Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

żywienie seniora

7 odpowiedzi w tym temacie

masia13

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWarszawa
Witam, chciałam dopytać o żywienie konia seniora? Ma 18 lat wiec to czas chyba zacząć już inne żywienie, wiem ze potrzebuje wiecej białka. Może jakies pasze mi polecicie ?

tarancik

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWarszawa
Ja kupiłam granulator i sama robię granulat dla koni.

sumka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1025 postów
  • Miejsce zamieszkaniaBytom
A na jakiej podstawie wnioskujesz, że należy zmienić sposób żywienia? ...bo sam wiek niekoniecznie jest dobrym wyznacznikiem. Stan zdrowia i obniżenie kondycji juz tak.( jednak najpierw trzeba wykluczyć inne problemy zdrowotne, jak np kłopoty z zębami itp)

Natalia123

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów
Kazdy koń to indywidualna jednostka, tak samo jak czlowiek. Nie mozna generalizowac, to jego stan ogolny moze tlyko wskazywac na to czy trzeba zmienic mu nawyki zywieniowe czy jeszcze nie ;)

ODavis97

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów
Mój ma 17 lat i nie mam z nim żadnego problemu.

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
  • Miejsce zamieszkaniawarszawa
moja teściowa też jest wiekowa .... co polecacie dla niej ? nie wiem czy jej zęby tarnikować czy też gnieść ziemniaki widelcem .... hahha
arkady66

titina

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1018 postów
  • Miejsce zamieszkaniaKujawsko-pomorskie
Tak jak napisała sumka . Wszystko zależy jak koń odpowiada na dotychczasowe żywienie . Z reguły konie już po 18 roku życia mają kłopoty z zębami i w związku z tym z należytym pobieraniem siana .Warto wtedy zastosować sieczkę np PavoDilyPlus, ewentualnie przy dużych kłopotach polecam trawokulki Pro -linen plus ( mają więcej białka , niż te light). Z pasz dobre jest Pavo 18 plus. No i oczywiście odpowiednia suplementacja jest ważna . Dobrze jest też również 2-3 x w tygodniu gotować mesz podług starej receptury ( 2 kg owsa + 30 dkg siemia lnianego + otręby pszenne 1kg + sól ) Owies z siemieniem lnianym gotujemy , lub parujemy . Po wytworzeniu się śluzu z siemienia lnianego zasypujemy otrębami i odstawiamy pod ciepłym przykryciem ( np derkami) na 2-4 godziny. Następnie całosć dobrze mieszamy i podajemy ciepłe do żłobu . Starszego konia warto też jest derkować, bo to już i gorsze krążenie w tym wieku i koń szybciej się wychładza ( mówimy o okresie jesienno- zimowo -wczesnowiosennym ).
titina

Elliza

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 3 postów
Ja raz w tygodniu gotuję owies z dodatkami jakie podała Titina. Siemie lniane nie tylko ludziom ale i koniom dobrze robi. Tańsze to niż kupowanie gotowych pasz.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych