Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

luzna rzepka w kolanie

9 odpowiedzi w tym temacie

siasieczka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1177 postów
Juz drugi raz spotykam sie z tym problemem. czy ktos ma wieksza wiedze na ten temat- bo wiem ze ratuje tylko zabieg operacyjny, ile to kosztuje?
Co robic kiedy klaczka (ma 2,5) roku miala byc wlasnie przygotowywana do ujezdzania nagle zaczela ciagnac noga- blokuje jej sie noga przez ta rzepke. Czy nalezy koniecznie najpierw przeprowadzic zabieg? Czy jest on 100% konieczny? Jakie moga byc powiklania?
Wiem ze nalezy ja oszczedzac- ale chyba ujezdzic pod rekreacje mozna? Zastanawia mnie to bo przeciez ujezdzanie wymaga najpierw wyrobienia miesni - wiec pracy na lazy i inne a to juz jest wysilek...co robic?

YELLOW

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 27 postów
  • Miejsce zamieszkaniaslask
A skad wiesz ze to rzepka? Moze gdzie indziej tkwi przyczyna? Jesli faktycznie wypada rzepka to trzymajace ja wiezadla sa slabe i faktycznie zabieg moze byc konieczny,ale najpierw trzeba sie upewnic czy przyczyna tkwi na 100% w kolanie

siasieczka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1177 postów
Wiem to od lekarza, ktory ja ogladal- heh a jakis miesiac temu byl taki problem z inna kobyla- poporostu luzna przeskakujzaca rzepka

siasieczka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1177 postów
Objawy- na pierwszy rzut oka wydaje sie ze klacz dziwnie podrzuca noge, po dluzszej obserwacji widac jednak, ze wrecz przeciwnie- noga jej zostaje i ma problem z jej zgieciem, noga chwilke zostaje w wypostowaniu , a klacz zeby ja zgioac musi to zrobic stanowczym rucchem, co daje obraz obnizajacego sie zadu z jednej stroy bardziej niz z drugiej. To cos podobnego jak u ludzi gdy czasem po dluzyszm zginaniu nie moga wyprostowac reki w lokciu- jest jakby blokada i wtedy trzeba wyukonac spontaniczny ruch. Jednak nie dzieje sie to za ta sama przyczyna.

Andrzej G.

Advanced Member

• Moderator
  • 440 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWrocław
niestety, przy nawykowym zadzierzgnięciu rzepki ( bo z opisu wygląda, że to ten problem) jedyna metodą leczenia jest operacja. Zabieg polega na przecięciu jednego z więzadeł. Powodzenie zabiegu, tzn., że problem nie będzie się już wiecej pojawiał, a koń będziemógł być użytkowany w sporcie lub rekreacji, to ok 80-90% w zależności od stanu kolana.
Nie leczony problem nieuchronnie prowadzi do postępujących zmian zwyrodnieniowych w obrebie stawu udowo-rzepkowego i piszczelowego, co calkowicie eliminuje konia z jakiegokolwiek użytkowania wierzchowego.
Na chwilę obecną, gdy koń ma problemy z kolanem, zajezdzanie go i uzytkowanie rekreacyjne jest przeciwwskazane, może to doprowadzić do pogłębienia się problemów.
pozdrawiam
Dr wet. Andrzej Golachowski
horsevetpl@yahoo.com

siasieczka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1177 postów
takiej odpowiedzi szukalam :wink:
Jaka cena zabiegu? mniej wiecej?

Andrzej G.

Advanced Member

• Moderator
  • 440 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWrocław
Przede wszystkim podstawowa sprawą jest diagnostyka.
Koszty badań diagnostycznych to ok 200-300zł (badanie kliniczne, zdjęcia RTG, USG stawu).
Dopiero znając przyczynę można rozważać zabieg chirurgiczny. jego zakres, a co za tym idzie koszty, uzależnione są od wcześniejszej diagnozy.
pozdrawiam
Dr wet. Andrzej Golachowski
horsevetpl@yahoo.com

siasieczka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1177 postów
Jestem z okolic wroclawia i wlasnie tam do kliniki bedzie zawieziona klacz :D i studiuje na ar wroc

Hidalgo18

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów
  • Miejsce zamieszkaniaMazowsze
Wreszcie jakieś konkretne informacje na ten temat.

Mój młody konik niestety również ma problem z rzepką.
Słyszałam, że jak już rzepka wróci na swoje miejsce, to koń powinien chodzić i pracować. Podobno jeśli ma mocne mięście, to lepiej się to wszystko "trzyma w kupie"...
Chciałabym jak najszybciej zrobić badania diagnostyczne. Czy mógłby mi ktoś polecić jakiegoś dobrego weterynarza z okolic Warszawy posiadającego RTG?
Pozdrawiam

SEBRITA

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 10 postów
  • Miejsce zamieszkaniaśląskie

siasieczka napisał:

Jestem z okolic wroclawia i wlasnie tam do kliniki bedzie zawieziona klacz :wink: i studiuje na ar wroc

I jak tam konik już po operacji ???? Zawiozłaś go do kliniki - zabiegł pomógł ???
Mogę prosić Cie o konkretny adres i jacy lekarze albo lekarz tam pracuje i tym się zajmuje ???
Pozdrawiam

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych