Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

jak nauczyć konia wspinania się

101 odpowiedzi w tym temacie

Re-a

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • Miejsce zamieszkaniasama nie wiem....
jeden jedyny raz w zyciu widziałam jak kon się wspiął i walną z jezdzcem na plery ..... 8) , chyba tego nie widziałes , i obys nie widział , dlatego moja reakcja jest taka jaka jest jesli ktos takie rzeczy chce robic i jeszcze prosi o pomoc zeby konia nauczyc - straszne :-)

Dzwoneczek :P

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 43 postów
Heh .. tak swoja droga jak to wszystko czytam to przypomnialo mi sie jak mialam.. (przyjemnosc?)jezdzic na klaczy nauczonej wspinania...klacz miala zrebaka polrocznego i tak sie wkurzala ze ktos probuje od niej wyegzekwowac jakies posluszenstwo, ze chce pojezdzic ze non stop albo sie wspinala albo walila z zadu..istne rodeo..
Dlatego(i nie tylko dlatego)..odradzam zdecydowanie nauki wspinania sie konia :-)
Koń ma duszę w sobie,duszę,która czuje swoją dzielność i wspaniałość i która się smuci, że Stwórca w zwierzęcym ciele ją uwięził. (S.Morawolski)

inciaa

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów
A ja widziałam nawet dwa razy - dziewczyna za ciasno zapieła wypinacze - i siup z konia w ogrodzenie, a koń na przeszkody. NIczym nie nauczona znowu za ciasno zapięła i znowu - koń do góry i obydwoje leżą

meggii

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 451 postów
  • Miejsce zamieszkaniaPoludnie USA
Tak wspinanie jest bardzo niebezpieczne.Daletgo odradzam takie zabawy.Podobnie jest z cofaniem.Też trzeba bardzo uważać bo może być podobnie.łatwo koń się uczy i wykorzystuje cofanie aby uniknąć posłuszeństwa.łatwo wtedy o wypadek ,np w terenie.
Dwa pikne kasztany w jednej stajni stały-jeden duży drugi mały!

cavalier

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 636 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWarszawa
Jak czytam te wszystkie Wasze wypowiedzi, a w szczególności te ostatnie to dochodzę do bardzo smutnego wniosku. Może się mylę ale wydaje mi się że część z Was nie nauczyła by konia wspinania z czystyego strachu. Bo koń się bedzie wspinał kiedy bedzie chciał, bo bedzie się stawiał, bo będzie się bronił, bo niebezpiecznie w terenie, bo..., bo.., itd.
Mam trochę inne zdanie na ten temat. Myślę, że jeśli ktoś nauczył konia wspinania się czy lewady to gratulację, a jeśli jeszcze koń to robi prawidłowo no to nie widzę powodu do czepiania się. Myślę też że forum nie jest instrukcją postępowania z koniem i miejscem porad "jak nauczyć konia..." Koń wspinający się wraz z jeźdźcem jest bardzo pokazowym elementem i dzięki takim koniom i takim jeźdźcom mamy przyjemność oglądać bardzo dobre efekty w filmach, teatrze i na pokazach. Jeśli ktoś uczy konie takich rzeczy, robi to bez stosowania przemocy i osiąga zamierzony efekt to cześć mu za to. A co do "ostrości" Waszych wypowiedzi to jak już kilku forumowiczów wspomniało troche za bardzo z góry potraktowaliście karola.

P.S.
Dołączona grafika

Re-a

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 598 postów
  • Miejsce zamieszkaniasama nie wiem....
No moze i cos racji w tej ostatniej wypowiedzi jest , ale...... więcej w tych pozostałych . szkoda tez ze karol... nie powiedział czy chodzi tu o konia cyrkowego :mrgreen: , takiego na pokazy , czy tez chce nauczyc konia wspinania , na ktorym jezdzi... :roll: , chyba to jest roznica :wink:

LaNsElOtKa...

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 41 postów
  • Miejsce zamieszkaniaGG
met nikogo mi nie zal ale wypowiadanie się na forum wymaga trochę kultury nieuwarzasz ?
pozatym z tego co widać masz 21 lat ale wnioskując z twoich wypowiedzi i powyszszych postółw niedorosłas do tego wiku;/
Ja juz kończe ten temat :wink:

met

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2573 postów
  • Miejsce zamieszkaniaprawie jak krakow

LaNsElOtKa... napisał:

met nikogo mi niezal ale wypowiadanie si ena forum wymaga troche kultury nieuwarzasz ?

najpierw zmiejsz swój podpis. potem naucz się korzystać z worda do sprawdzania pisowni. być może po tym pogadamy. nie mam ochoty domyślać się, co do mnie piszesz.

jeżeli ktoś zadaje takie pytanie na forum, to znaczy, że jest żółtodziobem chcącym zaszpanować - czyt. należy przejechać się po nim z góry na dół. ot, tyle
1% podatku zbieramy dla Komitetu Pomocy dla Zwierząt: nr KRS 0000015352 - cel szczególny "Szkapa"

Anita

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 952 postów
  • Miejsce zamieszkaniag-ce
Jak już wspomniał cavalier aby cos robić trzeba robić to z głową i wiedzieć po co się coś robi, najczęściej zwykli amatorzy biorą się za coś o czym nie mają zielonego pojęcia i to może się źle skończyć dla obu stron. Ja nie uczyłabym tego nigdy konia bo po pierwsze nie widzę potrzeby a po drugie miałam do czynienia z końmi które wspinały się z czystej swojej natury czyli albo były źle zajeżdżone lub młode źle prowadzone np. na lonży które właśnie w ten sposób idą na człowieka jak na powyższym zdjęciu aby sie człowieka pozbyć czy to ze strachu czy innego powodu. Moja przygoda ze wspinaniem zakończyła się w szpitalu więc prawdopodobnie zawsze będe na NIE, oczywiście jeżeli chodzi o amatorów a domniemam że
Karol jest właśnie takim amatorem bo inaczej to pytanie by tutaj nie padło.
Anitasc

met

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2573 postów
  • Miejsce zamieszkaniaprawie jak krakow
właśnie Anitko, wszystko z głową...
koniki na 2 nogach nie są mi straszne, bo często mam z takimi do czynienia (w różnych sytuacjach). nie boję się tego. wiem też, jak przyjemne jest, kiedy koń i jeździec potrafią w harmonii wykonywać podobne sztuczki. wiem, jak boli, kiedy koń na człowieku ląduje. ale przecież alkohol też jest dla ludzi :wink:
1% podatku zbieramy dla Komitetu Pomocy dla Zwierząt: nr KRS 0000015352 - cel szczególny "Szkapa"

bera7

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
Mojego konia ktoś nauczył wspinania się zanim nauczyl posłuszeństwa. Efekt- koń wspina się za każdy razem kiedy coś mu sie nie podoba.
Takie sztuczki są przeznaczone dla koni posłusznych. Najpierw trzeba im dobrze poukładać w głowach a potem uczyć sztuczki, którą koń naturalnie traktuje jako nieposłuszeństwo.

Kasiasika

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 57 postów
bo są ludzie i parapety- moja kolezanka jak nauczyła konia sie wspinać to zaczął robić to przy każdej okazji :wink: to robiło się cora bardziej niebezoieczne!!

Corcik

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 114 postów
  • Miejsce zamieszkaniamazury
karol wydaje mi sie, ze skoro zadales tutaj w ogole takie pytanie, nie masz odpowiedniego doswiadczenia do robienia takich rzeczy. moze wydawac sie glupie co przed chwila napisalam, ale ma to glebszy sens.
pamietaj, ze takie sztuczki wymagaja duzej ostroznosci. nie chodzi mi tu nawet o wypadek, ale o nauczenie konia pewnych narowów. pamietaj, ze kon w wiekszosci wcale nie jest zachwycony tym, ze na nim siedzisz i moze zaczac wykorzystywac twoja nauke przeciwko tobie.
to, ze met wypowiedziala sie moze w zbyt ostry sposob, jest podyktowane w trosce o zdrowie twoje i twojego konia. zastanow sie czy nie masz innych waznych rzeczy do przerobienia na treningu.
met, anka w pelni rozumiem wasza irytacje. ja tez czasem wychodze z siebie jak widze idiotyczne tematy swiadczace o tym co ci ludzie wyprawiaja z tymi konmi w domu.
lanselotka zastanow sie kto tu jest malo dojrzaly. cofnij sie do swoich wczesniejszych postow np. na temat potegi skoku. odpowiedz sobie na pytanie, czy twoja wypowiedz w tym poscie nie byla przypadkiem zemsta wobec niektorych osob za ich wczesniejsze wypowiedzi na twoj temat.
przylaczam sie do prosby, abys w koncu zabrała te zdjecia. wierz mi ze juz wszyscy wiedza dokladnie jak twoje konie wygladaja.
nie mysl tez lanselotka, ze mam jakis zal do ciebie. masz 15 lat i to tlumaczy twoje zachowanie, a jak bedziesz miala 21 to wspomnisz (moze) ten post i sadze, ze inaczej sie do tego ustosunkujesz.

KasiaK

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 462 postów
"Podobnie jest z cofaniem.Też trzeba bardzo uważać bo może być podobnie.łatwo koń się uczy i wykorzystuje cofanie aby uniknąć posłuszeństwa.łatwo wtedy o wypadek ,np w terenie." cofanie jest podstawą w pracy z koniem. Jeśli ktoś nie umie dobrze jeździć to nie powinien nic konia uczyć,nie tylko cofania.pozdrawiam

montana

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 799 postów
Kolega ma konia, ktorego nauczył lewady, oraz kladzenia sie, czasem biorą udział w pokazach rycerskich. Kon staje dęba tylko pod nim, na wyraźna prosbe, osobiscie czesto jezdzilam tego konia i kilka razy probowałam wyegzekwowac ta umiejetnosc, ale zrobił to pode mna tylko raz na bardzo krotka chwilke. Pod wlascicielem robi wszystko jak nalezy. Zaznaczam ze to nieduzy konik, na ktorym czasem sa prowadzone jazdy dla dzieci i jest bezproblemowy.
"Zły duch nie ośmiela sie wstapic do namiotu,w ktorym znajduje sie koń czystej krwi." KORAN

KasiaK

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 462 postów
nauczył go stawania dęba,czy lewady?

bera7

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 120 postów
Zgadzam się z Tobą Montana. Ale jak wcześniej wspomiałam to jest sztuczka, a nie głupota. Wszystko zależy od stopnia ułożenia konia, a to z kolei od jeźdżca.

Rul

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 494 postów
a ja znałam konia który umiał robić lewadę, ale był strasznie narowisty :cry: . I zgadzam się że bez zaufania z obu straon nic się nie uda, a jesli nawet tak to będą problemy z quniem.

PS a po co wogóle twojemu koniowi taka ,,sztuka" ?

KasiaK

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 462 postów
wydaje mi się,że mylicie pojęcie lewady [uznawanej za najwyższy stopień zebrania konia] ze stawaniem dęba.aby nie szukać zdjęć,pozwolę sobie wkleićlink http://www.ait.com.pl/konie/forum/viewt ... c&start=15 pozdrawiam

cavalier

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 636 postów
ponieważ temat zmienił się trochę ze wspinania się konia na szkołę jazdy "w powietrzu" nie ogłem sobie odmówić kilku fotek:

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych