Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Duże bele słomy - waga, cena, Wasze opinie.

11 odpowiedzi w tym temacie

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów
  • Miejsce zamieszkaniazachodniopomorskie
Powiedzcie mi proszę:

1. jaka powinna być - w przybliżeniu - waga takiej dużej beli słomy? Ok 200 kg.?
2. jak kształtują się ceny i czy bardziej się opłaca kupować słomę w dużych belach, czy w normalnych kostkach?
3. z tego, co widzę, takie bele trzyma się często cały rok na dworzu - czy duża ilość słomy się w ten sposób marnuje?
(podobno tylko wierzchnia warstwa)

Czekam na Wasze opinie!
nie mam internetu do odwołania, kontakt 502 309 385

dziona

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 38 postów
  • Miejsce zamieszkaniawawa
szczerze? nie mam pojęcia
don't make world great without horses...

Czardasz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 155 postów
  • Miejsce zamieszkaniaKraków
Skoro nie masz pojęcia to po co piszesz odpowiedź!?!

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
veroniq duże bale dzielą się na duże średnie i małe , czyli na 300 - 250 i 200kg
Ceny są niższe, niż w przypadku słomy balotowanej, chociaż szczerze nie pamiętam jak się teraz kształtują (trzebaby przejrzeć oferty w necie w zach-pom)
Jeśli chodzi o przechowywanie - takie bale nie chronione niczym wcześniej, czy później zaczną przemakać do końca - najczęściej składane są na stosach i warstwy "środkowe" się nie psują, natomiast zewnętrzne z reguły nie nadają się dla koni.
Wzięłam kiedyś do Agro słomę w takiej formie - powód prosty: niższa cena. Był to pierwszy i ostatni raz. Ciężko jest toto rozwinąć (trzeba latać w kółko beli, bo się 200, czy 300kg nie podniesie), robi się więcej bałaganu... ee jakoś nie jestem "za" - bynajmniej przy koniach.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewna co do tej pierwszej
proszę o bana :D

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów
  • Miejsce zamieszkaniazachodniopomorskie
Dzięki!
Też mi się taka bela wydawała nieporęczna, a poza tym, żeby składować w pomieszczeniu, trzeba mieć wielką stodołę... A nie strych nad stodołą :wink:
No ale gdyby cena była zachęcająca, to czemu nie...

W internecie znalazłem ogłoszenie " SŁOMA ŻYTNIA prasowana, duże baloty - 10 zł/szt." - hm, ale to coś za tanio, nie?
nie mam internetu do odwołania, kontakt 502 309 385

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
za tano, za tanio - najczęściej przy belach podają cenę za tonę...
ale na mały balot to za drogo
ee, zgłupiałam :wink:

Stan

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
10 zł to cena OK (ja w takiej kupuję)
Słoma w dużych belach się nie marnuje jeśli jest odpowiednio składowana nawet na dworze. Wymogiem jest przykrycie stosu czy to plandekami czy to pokrywą ze słomy. Bale ni epowinny być składowane bezpośrednio na ziemi.
Waga "moich" balotów to 250-270 kg

Wokół beli nie chodź tylko ją rozwijaj ale przedtem natnij ją długim nożem ( u mnie często dzieci ścielą i dają radę :wink: )

kon_iarz

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 17 postów
  • Miejsce zamieszkaniaStrzelce Opolskie
Dla mnie okragłe bale to rewelacyjna sprawa. Waga ok. 200 kg, na jedno ścielenie wychodzi mi 2 szt. Trzymam je w stodole. Robimy je sami z własnej słomy. Rocznie zużywamy ok. 150 szt więc zapas jest duży. Niestety trzeba mieć sprzet do przewożenia. A poza tym strasznie wygodne. Cena w mojej okolicy to ok. 90 zł za tonę.
Im mniej talentu tym więcej patentu

Fiona

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów
  • Miejsce zamieszkaniaz miasta
beznadziejne, wielkie to nie wygodne a w środku pleśnieje.

Stan

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
jak zwijasz mokre to w srodku pleśnieje. Zmień dostawce i po krzyku . Ja jeszcze nie trafiłem na spleśniały balot ale też nie kupuje u przypadkowych producentów ani słomy ani siana ani też żadnej paszy

missiak

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 40 postów
  • Miejsce zamieszkaniaśląsk
stan mi tez te duze baloty nie podchodza do gustu. w zeszłym roku kupiliusmy kilka zostawilismy na dworze na plandece i przykrylismy tez plandeką i nic to nie dalo bo w środku zaczely grzybki rosnąc a z zewnątrz słoma była mokrawa . jak przyszły upały to pomimo zdjęcia i tak środek sie psuł ;/

wic jestem za tradycyjnymi małymi kostkami;)
a te duze baloty bedą ok gdy beda trzymane w stodole a nie na dworze;P

nitka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 72 postów
  • Miejsce zamieszkaniaPoznań
My też używamy tylko dużych balotów od kilku ładnych lat i nie zdarzyło się aby pleśniały w środku :twisted: Składowane są pod wiatą wzdłuż hali (jedna ściana zabudowana reszta otwarta).Fakt, do transportu potrzebna maszyna ale jak stajnia spora to bez maszyny i tak nic się nie zrobi ;)
Zdecydowanie wygodniejsze jak się obsługuje 20 koni.
W stajni przy paszarni jest miejsce gdzie zawsze leżą takie dwa-trzy baloty na bieżące potrzeby.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych