Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Siodło west - instrukcja obsługi

143 odpowiedzi w tym temacie

KarolaJn13

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • Miejsce zamieszkaniapoznan
kłab musi być pod łękiem, ale nie moze dotykać go , gdy siedzisz w siodłe.
mogłabys dac zdj z przodu :shock:

LadyCassanove

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów
Niestety mam tylko to.
Wiem ze klab ma byc pod lekiem, ale chyba nie caly! Z tego co widzialam zdjecia (i orientuje sie w temacie siodel) pod lekiem/rozkiem powinna byc polowa klebu. Lek jest wysoki i nie dotyka, ogolnie siodlo calkiem ladnie lezy, ale mowie - moim zdaniem jest za duze. Klasyczne siodlo nosi rozmiar 16"-16'5" czyli odpowiednik westernowego 13"-14" (?).

Chce porad bo temat westernowy znam tyle co z ksiazki, ale w praktyce dopiero zaczynam przygode z siodlem west.
"Świat jest piękny dla ludzi z wyobraźnią, dla innych jest szarą codziennością" Ryszard Kornacki

LadyCassanove

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów

montana napisał:

Ciapkoszczak napisał:

Drugi popręg jest zapinany bardzo luźno i musi być doczepiony do pierwszego

dlaczego musi ?,
i jakie są ewentualne konsekwencje nie przypięcia ? kon, na ktorym jezdzilam mial popreg sznurkowy, bez koluszka, popregi nigdy nie byly łączone, tylny był luźny, nie przemieszczał sie i wydaje mi sie,ze nie powodował zadnego problemu czy dyskomfortu
Zatem jakie sa argumenty, ze popregi musza byc połączone ?

Są konie, które nie lubią, jak coś majta im się pod brzuchem w przód i w tył. Poza tym, może być luźny, nie przesuwać się, ale podczas pracy z lasso i bydłem, kiedy koń np. ciągnie, popręg może się przemieszczać i uciskać konia w niewygodnym, czulszym miejscu, poza tym, kiedy podnosi się tył siodła podczas pracy, popręg tylny ma za zadanie przytrzymać siodło, by nie przechyliło się zbytnio do przodu.

Przynajmniej ja tak to rozumuję - w książce nie pisało konkretnie o łączeniu (dlaczego).
"Świat jest piękny dla ludzi z wyobraźnią, dla innych jest szarą codziennością" Ryszard Kornacki

KarolaJn13

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1599 postów
popręg drugi ma być luźny ,ale trzeba pamiętać ,żeby nie był zbyt luźny, żeby koń nie mógł zahaczyć o niego nogą .

LadyCassanove

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów
Mam zdjęcia bo dzisiaj i byłam na koniach, i przyszedł popręg, więc mogłam zrobić próbną jazdę. Ogólnie było dobrze (w stępie i lekki kłus tylko był) ale jak na moje oko siodło na mnie nieco za duże, a na klacz sporo za duże po przesunięciu do tyłu. Wyżej, w pierwszym poście, wyczytałam, że musi być odstęp między siodłem a guzem biodrowym powinna mieścić się dłoń - w tym wypadku tak nie było ;/
Poniżej macie zdjęcia. Tak wiem, nie mam fachowego pada westernowego, ale zbieram sprzęt powoli, bo nie stać mnie na jednorazowy zakup tylu drogich rzeczy. Jedno jest mnie w siodle, ale proszę nie krytykować ewentualnej pozycji, strzemion czy coś xD

Dołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafika
Dołączona grafika

Siedzisko zostało tak "wysiedziane", że praktycznie siedziałam na tylnym łęku i naprawdę ciężko było wysiedzieć w kłusie, nawet spokojnym - poza faktem, że siodło dla mnie za duże i mną nieco majtało po nim xD
Przy takim ustawieniu sidła odpada jakiekolwiek zamontowanie tylnych sakw (biorąc pod uwagę tez fakt, że siodło nie ma troków ani niczego w tym rodzaju)

Obiś

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5426 postów
LadyCassanove, ja się będę dalej upierać,że to siodło nie wygląda na za duże ani na konia (o długość mi chodzi)ani na Ciebie...
Żyj tak, aby nie żałować żadnego dnia,żadnej godziny,minuty,sekundy...
Podejmuj decyzje dobre dla siebie i nie przejmuj się, gdy nazwą Cię egoistą...

I pamiętaj, tylko wariaci są coś warci...

KarolaJn13

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1599 postów
W westernie masz inny dosiad, niby bardziej niedbały, trochę fotelowy.... z resztą jak czytałaś,to wiesz...

tak jest u nas :neutral: :

Diva:Dołączona grafika

Bolta:
Dołączona grafika

julia

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1446 postów
Jak podnieść przód siodla, jesli sie podczas jazdy opuszcza bardzie na kłąb, czy wstarczy kupic pad z wycieciem na kląb, czy musi byc korekcyjny?

Mucha

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Miejsce zamieszkania...
julia, ja bym przede wszystkim sprawdziła, czy siodło jest dobrze dopasowane.
konto nieaktywne

julia

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1446 postów
no raczej nie mozna nazwac tego ze jest dobrze dopasowane, jezeli opuszcza sie zbyt nisko, ale nie ma prawdziwego grubego pada tylko koc wiec dlatego pytam czy wystarczy gruby pad.
normalnie wydaje sie ze siodlo lezy dobrze i daleko nad klebem, przy dopietym popregu takze, dopiero po podczas jazdy i pod ciezarem jeźdźca "siada". ale nie wiele stad tez moje pytanie.

Artanis

Kulawy jeździec na kulawym koniu ;)

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7320 postów

julia napisał:

dopiero po podczas jazdy i pod ciezarem jeźdźca "siada".
to normalne w każdym rodzaju siodła.. jeśli za bardzo siada, znaczy, że jest źle dopasowane..

Jak przymierza się siodło, to najpierw sprawdza się jak leży bez czapraka i bez popręgu, potem bez czapraka z popręgiem, a potem bez czapraka z popręgiem i z jeźdzcem.. potem to samo z czaprakiem.. jeśli wszystko ok, to znaczy, że siodło dopasowane, jeśli nie, to znaczy, że nie dopasowane.
Proste.
Nic się nie dzieje na forum? To dlatego, że wszyscy są tutaj ---> http://koniomaniak.kiv.pl/index.php

Mieliśmy dość ciągłego zawieszania w działaniu tego forum.

Mucha

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów
Gruby pad westernowy to podstawa! Nie można jeździć na cienkich kocach, ponieważ ławki w siodłach west mają znikomą amortyzację i to przejmuje właśnie pad.

Artanis napisał:

to normalne w każdym rodzaju siodła
Akurat z tego co się orientuję (a miałam prywatny ,,kurs" obsługi takiego siodła + dopasowanie do mojego konia) to porządne siodło westernowe jest tak stabilnym siodłem, że po prawidłowym osiodłaniu konia nie ma prawa nic się z nim dziać: tak jak się je położyło tak ma leżeć do zakończenia jazdy.
konto nieaktywne

Artanis

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7320 postów

Mucha napisał:

Nie można jeździć na cienkich kocach,
na cienkich kocach nie, ale na złożonym kilka razy kocu nie widzę problemu :)

Mucha napisał:

to porządne siodło westernowe jest tak stabilnym siodłem, że po prawidłowym osiodłaniu konia nie ma prawa nic się z nim dziać: tak jak się je położyło tak ma leżeć do zakończenia jazdy.

Mucha.. wydaje mi się, że mimo to, i tak inaczej siodło będzie leżeć z czaprakiem, a inaczej bez.. :lol:
Inaczej też będzie leżeć z zapiętym jednym popręgiem, z zapiętymi dwoma (mimo, że ten drugi luźny), a inaczej w ogóle bez.. :smile:
Nic się nie dzieje na forum? To dlatego, że wszyscy są tutaj ---> http://koniomaniak.kiv.pl/index.php

Mucha

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów

Artanis napisał:

Inaczej też będzie leżeć z zapiętym jednym popręgiem, z zapiętymi dwoma (mimo, że ten drugi luźny), a inaczej w ogóle bez..
Oj, tutaj to nie masz racji. Dobre siodło westernowe nawet bez dopinania popręgu powinno leżeć tak samo jak się je położyło. Np. moja znajoma ma takie siodło bardzo wysokiej klasy. Jeździła na nim z bardzo luźno zapiętym popręgiem, a ono ,,samo" utrzymywało się w miejscu. Co do drugiego popręgu to z wyjątkiem drastycznych ,,ewolucji" na koniu praktycznie nie ma on zastosowania. I zapytaj się doświadczonego westowca na ten temat (ja tak zrobiłam) i to co pisze nie jest moim wymysłem, tylko wiadomościami osoby trenującej western od wielu lat.
konto nieaktywne

Artanis

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7320 postów
masz pw.

po za tym jeśli się tak super trzyma to po co w ogóle ten popręg? :lol:

julia

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1446 postów
ciagle wam pisze ze siodlo nie jest idealnie dopasowane, ale nie bylo opcji mierzenia przed kupnem, sprzedac bedzie ciezko, znaleźć kolejne -dobre jeszcze trudniej, a tak naprawde nie ma tragedii, bo ono calkiem nie styka sie z klębem, ale jestem pewna ze mogloby byc wyzej sadze ze mozna go podniesc padem, tylko nie wiem jaki wybrac:wyciety na klab czy nie, jak one sie beda w tej sytuacji "zachowywac" ??

ps koc jest poskladany ile sie da, ale nie dorownuje gruboscia sredniemu padowi.

prosz etez osoby majace doswiadczenie w stosowaniu padow westernowych jaki wybrac jesli chodzi o producenta, zeby sie nie zbul, nie splaszczyl i dobrze sprawdzal.

Artanis

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7320 postów
julia, daj zdjęcia tego siodła na koniu najlepiej z kilku rzutów.

julia

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1446 postów
nic nie da ze wrzuce zdjecia, powiecie mi tylko ze siodlo lezy źle albo dobrze, a to jestem w stanie ocenic sama, mnie interesuje czy kupic pad z wycieciem na kląb czy bez?

Artanis

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7320 postów
julia, to rób se co chcesz.. nie mozemy ci powiedziec jaki se masz pad kupic nie widzac problemu..

julia

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1446 postów
nie złość sie, prosilam osoby ktore jezdzą westernowo i są w temacie na bierząco, gdyby ktos mnie zapytal o to samo tylko tyczylo by siodla klasycznego nie mialabym problemu z udzieleniem mu pomocy...
dzieki za dobre chęci.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych