaden stary koń i nie wiem czemu ludzie tak myślą. Dziwne żeby ciążę diagnozowć jak już się źrebię w brzuchu wierci. Na czym polega pytanie? Jeśli klacz jest zdrowa to nic jej nie będzie ale należy ją rozdzielić z ogierem do czasu kastracji chyba że masz podstawy do planowania hodowli. I jeśli to nie jest jakiś ekstra ogier ale ogierek jakich tysiące na olx, to nie widzę podstaw do męczenia siebie i stresowania koni. Inna rzecz że trzymanie ogiera przy świeżo narodzonym źrebięciu jest bardziej niż ryzykowne. Większość koni sprzedażowych z ogłoszenia to konie o których sprzedający opowie ckliwą historyjkę nijak mającą się do faktów. Konia przed kupnem się bada i wtedy wszystko wiadomo. Masz dwa konie, lada moment będą trzy. Zaznajomienie się z wetem to już bezwzględna konieczność. A skoro to tak delikatna klacz że masz podstawy do obaw, to miej weta na podorędziu, bo jak odpukać, pojawi się problem podczas porodu, to będziesz w tyłku.

Zielonka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 35 postów
  • Miejsce zamieszkaniaBydgoszcz
Zgadzam się z postem powyżej, najwyższa pora na kontakt z wetem, niech zbada klacz i oceni, kiedy mniej więcej może się źrebić

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
post i głupie pytania i wątpliwości mogły powstać na skutek mocnego uderzenia w głowę przez osobę trzecią .. amen
arkady66

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych