Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

rasy

91 odpowiedzi w tym temacie

Michał

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5489 postów
To miłe KROMIKU, że zechciałes zauwaźyc jakąs polska rase, a nawet dwie.Promowac inne rasy? Niektórzy juź chwala tylko to co z zachodu bo najlepsze. Ale tu podziele twój entuzjazm, aczkolwiek myślę, że inne rasy takźe moga sie przebic bez uszczerbku dla naszych.Jakby nie było niektóre z nich dłuźej są hodowane pod kątem przydatności uźytkowej.
Prawda najbardziej boli oszustów...

KROM

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 602 postów
  • Miejsce zamieszkaniaaktualnie Warszawa
Jasne ale tu piszemy o rasach ogolnie przydatnych w hipoterapi wiec napisalem o tych wlasnie.
KROM

Michał

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5489 postów
Przyznam sie szczerze , że nie spotkałem hucuła w hipoterapii, konika tak.Choc z tego co wiem moga miec duźo wiecej zalet nix koniki w tym rodzaju uźytkowania.

KROM

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 602 postów
Widzisz Michalku jeszcze widocznie malo spotykales, huculy sa aktualnie duzo drozsze od konikow polskich wiec moze dlatego.
KROM

Michał

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5489 postów
Hucułów akurat widziałem i spotkałem bardzo dużo, ale nie w hipoterapii KROMUSIU.A z czego wynika tak duźa cena? Z lepszej uźytkowości?

KROM

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 602 postów
Byc moze , aczkolwiek moze miec duzy wplyw na cene moda ktora aktualnie na huculki panuje. Ale to w sumie dobrze.
KROM

Michał

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5489 postów
Szkoda, że tylko moda.W ten spsosób to jest to zauroczenie.Wolałbym, zeby sie za tym kryło coś więcej.

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów
  • Miejsce zamieszkaniazachodniopomorskie
Hucułów jest po prostu mało, panowie - im dalej od gór, tym mniej (w zachodniopomorskim w zeszłym roku były np. tylko 2 ogiery kryjące, uznane przez PZHK). Jest to rasa reaktywowana, czysto polska, o bardzo wysokiej użytkowości i niskich wymaganiach bytowych. Cena hucuła nadal znacznie przewyższa jego realną wartość, a już na pewno jest nieproporcjonalnie wysoka w stosunku do "dużych" koni. Wartościowe klacze hodowlane zaczynają się od 6-7 tys., sprawdzone i wysoko zbonitowane ogiery - w okolicy 10 tys. Wałachy chodzą po 3,5 - 5 tys.... za te pieniądze możemy mieć już "dużą" klacz z papierem do amatorskiego sportu (tylko trzeba dobrze poszukać), natomiast hucuł, choć również skoczny, nadaje się raczej na długie wędrówki po lesie.
Koniki polskie i fiordingi są tańsze i znajdują się w podobnym przedziale cenowym, ale np. wg mnie nie mają już tylu zalet, co hucuły (to moja osobista opinia, bo jestem fanem hucułów).

Ja widziałem każdą z tych ras w hipoterapi, w rekreacji i nie rozstrzygam, która nadaje się najlepiej, bo to zależy od cech osobniczych danego konia, od jego ułożenia i użytkowania, ale jak widać - hucuły najmniej opłacają się cenowo.

Michał

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5489 postów
No nie tylko Ty veroniq jestes fanem tej rasy. 8) Faktycznie popyt jest duzy na nie wynika z zainteresowania zawodami pony.W tych cenach i tak sa relatywnie tańsze od zachodnuch kuców.

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów
Tylko że hucuły to tak średnio na zawody w skokach, czy ujeżdżeniu... 8) No w każdym razie Ja się spotykam raczej z welshami oraz mieszankami typu: kn + oo, kn + xx, fiord + oo, fiord + xx, NN (wszystko ze wszystkim). Z zagranicznych trochę DPR i też sporo "bezfirmowych". Jeśli chodzi o kuce (ex pony) do niższych klas, to ceny polskich i zagranicznych ras (i nierasowców) raczej porównywalne, ale koniki na wysokie klasy, przyszłościowe... uuu, to już gruba kasa.

Michał

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5489 postów
Ale zaczać moźna przecieź od hucułów zanim dojdzie sie do lepszego konia.A ja widziałem, że w skokach to caałkiem niexle im szło, ale oczywiscie w tych niższych wysokosciach.

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów
Pewnie, że można, ale może się okazać, że "lepszy" koń będzie tańszy niż hucuł.

KROM

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 602 postów
Kazda rasa ma swoje predyspozycje i sztuka jest je umiejetnie wykorzystywac. Bez sensu jest uczyc skakac hucula skoro on ma w charakterze umiejetne omijanie przeszkod , lub pokonywanie ich sobie znanymi metodami. 8)
KROM

Michał

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5489 postów
No chyba, że faktycznie cena zakupu takiego konia bedzie mniejsza od hucuła.Wtedy wzg.ekonomiczne przeważą oczywiście.No tak słyszałem o tym juź opowiadania, że hucuł potrafi sie przeczołgac pod zwalonym pniem drzewa.A jakie jeszcze są to metody w wykonaniu tego kuca?

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów
Mój hucuł przez kilka dni budził sensację, bo wspinał się przednimi nogami na bramę wysokości 150 cm. i tak sobie stał - nawet pół dnia, oczywiście z przerwami - i gapił się na klacze po drugiej stronie. Świadczy to o niezłym wygimnastykowaniu 8)

Michał

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5489 postów
Oraz o siłach witalnych... 8)

Ko

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 21 postów
na walsnej obserwacji i doswiadczeniu pracy z dziecmi niepelnosparwnymi przyznaje, ze konik polski bije wszystkie konie na glowe (tylko jezeli chodzi o hipoterapie)

;)

tinker

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów
Dorzucę swoje trzy grosze do tego wątku. Jeśli chodzi o rasy to świetnie nadają się też tinkery. Rasa nie nasza, ale wspomnieć warto. Popieram własnym doświadczeniem. Moja klacz ma większość albo i wszystkie z w/w cech konia idelanego do hipoterapii. W chwili obecnej nie pomaga już małym pacjentom ale wiem że w razie potrzeby służyłaby grzbietem :D
Tak więc oddaję głos w stronę tinkerów, choć nie ukrywam że uwiebiam nasze kochane hucuły !!!

Koniczynka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 322 postów
Zgadzam się że Tinker jest dobry :(
ten veroniq gratuluje tak wygimnastykowanego konia :D Naszczęście to hucuł...

Pozdrawiam

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów
Dziękuję :evil:
Wyjątkowo wygimnastykowana z niego bestyja, ale do hipoterapi niestety by się nie nadał...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych