Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Polska Rewia Konna

12 odpowiedzi w tym temacie

cavalier

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 636 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWarszawa

Kaśka napisał:

Znam Damiana, jego grupę widziałam raz na Bródnie, ale ludzi jako takich nie znam. Korzystaliśmy z jego pomocy przy robieniu hełmów do rycerstwa (Damian ma swoją kuźnię i umie z niej korzystać ;) ). Bardzo sympatyczny i uczynny człowiek, lecz jego grupy tak jak mówię nie znam.
Nazywają się Polska Rewia Konna. Czy Damian ciągnie dalej tą starą PRW ?? Czy to jest PRK - reaktywacja ? Czy tylko wystawił sobie taką nazwę i przyciąga nią widzów ? z tego co wiem to PRK została rozwiązana juz dość dawno temu. Jak to z ta Rewia było a jak jest ?
Obok człowieka koń jest najszlachetniejszą istotą na ziemi.

Kaśka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 473 postów
Tę prawdziwą starą PRK rozwiązano w 1984r., czyli tak jak napisałeś - dość dawno 8) Powodem rozwiązania były cięcia budżetowe - PRK finansowana była w dużej mierze i koordynowana przez związek, którego nazwy nie pamiętam. W każdym razie w 1984r. postanowiono wszystko rozwiązać (tzn zarząd tego związku postanowił) argumentując nierentownością PRK. Historię dawnej PRK i ludzi z nią związanych znam dobrze, ponieważ przez ponad 11, a może nawet 12 lat związana byłam z ośrodkiem rekreacji konnej Wiarus, który był prowadzony przez pana Włodzimierza Gronowskiego (serdeczne pozdrowienia przy okazji :oops: ), który przez długi czas kierował PRK, a Jego małżonka, pani Halina Gronowska (tu również serdeczne pozdrowienia 8) ) jeździła w PRK na nieocenionej Piwonii. Obecnie ich syn Tomek (Ciebie pozdrowię przy okazji najbliższego pokazu 8) )jeździ pokazy z grupą Andrzeja Sitka 8)
Damian nie ma nic wspólnego z dawna Rewią (za młody jest). Z całym szacunkiem i sympatią do niego ale sądzę, że posługiwanie się nazwą Polska Rewia Konna robiąc to co się robi (to nie jest krytyka umiejętności, broń Boże, mówię o skali przedsięwzięcia) jest żałosną formą reklamy. Ludzie, którzy słyszą tę nazwę i wiedzą co oznaczała są oburzeni i zniesmaczeni tym, że ktoś jej obecnie używa. Przez szacunek do tamtych ludzi nie powinno się tego robić.
Wybacz Damian jeśli to przeczytałeś i poczułeś się urażony, ale takie jest moje (i nie tylko) zdanie.

cavalier

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 636 postów

Kaśka napisał:

Historię dawnej PRK i ludzi z nią związanych znam dobrze
O ile dobrze pamiętam to chyba Leszek Matalewski też jeździł w PRK ? Jeśli się mylę to mnie popraw.

Kaśka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 473 postów
Leszek Buśko (Matalewski to ksywa) :shock: Tak, to prawda, załapał się na końcówkę Rewii, niemniej jeździł pokazy.
Veni Vidi Vici

Tomek Łoza

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 24 postów
a macie jakies materialy z tej prawdziwej Polskiej Rewii Konnej ? Zdjecia ? Moze ktos jest w stanie napisac historie, co i kiedy ?

Zgadzam sie z Kaśka ze to lekka przesada.. Prawdziwej PRK nie widzialem, slyszalem. Nijak to sie ma do tego co robi Damian. Ciekaw jestem skad taka nazwa ?

Kaśka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 473 postów
Taką historię opowie Ci z całą pewnością Włodzimierz Gronowski, który posiada również dużo zdjęć z pokazów PRK. Jeśli skontaktujesz się z Tomkiem, to byc może on też jakieś zdjęcia posiada (np Mamy z Piwonią). Osobiście widziałam dwie takie imprezy (ogromne), w których brałą udział PRK wraz z Auto-Rodeo. Miałam wtedy odpowiednio 6 i 7 lat. Imprezy zorganizowane były na stadionie X-lecia w Warszawie z okazji Dnia Dziecka. Trybuny były pełne...

Tomek Łoza napisał:

Ciekaw jestem skad taka nazwa ?
No jak to? :D Najłatwiej jest robić coś pod obcym szyldem, który nie dość że brzmi dostojnie, to w dodatku kojarzy się wielu ludziom z ogromnym przedsięwzięciem, licząc na to, że nikt nie zauważy braków wyszkolenia obecnego wykonania :grin:
Veni Vidi Vici

cavalier

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 636 postów
chętnie bym zobaczył jakiś pokaz dawnej PRK, jestem bardzo ciekaw jak to kiedyś wyglądało

Kaśka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 473 postów

cavalier napisał:

jestem bardzo ciekaw jak to kiedyś wyglądało
Imponująco :D To były inne czasy, gdy na takie duże imprezy masowe były osobne fundusze i było to dodatkowo propagowane przez ówczesne władze, takie spędy społeczeństwa, któemu władza dostarczała rozrywkę :shock: Jak wiemy - do czasu... Zbyt patriotyczne to chyba było... i konie jako symbol zbytku stały się niewygodne. Pamiętam wtedy na tamtych imprezach dużą ilość koni, duże tempo, kolorowe stroje, cały czas konferansjerka i muzyka. Oczywiście wtedy robiło to na mnie odpowiednio większe wrażenie z uwagi na brak tego typu rozrywek na codzień :evil: W dodatku patrzyłam na to wszystko oczami sześcio-siedmioletniej dziewczynki kochającej konie :) Więc trzeba wziąć pewną poprawkę :grin: Ale chyba naprawdę musiało być warte oglądania, skoro rok po roku trybuny stadionu X-lecia były pełne... Rzecz jasna imprezy z okazji Dnia Dziecka nie były jedynymi, podczas których występowała PRK :) Wiele opowieści słyszałam z tamtych czasów, z czasów świetności PRK, których nie mam prawa pamiętać, a któe stanowiły część życia ludzi związanych z Polską Rewią Konną.
Ech... na wspominki się wzięło i zebrało... :wink:
Veni Vidi Vici

Tomek Łoza

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 24 postów
wspominaj, pisz, opowiadaj :grin: z checia przeczytam jak to bylo :D ja niestety znam tylko z opowiesci. Kojarzysz program ? Podobnie jak dzisiejsze programy pokazow ? Jakie stroje, kostiumy ? :)

Kaśka napisał:

Tomek Łoza napisał/a:
Ciekaw jestem skad taka nazwa ?

No jak to? Najłatwiej jest robić coś pod obcym szyldem, który nie dość że brzmi dostojnie, to w dodatku kojarzy się wielu ludziom z ogromnym przedsięwzięciem, licząc na to, że nikt nie zauważy braków wyszkolenia obecnego wykonania

ech. I nikt nie ma o to pretensji ? Z ludzi ktorzy kiedys brali w tym udział ? Jakby np. p. Włodzimierz Gronowski chcial odtworzyc rewie to bym rozumial..

zbigniew Herman

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 291 postów
  • Miejsce zamieszkaniaFrancja

Tomek Łoza napisał:

ech. I nikt nie ma o to pretensji ?
A czemu mial by ktos miec?

Kama-Dama

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów

Wyświetl postUżytkownik Kaśka dnia 29 kwiecień 2006 - 20:56 napisał

Tę prawdziwą starą PRK rozwiązano w 1984r., czyli tak jak napisałeś - dość dawno Dołączona grafika Powodem rozwiązania były cięcia budżetowe - PRK finansowana była w dużej mierze i koordynowana przez związek, którego nazwy nie pamiętam. W każdym razie w 1984r. postanowiono wszystko rozwiązać (tzn zarząd tego związku postanowił) argumentując nierentownością PRK. Historię dawnej PRK i ludzi z nią związanych znam dobrze, ponieważ przez ponad 11, a może nawet 12 lat związana byłam z ośrodkiem rekreacji konnej Wiarus, który był prowadzony przez pana Włodzimierza Gronowskiego (serdeczne pozdrowienia przy okazji Dołączona grafika ), który przez długi czas kierował PRK, a Jego małżonka, pani Halina Gronowska (tu również serdeczne pozdrowienia Dołączona grafika ) jeździła w PRK na nieocenionej Piwonii. Obecnie ich syn Tomek (Ciebie pozdrowię przy okazji najbliższego pokazu Dołączona grafika )jeździ pokazy z grupą Andrzeja Sitka Dołączona grafika
Damian nie ma nic wspólnego z dawna Rewią (za młody jest). Z całym szacunkiem i sympatią do niego ale sądzę, że posługiwanie się nazwą Polska Rewia Konna robiąc to co się robi (to nie jest krytyka umiejętności, broń Boże, mówię o skali przedsięwzięcia) jest żałosną formą reklamy. Ludzie, którzy słyszą tę nazwę i wiedzą co oznaczała są oburzeni i zniesmaczeni tym, że ktoś jej obecnie używa. Przez szacunek do tamtych ludzi nie powinno się tego robić.
Wybacz Damian jeśli to przeczytałeś i poczułeś się urażony, ale takie jest moje (i nie tylko) zdanie.

Kama-Dama

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów
Witam
po tylu latach znalazłam ludzi zainteresowanych starą Rewią -byłam w Wiarusie w latach 85-88, później tylko dojeżdżałam z Łodzi gdy czas na to pozwalał
Szukam kontaktów z Markiem Niewiadomskim-Dziadkiem, z Leszkiem Buśko i w ogóle z osobami z Rewii-może trzeba by założyć np. stowarzyszenie miłośników Rewii Konnej z lat 70-tych, Ja obecnie mam 52 lata, ale po kilku latach przerwy wróciłam do koni -teraz bawię się w retro siodło damskie, powstaje GRH pod Warszawą -husaria, turnieje, damy rycerskie-może skontaktuje się ktoś ze mną z PRK i ich miłośnicy
Pozdrawiam z Łodzi
kamilla.wilczko@wp.pl 426504207

Kejti2002

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów
Trochę czasu minęło d powstania tego wątku, ale może ktoś tu jeszcze jest:)

Pewne zdarzenia skłoniły mnie, żeby napisać artykuł na Wikipedii o Włodzimierzu Gronowskim. Ogólnie chodzi o to, że zapomina się ludzi i ich osiągnięcia.
Niestety okazało się, że sama też wiem za mało:(
Może ktoś mógłby mi pomóc?

Poszukuję:
- Jego zdjęcia, które autor zgodzi się umieścić na Wikipedii.
- W jakich latach istniała Polska Rewia Konna?
- Kiedy powstał klub jeździecki Wiarus?
- W jakich latach był żonaty z Haliną?
- Jak miała na imię jego córka?
- W jakich filmach zagrały jego konia (wiem o "Szulerze" i "Ogniem i mieczem")

A przy okazji towarzyskie wspomnienia z Wiarusa mile widziane:)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych