Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

od czego zacząć?

10 odpowiedzi w tym temacie

met

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2573 postów
  • Miejsce zamieszkaniaprawie jak krakow
znajoma ma niepełnosprawną córkę...
...ja mam spokojnego konia.

od czego zacząć, żeby później móc powiedzieć, że jesteśmy ośrodkiem prowadzącym hipoterapię?

a teraz c.d.
w jastrzębiu SAG (strefa aktywności gospodarczej) zatrudniła człowieka, który miał 'jakieś' (nie orientuję się jakie) uprawnienia do prowadzenia zajęć z dziećmi upośledzonymi fizycznie lub psychicznie. miał też konia - spokojną, zimnokrwistą klacz. i to by było na tyle.
w związku z tym nasuwa się pytanie... czy to jest takie proste? wystarczy 'człowiek z papierkiem' i spokojny koń???
1% podatku zbieramy dla Komitetu Pomocy dla Zwierząt: nr KRS 0000015352 - cel szczególny "Szkapa"

Robi

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 494 postów
Uprawnienia to instruktor rekreacji ruchowej ze spec. hipoterapia.
Fajnie jest gdy w ośrodku jest sala do dodatkowej rehabilitacji po hipoterapii np basen z piłkami, sztuczny koń, takie wielgachne piłki i tp., przydaje sie również masażysta.
Wtedy takie zajęci asą bardziej pełne. Tak przynajmniej jest w Częstochowie w ośrodku w którym pomagałęm przy hipoterapii.
Rynny drewniane do dachów z gontu http://rynny.gorzelak.eu

met

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2573 postów
a np. czy zestawienie instuktor jazdy konnej + psycholog może być? czy do tego zespołu jest jeszcze potrzebna istotka, która ową terapię ruchową ma w kompetencji?
i przy okazji... gdzie się takie tytuły nabywa? :wink:
1% podatku zbieramy dla Komitetu Pomocy dla Zwierząt: nr KRS 0000015352 - cel szczególny "Szkapa"

Robi

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 494 postów
Nie wiem czy wystarczy zwykły inst + psycholog.
Nabywa sie na kursach są droższe od zwykłych.

FUNDACJA HIPOTERAPIA
zaprasza do udziału w szkoleniu dającym licencję
"instruktora rekreacji ruchowej ze specjalnością hipoterapii"30-109 KRAKÓW, ul. Salwatorska 14 (woj. małopolskie)
telefon: (0,12) 428-11-10, (0,12) 428-11-11

Fundacja Pomocy Dzieciom Niepełnosprawnym HIPOTERAPIA
02-791 Warszawa, ul. Meander 10/28

Instytut Studiów Edukacyjnych
ul. Turowskiego 3
10-685 Olsztyn
tel.(0-89)542-62-68; 542-65-76
http://www.instytut.olsztyn.pl/
Rynny drewniane do dachów z gontu http://rynny.gorzelak.eu

Kris

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów
  • Miejsce zamieszkaniaPoland
Generalnie hipoterapeuta powinien być wykwalifikowanym terapeutą "tematycznym" czyt. fizjoterapeuta, psychoterapeuta, pedagog specjalny itp.
Kursy hipoterapeutyczne powinny być uwieńczeniem praktyki zawodowej jako uzupełnienie kwalifikacji i forma specjalizacji.
Nigdy nie powinny być początkiem kariery terapeutycznej.
Hipoterapia to bardzo trudna i odpowiedzialna forma terapii, a poza tym nowa na naszym "rynku" dlatego osoby zajmujace się nią powinny mieć potężną i niczym nie zakłuconą wiedzę.
Przyznacie mi rację, że kursy trwające przez okres 1 roku takiej wiedzy i umiejętności nie zapewnią.

Należy pamiętać, że "przede wszystkim nie szkodzić"

met

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2573 postów
dobrze, w takim razie mamy już hipoterapeutę. co dalej? gdzie szukać koni? ile jest w pl hodowli nastawionych na 'produkcję' odpowiednich zwierząt?

Aurela

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Miejsce zamieszkaniaRybnik
chyba nie ma hodowli nastawionej tylko na "produkcję" koni do hipoterapi, trzeba takiego poszukać co łatwe nie jest, bo koń nie tylko musi być spokojny ale także silny psychicznie, bo jak wiadomo praca z takimi dziećmi jest bardzo stresująca zwłaszcza dla wierzchowca, no i jeszcze powinien być dobrze zbudowany, najlepiej nadają się do tego hucuły, koniki polskie, fiordingi i inne małe konie (nie ryzykowałabym prowadzenia zajęć na koniu 170cm w kłębie), nie jestem w temacie za bardzo bo nie mam uprawnień w tej dziedzinie, na kursie (na instruktora) mieliśmy wzmiankę i jeden wykład (bo 2 kursanci posiadali takowe uprawnienia), takie zajęcia powinna prowadzić TYLKO osoba posiadająca uprawnienia, to bardzo odpowiedzialne i niebezpieczne zadanie, a niekompetencja może pociągnąć za sobą ciężkie konsekwencje...

Kris

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów

Aurela napisał:

chyba nie ma hodowli nastawionej tylko na "produkcję" koni do hipoterapi, trzeba takiego poszukać co łatwe nie jest, bo koń nie tylko musi być spokojny ale także silny psychicznie, bo jak wiadomo praca z takimi dziećmi jest bardzo stresująca zwłaszcza dla wierzchowca, no i jeszcze powinien być dobrze zbudowany, najlepiej nadają się do tego hucuły, koniki polskie, fiordingi i inne małe konie (nie ryzykowałabym prowadzenia zajęć na koniu 170cm w kłębie), nie jestem w temacie za bardzo bo nie mam uprawnień w tej dziedzinie, na kursie (na instruktora) mieliśmy wzmiankę i jeden wykład (bo 2 kursanci posiadali takowe uprawnienia), takie zajęcia powinna prowadzić TYLKO osoba posiadająca uprawnienia, to bardzo odpowiedzialne i niebezpieczne zadanie, a niekompetencja może pociągnąć za sobą ciężkie konsekwencje...

I tu się nie zgodzę ja mam nastawioną hodowlę na hipoterpię... .

Aurela

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Miejsce zamieszkaniaRybnik
nikt nie twierdzi że nie można hodować koni do hipoterapi, ale nie jesteś w stanie ocenić ani przewidzieć że nowonarodzone źrebię będzie sie do tego nadawało, nawet jeśli oboje rodzice są spokojni i dobrze sobie radzą z trudnymi dziećmi... mniemam że prowadzisz jakąś selekcję koni pod względem przydatności, bo jak wiadomo nawet spokojny koń nie będzie w stanie unieść psychicznego ciężaru pracy z osobami niepełnosprawnymi :wink: opowiedz nam o swojej hodowli to bardzo ciekawy temat :)

Kris

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów
Generalnie prowadzę wstępne selekcję w momencie kojarzenia materiału hodowlanego.
Odpowiedni dobór rozpłodników do moich klaczy to podstawa.
Próbowałem różnych ogierów, ale preferuję fiordingi.
Wykorzystywałem dwa ogiery i po obu tych "gentelmenach" urodziły się bardzo spokojne i zrównoważone źrebięta.
W ich wczesnym okresie życia (do 12 miesiąca) miałem wątpliwości, ale po upływie tego okresu źrebięta bardzo sie wyciszały i stawały podatne na "moje argumenty".
Po za tym plac do prowadzenia zajęć sąsiaduje z padokiem więc "zjawisko terapii nie jest im" obce.
Sytuacja ta pomaga im przyzwyczaić się od wczesnej młodości do widoku i kontaktu z pacjentem.
Nie izoluję źrebiąt od otoczenia wręcz przeciwnie udostępniam im otoczenie bez ograniczeń.

MagicOPromotion

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów
  • Miejsce zamieszkaniaEngland
Można. Ja kupiłam sobie poradnik Zofii Mrzewińskiej "Jak rozmawiać z psem" i udało mi się nauczyć bardzo dużo. Wiedziałam przynajmniej od czego zacząć i na czym szkolenie polega. To takie abecadło, potem można szukać dalej i się ewentualnie rozwijać.
_______
=== XRumer 5.0 Palladium RULEZ! ===
XRumer 5.0 Palladium: best promotion software

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych