←  Kaskaderka Konna

Świat Koni

»

Polska Rewia Konna

- zdjęcie cavalier 27 kwi 2006

Kaśka napisał:

Znam Damiana, jego grupę widziałam raz na Bródnie, ale ludzi jako takich nie znam. Korzystaliśmy z jego pomocy przy robieniu hełmów do rycerstwa (Damian ma swoją kuźnię i umie z niej korzystać ;) ). Bardzo sympatyczny i uczynny człowiek, lecz jego grupy tak jak mówię nie znam.
Nazywają się Polska Rewia Konna. Czy Damian ciągnie dalej tą starą PRW ?? Czy to jest PRK - reaktywacja ? Czy tylko wystawił sobie taką nazwę i przyciąga nią widzów ? z tego co wiem to PRK została rozwiązana juz dość dawno temu. Jak to z ta Rewia było a jak jest ?
Odpowiedz

- zdjęcie Kaśka 29 kwi 2006

Tę prawdziwą starą PRK rozwiązano w 1984r., czyli tak jak napisałeś - dość dawno 8) Powodem rozwiązania były cięcia budżetowe - PRK finansowana była w dużej mierze i koordynowana przez związek, którego nazwy nie pamiętam. W każdym razie w 1984r. postanowiono wszystko rozwiązać (tzn zarząd tego związku postanowił) argumentując nierentownością PRK. Historię dawnej PRK i ludzi z nią związanych znam dobrze, ponieważ przez ponad 11, a może nawet 12 lat związana byłam z ośrodkiem rekreacji konnej Wiarus, który był prowadzony przez pana Włodzimierza Gronowskiego (serdeczne pozdrowienia przy okazji :oops: ), który przez długi czas kierował PRK, a Jego małżonka, pani Halina Gronowska (tu również serdeczne pozdrowienia 8) ) jeździła w PRK na nieocenionej Piwonii. Obecnie ich syn Tomek (Ciebie pozdrowię przy okazji najbliższego pokazu 8) )jeździ pokazy z grupą Andrzeja Sitka 8)
Damian nie ma nic wspólnego z dawna Rewią (za młody jest). Z całym szacunkiem i sympatią do niego ale sądzę, że posługiwanie się nazwą Polska Rewia Konna robiąc to co się robi (to nie jest krytyka umiejętności, broń Boże, mówię o skali przedsięwzięcia) jest żałosną formą reklamy. Ludzie, którzy słyszą tę nazwę i wiedzą co oznaczała są oburzeni i zniesmaczeni tym, że ktoś jej obecnie używa. Przez szacunek do tamtych ludzi nie powinno się tego robić.
Wybacz Damian jeśli to przeczytałeś i poczułeś się urażony, ale takie jest moje (i nie tylko) zdanie.
Odpowiedz

- zdjęcie cavalier 08 maj 2006

Kaśka napisał:

Historię dawnej PRK i ludzi z nią związanych znam dobrze
O ile dobrze pamiętam to chyba Leszek Matalewski też jeździł w PRK ? Jeśli się mylę to mnie popraw.
Odpowiedz

- zdjęcie Kaśka 08 maj 2006

Leszek Buśko (Matalewski to ksywa) :shock: Tak, to prawda, załapał się na końcówkę Rewii, niemniej jeździł pokazy.
Odpowiedz

- zdjęcie Tomek Łoza 26 lis 2008

a macie jakies materialy z tej prawdziwej Polskiej Rewii Konnej ? Zdjecia ? Moze ktos jest w stanie napisac historie, co i kiedy ?

Zgadzam sie z Kaśka ze to lekka przesada.. Prawdziwej PRK nie widzialem, slyszalem. Nijak to sie ma do tego co robi Damian. Ciekaw jestem skad taka nazwa ?
Odpowiedz

- zdjęcie Kaśka 26 lis 2008

Taką historię opowie Ci z całą pewnością Włodzimierz Gronowski, który posiada również dużo zdjęć z pokazów PRK. Jeśli skontaktujesz się z Tomkiem, to byc może on też jakieś zdjęcia posiada (np Mamy z Piwonią). Osobiście widziałam dwie takie imprezy (ogromne), w których brałą udział PRK wraz z Auto-Rodeo. Miałam wtedy odpowiednio 6 i 7 lat. Imprezy zorganizowane były na stadionie X-lecia w Warszawie z okazji Dnia Dziecka. Trybuny były pełne...

Tomek Łoza napisał:

Ciekaw jestem skad taka nazwa ?
No jak to? :D Najłatwiej jest robić coś pod obcym szyldem, który nie dość że brzmi dostojnie, to w dodatku kojarzy się wielu ludziom z ogromnym przedsięwzięciem, licząc na to, że nikt nie zauważy braków wyszkolenia obecnego wykonania :grin:
Odpowiedz

- zdjęcie cavalier 26 lis 2008

chętnie bym zobaczył jakiś pokaz dawnej PRK, jestem bardzo ciekaw jak to kiedyś wyglądało
Odpowiedz

- zdjęcie Kaśka 26 lis 2008

cavalier napisał:

jestem bardzo ciekaw jak to kiedyś wyglądało
Imponująco :D To były inne czasy, gdy na takie duże imprezy masowe były osobne fundusze i było to dodatkowo propagowane przez ówczesne władze, takie spędy społeczeństwa, któemu władza dostarczała rozrywkę :shock: Jak wiemy - do czasu... Zbyt patriotyczne to chyba było... i konie jako symbol zbytku stały się niewygodne. Pamiętam wtedy na tamtych imprezach dużą ilość koni, duże tempo, kolorowe stroje, cały czas konferansjerka i muzyka. Oczywiście wtedy robiło to na mnie odpowiednio większe wrażenie z uwagi na brak tego typu rozrywek na codzień :evil: W dodatku patrzyłam na to wszystko oczami sześcio-siedmioletniej dziewczynki kochającej konie :) Więc trzeba wziąć pewną poprawkę :grin: Ale chyba naprawdę musiało być warte oglądania, skoro rok po roku trybuny stadionu X-lecia były pełne... Rzecz jasna imprezy z okazji Dnia Dziecka nie były jedynymi, podczas których występowała PRK :) Wiele opowieści słyszałam z tamtych czasów, z czasów świetności PRK, których nie mam prawa pamiętać, a któe stanowiły część życia ludzi związanych z Polską Rewią Konną.
Ech... na wspominki się wzięło i zebrało... :wink:
Odpowiedz

- zdjęcie Tomek Łoza 26 lis 2008

wspominaj, pisz, opowiadaj :grin: z checia przeczytam jak to bylo :D ja niestety znam tylko z opowiesci. Kojarzysz program ? Podobnie jak dzisiejsze programy pokazow ? Jakie stroje, kostiumy ? :)

Kaśka napisał:

Tomek Łoza napisał/a:
Ciekaw jestem skad taka nazwa ?

No jak to? Najłatwiej jest robić coś pod obcym szyldem, który nie dość że brzmi dostojnie, to w dodatku kojarzy się wielu ludziom z ogromnym przedsięwzięciem, licząc na to, że nikt nie zauważy braków wyszkolenia obecnego wykonania

ech. I nikt nie ma o to pretensji ? Z ludzi ktorzy kiedys brali w tym udział ? Jakby np. p. Włodzimierz Gronowski chcial odtworzyc rewie to bym rozumial..
Odpowiedz

- zdjęcie zbigniew Herman 27 lis 2008

Tomek Łoza napisał:

ech. I nikt nie ma o to pretensji ?
A czemu mial by ktos miec?
Odpowiedz

- zdjęcie Kama-Dama 28 sty 2015

Użytkownik Kaśka dnia 29 kwiecień 2006 - 20:56 napisał

Tę prawdziwą starą PRK rozwiązano w 1984r., czyli tak jak napisałeś - dość dawno Dołączona grafika Powodem rozwiązania były cięcia budżetowe - PRK finansowana była w dużej mierze i koordynowana przez związek, którego nazwy nie pamiętam. W każdym razie w 1984r. postanowiono wszystko rozwiązać (tzn zarząd tego związku postanowił) argumentując nierentownością PRK. Historię dawnej PRK i ludzi z nią związanych znam dobrze, ponieważ przez ponad 11, a może nawet 12 lat związana byłam z ośrodkiem rekreacji konnej Wiarus, który był prowadzony przez pana Włodzimierza Gronowskiego (serdeczne pozdrowienia przy okazji Dołączona grafika ), który przez długi czas kierował PRK, a Jego małżonka, pani Halina Gronowska (tu również serdeczne pozdrowienia Dołączona grafika ) jeździła w PRK na nieocenionej Piwonii. Obecnie ich syn Tomek (Ciebie pozdrowię przy okazji najbliższego pokazu Dołączona grafika )jeździ pokazy z grupą Andrzeja Sitka Dołączona grafika
Damian nie ma nic wspólnego z dawna Rewią (za młody jest). Z całym szacunkiem i sympatią do niego ale sądzę, że posługiwanie się nazwą Polska Rewia Konna robiąc to co się robi (to nie jest krytyka umiejętności, broń Boże, mówię o skali przedsięwzięcia) jest żałosną formą reklamy. Ludzie, którzy słyszą tę nazwę i wiedzą co oznaczała są oburzeni i zniesmaczeni tym, że ktoś jej obecnie używa. Przez szacunek do tamtych ludzi nie powinno się tego robić.
Wybacz Damian jeśli to przeczytałeś i poczułeś się urażony, ale takie jest moje (i nie tylko) zdanie.
Odpowiedz

- zdjęcie Kama-Dama 28 sty 2015

Witam
po tylu latach znalazłam ludzi zainteresowanych starą Rewią -byłam w Wiarusie w latach 85-88, później tylko dojeżdżałam z Łodzi gdy czas na to pozwalał
Szukam kontaktów z Markiem Niewiadomskim-Dziadkiem, z Leszkiem Buśko i w ogóle z osobami z Rewii-może trzeba by założyć np. stowarzyszenie miłośników Rewii Konnej z lat 70-tych, Ja obecnie mam 52 lata, ale po kilku latach przerwy wróciłam do koni -teraz bawię się w retro siodło damskie, powstaje GRH pod Warszawą -husaria, turnieje, damy rycerskie-może skontaktuje się ktoś ze mną z PRK i ich miłośnicy
Pozdrawiam z Łodzi
kamilla.wilczko@wp.pl 426504207
Odpowiedz

- zdjęcie Kejti2002 07 lut 2017

Trochę czasu minęło d powstania tego wątku, ale może ktoś tu jeszcze jest:)

Pewne zdarzenia skłoniły mnie, żeby napisać artykuł na Wikipedii o Włodzimierzu Gronowskim. Ogólnie chodzi o to, że zapomina się ludzi i ich osiągnięcia.
Niestety okazało się, że sama też wiem za mało:(
Może ktoś mógłby mi pomóc?

Poszukuję:
- Jego zdjęcia, które autor zgodzi się umieścić na Wikipedii.
- W jakich latach istniała Polska Rewia Konna?
- Kiedy powstał klub jeździecki Wiarus?
- W jakich latach był żonaty z Haliną?
- Jak miała na imię jego córka?
- W jakich filmach zagrały jego konia (wiem o "Szulerze" i "Ogniem i mieczem")

A przy okazji towarzyskie wspomnienia z Wiarusa mile widziane:)
Odpowiedz