Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Trzeszczki...

21 odpowiedzi w tym temacie

Pumcia

Maniusia

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5772 postów
  • Miejsce zamieszkaniaZz Zz Zz ...
Opiekuje sie klaczką ktora ma chore trzeszczki kopytowe :?: Nie jest z nia najlepiej.na poczatku chodzila normalnie po zmianie stajni po dwuch dniach dostala nagle zapalenia sciegien i po rekonwalescencji bylo w miare dobrze ale sie pogarsza :?: Co raz gorzej chodzi.Jazdy ma lekkie,wychodzi an spacery na trawke,robie jej wcierki zawijam.Czy taki kon moze chodzic na padok?Do czegos on sie nadaje prucz przytulania?Z wlascicielka mamy taki plan zeby ja zazrebic bo do "Włoch" napewno jej nie wyślemy.Co mozemy zrobic zeby je bylo lepiej?Jest przeurocza,przygotowana do klasy C w ujezdzeniu,ma 9 lat i naprawde szkoda konia :?:
M.

mahonaneczka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWielkopolska
Jak najwięcej ruchu, padok wskazany. Najlepiej gdyby mogła chodzić z innymi końmi po pastwisku przez całą dobe.
Ps. Czy masz może zdjęcia jej kopyt? Mogłabyś wysłac mi na mail: ania_pi@poczta.onet.pl ??

Andrzej G.

Advanced Member

• Moderator
  • 440 postów
Zwyrodnienie trzeszczek kopytowych, tzw podotrohleoza niestety jest dość częsta przypadłością u koni.
Jesli u Twojego konia zdiagnozowano tą chorobę to można ją leczyć. leczenie polega na łagodzeniu bólu oraz ortopedyczne podkucie konia.
Aby rozpocząc leczenie trzeba wykonać zdjęcia RTG żeby ocenić stopień zwyrodnienia tzreszczek.
Leczenie polega na podaniu do kaletki maziowej znajdujacej się pomiedzy trzeszczką kopytową a ściegnem zginacza palca głębokiego leków przeciwzapalnych oraz ewentualnie kwasu hialuronowego (koszty....) oraz podkuciu specjalnymi podkowami ortopedycznymi.
pozdrawiam i zycze powodzenia w leczeniu
Dr wet. Andrzej Golachowski
horsevetpl@yahoo.com

Pumcia

Maniusia

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5772 postów
Ja niestety nie jestem jej właścicielka ale sie nia zajmuje i porozmawiam w tej sprawie postaram sie namowic.Byl u niej lekarz zadnych zdjec nie miala robionych ale kazal podkuc ja na tzw.jajo ale mam wrazenie ze to pomoglo ale poczatkowo a kobyla juz drugi tydzien na spacer chodzi.Czy po takim leczeniu jak pan mowi klaczka wroci calkowicie do zdrowia czy tylko czesciowo?Od czego to zalezy???
Dziekuje bardzo za pomoc i pozdrawiam
M.

mahonaneczka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
Kucie ortopedyczne rozwiąże problem krótkoterminowo. Potem bedzie coraz gorzej. Polecam z własnego doświadczenia rozkuć i na trawke :oops:

Pumcia

Maniusia

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5772 postów
Miala kiedys robione zdjcia ale ja ich nie mam bo to nie moj kon.Wtedy jeszcze nie miala tych problemow i byla badana przed tym jak obecna wlascicielka ja kupowala.Lekarz powiedzial ze jest ok i jest zdrowa.Zajmuje sie nia od kad ja kupili.Chodzila normalnie przez jakies 3 miesiace i nagle zaczely sie problemy ktore trwaja tez klo 3 miesiecy.Z boksu wychodzi niechetnie i po padoku wydaje mi sie ze jest gorzej :wink: Chodzi z konmi caly dzien i sciagana jest tylko na jazdy a teraz tylko na spacery.Ostatnio nawet upadla na nadgarstki gdy ja prowadzilam do boksu :oops:
M.

kaj

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów
  • Miejsce zamieszkaniaSzczecin
kucie ortopedyczne - mój rok temu miał podane zastrzyki - od roku jest kuty - pracuje bez problemu - trzeba tylko pamiętać na co dzień do końca życia o pewnych zasadach - minimum pól godziny stępa - zawsze przed jazdą - nie jeździć po grząskim, po głębokim piachu - po twardym - generlanie trzeba uważać i dbać - koń po rozkuciu momentalnie zaczyna kuleć - nie miałabym sumienia więc rozkuć go i wrzucić na trawę - sprawi mu to cierpienie - pocieszające dla właściciela takiego konia jest to że praca jest wręcz wskazana - taki koń powinein chodzić codziennie - to pomaga utrzymać w wmiarę nie pogarszającym się stanie zwierzę
trzeba też pamietać, że choroba ta jest niestety nieuleczalna ale jest zaleczalna;
powodzenia
kaj

mahonaneczka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
Ale kucie to tylko zamazywanie na chwile objawów choroby. Skoro po rozkuciu kuleje to znaczy że stan chorobowy jest bardzo zaawansowany. Wg mnie kucie bo wtedy nie widać że chory to nie jest rozwiązanie. Trzeba konia leczyć tak żeby nie kulał tak jak go natura stworzyła czyli żeby czuł sie komfortowo we własnych butach czyli naturalnych kopytach. A na to pomoże ciągły ruch na pastwisku w towarzystwie kompanów, poprostu sama natura.

kaj

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 7 postów
  • Miejsce zamieszkaniaSzczecin
kucie korekcyjne powoduje uklżenie w bólu - maskowanie ojawów - tak jak lek przeciwbólowy - koń chodzi po trawce z kompanami - ale też pracuje - a nawet jeśli miałby tylko chodzić po trawie nie zdecydowałabym się na rozkucie - tego nie da się wyleczyć - zaleczanie to właśnie między innymi kucie korekcyjne - dlaczego nie mam mu ulżyć w cierpnieniu - rozkucie i puszczenie na trawę nie spowoduje wyzdrowienia;
kaj

Rul

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 494 postów
Siwy w Józefce ma podkowę korekcyją i chodzi normalnie na jazdy, skacze, na Hubertusie startuje, jak normalny koń :P
Troche kuleje na tą nogę, ale bez podkowy by wogóle nie mógł chodzić na jazdy.

Pumcia

Maniusia

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5772 postów
Czy jest podkuta czy nie to i ta kuleje!Cala chodzi jak polamana.Wlasciclela postanowila dac ja na dwa miesiace na padok ale uwazam ze to nic nie da bo to jest zapalenie kosci i moim zdaniem tez trzeba to leczyc a nie da sie tego zalatwic samym odstrawieniem konia na trawke...
M.

Andrzej G.

Advanced Member

• Moderator
  • 440 postów
Co do opisywanej sytuacji, jedyne co moge poradzić to przeprowadzenie pełnego badania ortopedycznego, ze znieczuleniami diagnostycznymi i zdjeciami RTG, aby sprawdzić czy problemem są tylko trzeszczki, oraz ocenić stopień zwyrodnienia. Dopiero wtedy można zastanawiać sie nad metodami dalszego leczenia i rokowaniu.
Chciałbym jeszcze dodać kilka słów o kuciu ortopedycznym. Odpowiednie podkucie i korekcja kopyt może zahamować rozwój zmian zwyrodnieniowych, ale ich nie cofnie.U konia prawidłowo prowadzonego przez kowala i właściwie użytkowanego stan trzeszczek nie bedzie sie pogarszał i błedem jest twierdzenie, że kucie ortopedyczne przynosi poprawe na krótki czas, a później jest jeszcze gorzej.
pozdrawiam
Dr wet. Andrzej Golachowski
horsevetpl@yahoo.com

Pumcia

Maniusia

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5772 postów
Klacz w przyszlym tygodniu jedzie do kliniki gdzie bedzie badana i leczona jakims lekiem ktory jest sprowadzany z francji.Jego skutecznosc to 99% oczywiscie moze nastapic nawrot choroby ale nie koniecznie.Jest to drogi lek ale warto sprobowac skoro ma pomuc.
M.

xx_o_xx

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów
  • Miejsce zamieszkania...

mahonaneczka napisał:

Trzeba konia leczyć tak żeby nie kulał tak jak go natura stworzyła czyli żeby czuł sie komfortowo we własnych butach czyli naturalnych kopytach. A na to pomoże ciągły ruch na pastwisku w towarzystwie kompanów, poprostu sama natura.

No, nie wiem czy tak pomoże...
Znam wałaszka, 5 lat. Wychowany na pastwiskach, w znakomitej kondycji, od źrebięcia zawsze odp żywiony... Miał być na jesień zajeżdżany, bo właściciel zakochany w koniu i nie chciał wcześniej, bo młodziaka szkoda... i co? okazało się, że ma chore trzeszki... po powrocie z łąk kuleje... od czego? nikt nie wie, nigdy nie pracował... codzienny ruch, pastwiska... miał wszystko...

mahonaneczka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 116 postów
Kluczem jest częste prawidłowe rozczyszczanie, chyba że koń sam sobie ściera kopyta na kamienistym terenie ( gdy pokonuje minimum 25 kilometrów dziennie). Tego czesto brakuje na pięknych bujnych pastwiskach, a problem trzeszczek zaczyna się w kopycie.

xx_o_xx

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów
Konik miał przez całe życie kowala co 6-8 tyg... :mrgreen:

Czy przeciętny własciciel konia, który się na tym specjalnie nie zna, jest w stanie zauważyć, że kowal robi coś źle (na co zwracać uwagę?). Kowal wydawał się znający na rzeczy, a kopytka ok... ;)

Pumcia

Maniusia

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5772 postów
To jakie jest prawdopodobienstwo ze kon bedzie mial te dolegliwosc widac po pecinach.Ogolnie nie ma na to regoly niestety
M.

Pumcia

Maniusia

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5772 postów
xx_o_xx, to nie wina kowala w tym przypadku
M.

xx_o_xx

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 18 postów

Pumcia napisał:

To jakie jest prawdopodobienstwo ze kon bedzie mial te dolegliwosc widac po pecinach.Ogolnie nie ma na to regoly niestety

A jak to rozpoznać? :mrgreen:
Konik ma dość duże, ładne i mocno okrągłe stawy pęcinowe, aż dziwnie okrągłe. Dla osoby, która się mało zna wyglądają bardzo dobrze...
Pęcine... w sumie normalną...

Pumcia

Maniusia

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5772 postów
Jak jest dobra amortyzacja wtedy mniej sie zluzywa aparat ruchu.Prosta zasada.To nie chodzi o wielkosc czy ksztalt tylko od dlugosc,kąt nachylenia i elastycznosc.Jednak to nie regola.Ogolnie jesli kon ma chore trzeszczki to z tym bym nie szla do weta tylko znalazla dobrego kowala ktory dobrze poduje takiego konia i wtedy zyje sie z tym normalnie.kon moze skakac i chodzic ujezdzenie bez problemu.
M.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych