Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Impuls...

104 odpowiedzi w tym temacie

Pumcia

Maniusia

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5741 postów
  • Miejsce zamieszkaniaZz Zz Zz ...
Ostatnio uslyszalam ze zeby uzyskac impuls to najpierw trzeba zrobic z konia przepuszczalnego...
Hmm moze jestem glupia ale zawsze sadzilam inaczej.Zeby kon szedl w zebraniu i za nim sie to osagnie najpierw jest impuls do przodu,kon uczy sie rownowagi a dopiero pozniej sie go skraca...W innych przypadkach spotkalam sie ze kon zaczynal chowac sie za wedzidlo nawet na lekkim kontakcie bo jezdzcowi brakowalo lydki...
jak to z tym wszystkim jest bo juz zglupialam :twisted:
M.

gruszka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
  • Miejsce zamieszkaniaŚLĄSK
no jak dla mnie kon przepuszczalny to kon rozluzniony, idacy rytmicznie i w rownowadze "od zadu", lekki na przodzie, wrazliwy na pomoce.

reszte mozna samemu dopowiedziec
juz tylko jedno wolne miejsce w pensjonacie ŚLĄSK

brumby

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 50 postów
  • Miejsce zamieszkaniamałopolska
impuls jest jednym z elementow przepuszczalności, więc nie da sie osiagnąć przepuszczalnosci bez impulsu :twisted: impuls jest odpowiedzia na popedzającą lydkę. kon idacy z impulsem to kon reagujacy na popedzajaca lydke energiczna, pchajacą praca zadu. na przepuszczalnosc skladaja sie oprocz impulsu inne elementy (rozlużnienie, akceptacja reki, wyprostowanie ) i mowi nam ona o tym czy i jak kon odpowiada na pomoce. kon przepuszczalny to taki, ktory na pomoce odpowiada prawidlowo i bez usztywnien i oporow.
kon pracujacy z impulsem nie musi byc jeszcze koniem przepuszczalnym (bo moze jeszcze nie odpowiadac na inne pomoce), natomiast kon przepuszczalny musi pracowac z impulsem.

cavalier

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 636 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWarszawa

brumby napisał:

impuls jest jednym z elementow przepuszczalności, więc nie da sie osiagnąć przepuszczalnosci bez impulsu :twisted: impuls jest odpowiedzia na popedzającą lydkę. kon idacy z impulsem to kon reagujacy na popedzajaca lydke energiczna, pchajacą praca zadu. na przepuszczalnosc skladaja sie oprocz impulsu inne elementy (rozlużnienie, akceptacja reki, wyprostowanie ) i mowi nam ona o tym czy i jak kon odpowiada na pomoce. kon przepuszczalny to taki, ktory na pomoce odpowiada prawidlowo i bez usztywnien i oporow.
kon pracujacy z impulsem nie musi byc jeszcze koniem przepuszczalnym (bo moze jeszcze nie odpowiadac na inne pomoce), natomiast kon przepuszczalny musi pracowac z impulsem.
Dokładnie tak. Sam bym tego lepiej nie powiedział.
Obok człowieka koń jest najszlachetniejszą istotą na ziemi.

gruszka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
a jakie wg. was cwiczenia poprawia "przepuszczalność" u konia ? :twisted:

brumby

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 50 postów
to juz zalezy z jakim elementem przepuszczalnosci mamy najwiecej klopotu, nie ma jednego uniwersalnego cwiczenia. najczesciej klopoty z przepuszczalnoscia sa wtedy, kiedy sie robi cos na skroty, na przyklad kon bardzo szybko sie nauczy prawidlowej reakcji na pomoce a ma jeszcze klopoty z uzyskaniem rownowagi pod jezdcem. jezdziec wykorzystuje to , chce wyjezdzac ciasne luki i wolty, kon to robi niedokladnie (choc moze chce ale przez to ze ma klopoty z rownowaga nie potrafi ) i sie tworzy bledne kolo, im mocniej stosuje sie pomoce, tym bardziej kon sie nie moze "wyrobic", zniecheca sie itd. trzeba wtedy wrocic do tego elementu, ktory zostal niedopracowany. na przyklad nie mozna od konia oczekiwac akceptacji reki, jesli ma klopoty z regularnoscia ruchu, nie mozna zadac pelnego impulsu jesli nie ma regularnosci ruchu i akceptacji wedzidla, i wreszcie nie mozna zadac zebrania, jesli nie ma przepuszczalnosci. pierwsza, podstawowa zasada jest rytmiczny, regularny, elastyczny ruch we wszystkich chodach na dlugich, prostych odcinkach. jesli to juz mamy, to mozemy szlifowac nastepne elementy. takie sa zasady w pracy z mlodym koniem, ze starszym i popsutym podobne, jesli cos sprawia problem to musimy wiedziec jaka jest przyczyna i po prostu cofnac sie w pracy do tego elementu.
trzeba tez pamietac, ze duzo zalezy od konia ale jeszcze wiecej od jezdca. czesto jest tak, ze jezdziec czegos nie umie albo robi cos zle, wszyscy znaja rozne patenty do gimnastyki konia, ale ktory z jedzcow sam sie gimnastykuje ? :twisted:
ciezko jest powiedziec co konkretnie trzeba cwiczyc, jak sie nie w czym konkretnie jest problem i jak sie nie widzi konia i jezdca. z moich doswiadczen wiem ze przyczyna wiekszosci klopotow sa zbyt szybkie stawiania koniowi wymagan, naduzywanie reki i niestabilny dosiad. ale tak nie zawsze musi byc. bardzo rzadko przyczyna tkwi w samym koniu.

gruszka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
no dobrze ale jezeli chcemy by nasz kon byl przepuszczalny czyli jak powiedziales rozluzniony, idacy w impulsie inaczej rytmicznie w pelnej rownowadze i wrazliwy na pomoce to co musimy zrobic ?
dlaczego mowisz o drodze na skroty, a nie o cwiczeniach na te elementy ktore wymieniles ?

padlo pytanie jakie cwiczenia poprawia "przepuszczalnosc" konia - slowo przepuszczalnosc jest w cudzyslowie bo na to slowo skalda sie wiele elementow takich jak wymieniles :-)

wiec ? jak to z tymi cwiczeniami ?
chetnie poczytam :wink: co proponujesz ? :twisted:

pozdrawiam 8) :wink: :wink:

Pumcia

Maniusia

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5741 postów
No w koncu ktos mądry kogo zrozumiałam :twisted: dzieki brumby :-)
tez jestem ciekawa tych ćwiczeń....
M.

Koniczka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2348 postów
Jak dla mnie to każde z ćwiczeń stosowanych w jeździectwie ma za zadanie między innymi poprawę przepuszczalności. Koń przepuszczalny dla mnie to ukoronowanie całej pracy - koń zrównoważony, rozluźniony, odpowiadający poprawnie na każdą pomoc jeźdźca.
“Choose a job you love and you will never have to work a day in your life.”
- Confucius.

brumby

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 50 postów
gruszka
w czasach kiedy jeszcze takich forów nie bylo pewna moja znajoma udzielila porady telefonicznie, problem byl taki, ze kon jezdzcowi "na zakretach chodzi normalnie w jedna strone a w druga jakos tak dziwnie i bokiem". uznala wiec , ze kon jest na jedna strone sztywny, zalecila duzo lonzy w ta strone ... i nic. pojechala wiec zobaczyc i zobaczyla. kon mial 152 cm w podkowach z hacelami, jezdziec 110 kg zywej wagi i w dodatku mial jedno puslisko o 3 dziurki za dlugie. tak to jest jak sie nie widzi.

zeby cos konkretnie zalecic trzeba wiedziec:
1. ile lat ma kon, jak ma rozwinieta muskulature jaki jest jego temperament, jaki charakter i na jakim etapie pracy jestesmy
2. jesli chodzi o rozluznienie, rytm i akceptacje wedzidla - jak wykonuje zucie wedzidla z reki (podstawowy sprawdzian ktory mowi prawie wszystko), czy zachowuje rytm w przejsciach z chodow roboczych do posrednich i z powrotem, czy i jaka wyczuwa sie roznice pracy grzbietu w klusie anglezowanym i w polsiadzie
3. jak sie zachowuje przy popedzajacym dzialaniu lydki - czy nie przyspiesza ?
4. dobrym sprawdzianem nastawienia na pomoce i przyjecia wedzidla jest to jak kon zachowuje sie na kole przy oddaniu wewnetrznej wodzy i zmianach dosiadu (przy silniejszym obciazeniu do wewnatrz powinien pozostac na kole w odwrotnym ustawieniu, przy dosiadzie symetrycznym powinien poruszac sie po prostej, przy obciazeniu na zewnatrz powinien wejsc na kolo w przeciwną strone)
5. wreszcie jak przechodza polparady i parady

to jest taki najprostszy test ale tez zarazem i zestaw cwiczen ktore mozna jezdzic

co bym jeszcze zalecil ? zakladajac, ze kon jest juz rozluzniony i zrownowazony - proste cwiczenia -cavaletti, figury na ujezdzalni, "koniczynka" czyli 4 wolty na dragach ustawionych w krzyz w stepie i klusie, gimnastyka w galopie - ten sam dystans starac sie przejezdzac raz na 6, raz na 7 foulee (takie swiadome skracanie i dodawanie)
tyle dla konia niezbyt mocno zaawansowanego w robote, ale i dla zaawansowanych koni proste cwiczenia sa potrzebne. czego gruszka dokladnie oczekujesz nie wiem, bo przeciez nie znam Ciebie ani Twoich koni i nie wiem nad czym konkretnie trzeba popracowac, sam wiek nic jeszcze nie mowi i
tak najogolniej - rownowage, rytm i rozluznienie daja nam w poczatkowym okresie jak najdluzsze, proste odcinki, chodzi o to zeby kon zlapawszy rownowage mogl ja przez jakis czas utrzymac, nie muszac gubic jej od razu na luku
impuls - dodawanie i skracanie w klusie i galopie, wazne zeby zmiana tempa odbywala sie przez zmiane dlugosci krokow ale w tym samym rytmie
akceptacja reki - duzo stepa i klusa na dlugiej wodzy
wyprostowanie - figury na ujezdzalni

trzeba tez wiedziec, jak sie zachowuje jezdziec ( no chyba ze jezdziec jest genialny i wszystko robi doskonale), a w szczegolnosci co wyprawia z rekami i wewnetrzna wodzą. wewnetrzna wodza ma bardzo wazne znaczenie, bo najczesciej to ona powoduje skrepowanie konia w lopatkach i trudnosci z praca przednich nog, a jak tu sie "sypie" to reszta sie "wali". trzeba pamietac ze na lukach, kolach i w galopie najwazniejsze znaczenie ma praca wewnetrznej lydki i ZEWNETRZNEJ wodzy. pisze o tym, bo bardzo czesto klopot z przepuszczalnoscia powoduja sprzeczne, albo niezrozumiale dla konia sygnaly wydawane przez jezdzca.

przepuszczalnosc to naprawde dopiero poczatek drogi, dopiero jesli juz ja uzyskamy, mozemy ja wykorzystac stawiac koniowi jakies powazniejsze wymagania, a podrecznikow w necie nie ma sensu pisac , mozna natomiast wytlumaczyc sobie to i owo albo probowac rozwiazac jakis konkretny problem czy wymienic sie doswiadczeniami.
pozdrawiam :twisted:

Koniczka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2348 postów
Brumby dziwne rzeczy piszesz, o według skali treningowej (co do której stosują się jeźdźcy na całym świecie) przepuszczalność jest wynikiem wypełnienia wszystkich jej punktów (rozluźnienie, rytm, impuls, kontakt, wyprostowanie, zebranie), a więc jest na końcu drogi i jest punktem do którego prowadzi cała praca z koniem.
- Confucius.

brumby

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 50 postów
To co pisalem gruszce ma odniesienie do podstawowego etapu pracy z koniem, bo chyba o to jej chodzilo. Osiagniecie zebrania to tylko zakonczenie tego podstawowego etapu, cos jak matura. Dla jednych to moze byc cel ostateczny, dla innych tak naprawde poczatek bo przeciez jedni chca jezdzic do tylko lasu a inni do Aachen.

Przepuszczalnosc mowi o JAKOSCI wspolpracy jezdzca i konia. Zawsze to ma odniesienie do konkretnego etapu i konkretnych wymagan. Dopoki stawiamy koniowi coraz to nowe wymagania, dopoty bedziemy mieli z nia do czynienia i w tym sensie masz racje, jest punktem do którego prowadzi cała praca z koniem ale w sensie jakosci wykonania tego co sobie zamierzylismy. Jesli stawiamy nowe zadania, przesuwamy punkt do przodu. Mowi nam o stopniu wyszkolenia konia. Kon moze byc przepuszczalny na tyle, ze prawidlowo pracuje w podstawowych chodach ale nie na tyle, zeby wykonywac chody boczne. Moze nam "przechodzić" zmiana nogi ale jeszcze nie piruet w galopie. To przesuwanie punktu do przodu to nie tylko to co robimy, ale i jak to robimy. Jesli cos wykonujemy i musimy w tym celu zastosowac bardzo wyrazne i mocne pomoce, to bedziemy chcieli robic to samo przy zastosowaniu pomocy subtelnym i lekkim, a to znaczy ze chcemy osiagnac wieksza przepuszczalnosc. Pelna przepuszczalnosc jest więc na końcu drogi i jest punktem do którego prowadzi praca z koniem, tylko trzeba sobie tez zadac pytanie W CZYM ja chcemy uzyskac. Dla mnie to wszystko, w czym tej przepuszczalnosci oczekujemy dopiero definiuje cel do ktorego dazymy.

Koniczka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2348 postów
Po dodaniu wytłumaczenia w pełni się z Tobą zgadzam :twisted:
- Confucius.

gruszka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
brumby mi nie chodzilo o tlumaczenie wszystkiego po kolei tylko o cwieczenia m.in takie ktore podales:

brumby

Cytat

wykonuje zucie wedzidla z reki

przejsciach z chodow roboczych do posrednich i z powrotem

polparady i parady

cavaletti, takie swiadome skracanie i dodawanie
itp.

moje konie nie maja nic wspolnego z tym pytaniem bo nie maja najmniejszego problemu z "przepuszczalonoscia"
zgadzam sie ze przez internet niewiele mozna pomoc, ale ogolnie podac cwiczenia jak najbardziej.
pytanie wyniknelo bardziej z rozruszania tematu - widac jednak ze do dyskusji przystapiles tylko ty i Koniczka - szkoda bo b. ciekawy temat moglby sie z tego narodzic :-)

pytam sie tylko gdzie ci znawcy dla ktorych (czarna jest hamulcem, wypinacze - usztywniaja, pessoa tepi a ogierow nie mozna okaleczac to tak nawiasem mowiac)

pozdrawiam :twisted:

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów

gruszka napisał:

pytam sie tylko gdzie ci znawcy
...
pewnie w stajniach póki pogoda łaskawa, wszak nie wszyscy pracują z końmi wirtualnie :twisted:

gruszka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
tylko tyle masz do powiedzenia na temat przepuszczalnosci ?

Gaga mialam nadzieje ze nie zakwalifikujesz sie do tych "znawcow" - niestety pomylka sama to zrobilas :twisted:

[ Add: Nie 26 Lut, 2006 19:26 ]
wracajac do tematu co myslicie o cwiczeniach rozciagajacych i zginajacych ?

Aurela

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Miejsce zamieszkaniaRybnik
...myślę, że są chyba najistotniejsze bo wygimnastykowany koń tylko wtedy staje się przepuszczalny, wg mnie są one jednoznaczne z tymi, których przykłady podał Brumby...

gruszka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
a wracajac do tematu co myslicie o cwiczeniach rozciagajacych i zginajacych - jakie znacie ?

Pumcia

Maniusia

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5741 postów
Dziekuje za odpowiedzi :twisted:
M.

gruszka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 169 postów
to co juz temat zakonczony, co tak szybko ? Pumcia ty juz dziekujesz za odpowiedzi ?

to ja zeby rozruszac zadam takie oto pytanie:

czy czarna wodza (uzywana przez kogos kto potrafi ja stosowac) moze poprawic przepuszczalność konia ?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych