Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Tworzenie dokumentacji zajęć hipoterapeutycznych

10 odpowiedzi w tym temacie

martik

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów
Witam serdecznie,
mam pytanko w następującej kwestii: czy orientujecie się jakie są wytyczne dotyczące tworzenia dokumentacji zajęć hipoterapeutycznych? Mam na myśli dokumenty opisujące przebieg terapii, osiągnięte wyniki, reakcje pacjenta?
Jakie dokumenty należy posiadać, żeby ubiegać się o zwrot kosztów leczenia w naszym kochanym NFZ-cie?
Czy ktoś z Was dysponuje może taką wiedzą? Czy wiecie może gdzie w sieci poszukać wzorów takich dokumentów?
Będę wdzięczna za wszelkie informacje. Także za opis Waszych własnych doświadczeń w tym zakresie, tzn. czy ktoś z Was tworzy u siebie w ośrodku taką dokumentację, jak to wygląda, czy rodzice dzieci niepełnosprawnych jej wymagają, czy NFZ faktycznie oddaje pieniądze za zajęcia?
Z góry wielkie dzięki :mrgreen:
Zapraszam do STAJENKI :-)
www.stajenka.fora.pl

Baśka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
Wiem, że na pewno pacjent musi mieć skierowanie od lekarza prowadzącego z opisem choroby. Dobrze też, aby lekarz zalecił, jakie ćwiczenia wykonywać z daną osobą. Nic więcej nie mogę poradzić...
Najlepiej zajrzyj na stronę Polskiego Towarzystwa Terapeutycznego: lub do ich siedziby:

Polskie Towarzystwo Hipoterapeutyczne - Zarząd Główny
02-797 Warszawa, ul. Nowoursynowska 100
tel/fax (22) 59 31 900.

Sądzę, że powinni ci udzielić dokładniejszych informacji. :mrgreen:

Coś na ten temat powinno być na stronie: www.funhip.republika.pl (e:mail: funhip@poczta.onet.pl) lub też na: Basia

martik

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów
Basiu, wielkie dzięki za rady :mrgreen:
Napiszę do Towarzystwa, że też wcześniej sama na to nie wpadłam 8)
Pozdrowionka!
Zapraszam do STAJENKI :-)
www.stajenka.fora.pl

Baśka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
Nie ma sprawy :wink:
Basia

ugier

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 508 postów
  • Miejsce zamieszkania.
Basiu,
z tego co się oriantuję to NFZ może na podstawie dokumentacji partcypować w kosztach utrzymania koni hipoterapeutycznych. Z pewnością łatwiej byłoby, gdyby pracowaly one w ośrodku pod patronatem PTHIPu. Jeżeli nie, dofinansowanie ze strony NFZ dotyczy w zasadzie dzieci/pacjentów Cię odwiedzających, jednak pod warunkiem, ze rodzice dysponować będą pełną dokumentacją jaką im udostępnisz. A jako hipoterapeuta masz zadanie po każdym spotkaniu robić notatki, prowadzić dziennik dla każdego pacjenta z osobna, dokumentujący postępy :roll: lub też nie :oops: . To wiesz.
Poza tym najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że nasz kochany NFZ nie refunduje kosztów delikatnej rehabilitacji dystrofików, chorym na SM, rdzeniowy zanik mięśni itp. Zwyczajnie nie obchodzi ich ktoś, kto pożyje jeszcze 10, 15 lat. :D

[ Add: Pią 11 Sie, 2006 17:50 ]
Jeszcze się zastanawiam nad jednym: Basiu, nie jesteś chyba hipoterapeutą...? Twoje pytanie wskazywaloby na rodzica kogoś rehabilitowanego w ten sposób.
Co do:
"Jakie dokumenty należy posiadać, żeby ubiegać się o zwrot kosztów leczenia w naszym kochanym NFZ-cie?
Czy ktoś z Was dysponuje może taką wiedzą? Czy wiecie może gdzie w sieci poszukać wzorów takich dokumentów?"
dowiesz się w NFZ , a jeśli prowadzisz zajęcia z hipoterapii, Twoje pytanie mnie z czasem coraz bardziej zadziwiało :shock: .

[ Add: Pią 11 Sie, 2006 18:02 ]
Sorki Basia, bardzo! Chodziło mi o Matrix. :!:

Baśka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
Nieszkodzi :) Chociaż, jak czytalam twoją wypowiedź to byłam trochę zdziwiona dlaczego jest skierowana do mnie, skora ja nie zadałam pytania, ale wporządku. 8)
Basia

ugier

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 508 postów
  • Miejsce zamieszkania.
Widzę, że zbytnio się spieszyłam z pisaniem odpowiedzi. Przepraszam również Martik za Matrixa...
Ciekawych informacji można się dowiedzieć w "Przeglądzie Hipoterapeutycznym" jaki jest wydawany przez PTHiP. Pewnie coś na temat wymaganej dokumentacji i jej prowadzenia znajdziesz właśnie tam.
Pozdrawiam.

Baśka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
Można byłoby się też zapytać w ośrodku, który prowadzi hipoterapię o takową dokumentację. Ludzie praktykujący to formę terapii wiedzą najlepiej, jakie papiery są potrzebne do jej zorganizowania.
Basia

amba

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1108 postów
Stary temat, ale informacja będzie nowa. NFZ nie refunduje hipoterapii. Mimo, że to ważna i uznana w świecie forma rehabilitacji, szanowny NFZ uznaje ja za "kontrowersyjna i alternatywną". :oops:
Moja klacz jest wspaniała. Kiedys ją uduszę :)Dołączona grafika

horse_art

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 160 postów
  • Miejsce zamieszkaniazachodniopomorskie
moze nie potrzebnie - stary temat i nikogo nie interesuje, ale jesli wejdzie jeszcze zaszkodzi?
jak najbardziej hipoterapia jest uznana za metode leczenia i zajecia moga byc refundowane. inaczej niebyloby ich np. na turnusach rehabilitacyjnych. prowadze takie, jezdze na nie, jestem medykiem, pisalam jakis czas temu o tym mgr... i bardzo duzo materialow mialam "jaka to swietna forma" :roll:

crazy20

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 76 postów
  • Miejsce zamieszkaniaSzczecin
NFZ to idioci mówiąc brutalnie!! :roll: Przepraszam za te określenie ale można się zdenerwować. Nierefundują wszelkich form hipoterapii nietylko z końmi ale nawet z psami, uważając to chyba za totalny zabobon. Kiedyś spotkałam się z matką jednego chorego dziecka i jej przejściami z NFZtem. Dziecko miało porażenie mózgowe i musiało przyjmować jakieś drogie leki które normalnie są refundowane ale limit jest ograniczony i liczy się lista osób mogących z niego skożystać. Lekarz NFZu stwerdził że dziecko niema tak zaawansowanego porażenia że niemusi tego leku przyjmować!!Inny niezależny lekarz stwierdził że dziecko cudem funkcjonuje!! :mrgreen: Z hipo jest podobnie jak z homeopatią niestety...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych