Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Materiały dotyczące Transporu koni rzeźnych

68 odpowiedzi w tym temacie

oregonka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 570 postów
  • Miejsce zamieszkaniaz mafii
met, no w takim świecie, że jeżdżę u handlarza...i są tam konie, rzeźne, i mam przyjemność oglądania, przechodowych transportów, u nas
KarolaJn13, btw. śledzisz moje posty i w każdym się wypowiadasz? :)
ɥɔɐǝlq uı pǝʞɐoS
pnɯ uı pǝƨʍoD
Dołączona grafika

KarolaJn13

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • Miejsce zamieszkaniapoznan
oregonka, śledzę? hę? nic z tych rzeczy :)

ciekawe... bo ja tez jestem z Poznania...a jakie mamy różne obserwacje ;P

Faza

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1346 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWarszawa
dokładnie, handlarze rzeznych koni zdecydowanie chętniej kupuja zimnokrwiste konie a to dlatego ,że wiecej jest mięsa. Kon gorąckrwisty z reguły to mięsnie i scięgna nadaje się tylko do skarmiania np lisów. Cena kg miesa z konia zimnokriwistego w punkcie rzeznym aktualnie kosztuje od 5 do 7 złotych , cena kg konia gorącokrwistego od 2 złtych do góra 3,50 zł/kg.
Skąd wiem? Własnie wczoraj rozmawiałam na ten temat z handlarzem, bo mój sąsiad chce kupic zimnokrwistego konika do pracy i chętnie odkupi biedę z takiego transportu. Jego stara klacz ma juz swoje lata i sąsiad chce już jej dac dożywotnią emeryturę. Serce rosnie ,że są tacy rolnicy jak mój sąsiad.

KarolaJn13

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1599 postów
Ja ostatnio byłam we wągrowcu i facet mówił,że zimnokrwiste chodzą po 6/7 zł u nas,
Gdzieś to juz pisałam ,ze dzwoniłam do skupu koni ,żeby podpytać i się zorientować (jako ktoś kto chce sprzedać klacz gorącokrwistą na rzeź) i mi pan powiedział że nie przyjmują na razie.

oregonka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 570 postów
no cóż, od nas brali folbluty, i matki ze źrebakami, zimnokrwistych najmniej.
bywa.
ɥɔɐǝlq uı pǝʞɐoS
pnɯ uı pǝƨʍoD
Dołączona grafika

KarolaJn13

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1599 postów
a gdzie ? jeśli moge spytać ? :)

oregonka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 570 postów
to już na pw, raczej
ɥɔɐǝlq uı pǝʞɐoS
pnɯ uı pǝƨʍoD
Dołączona grafika

KarolaJn13

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1599 postów
ok, to mi napisz :)

cori

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 229 postów
  • Miejsce zamieszkaniaokolice Katowic
konie rzeźne w Ameryce uwaga -drastyczne

Dołączona grafika

Marta K.

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 33 postów
Cieszę się że są na tym świecie (i forum;)) ludzie którzy myślą innymi kategoriami niż te wszystkie "panny 15letnie zakochane w konikach". Zgadzam się z Billi-44 oraz z Oregonka. Handel końmi ubojowymi napędza rynek koński bardziej niż konie rekreacyjne czy tym bardziej sportowe. Prawda jest taka ze utrzymanie konia jest bardzo drogie i żadna osoba (która żyje od wypłaty do wypłaty) nie będzie trzymała konia na hotelu dożywotnio. Taka osoba zadzwoni po handlarza, sprzeda konia który już się nie nadaje do jazdy, a za uzyskane pieniądze spokojnie kupi nowego, młodego. Billi-44 trafnie zauważył że koń teraz jest więcej wart na mięso niż na życie. To przykre ale prawdziwe. Mam z tym styczność codziennie.
Dodatkowo rozwiewam wszelkie wątpliwości... Zarówno konie lekkie (gorącokrwiste) jak i grube (zimnokrwiste) są wywożone za granice. Z tą różnicą że te pierwsze jadę do Francji, a te drugie do Włoch. Nie każdy handlarz ma zbyt w obu tych krajach, więc nie każdy kupuje wszystkie konie.
Uważam że w uboju konia niema nic okrutnego ani szczególnego (co za różnica czy to koń, świnia czy krowa?). Koń przeznaczony na mięso, jest zabijany na ubojni w sposób profesjonalny, bezbolesny. Przykre jest tylko że te konie muszą przejechać taki szmat drogi. Fajnie gdyby te konie wszystkie były zabijane w Polsce i ich mięso transportowane. Niestety handel koninom we Włoszech wygląda inaczej niż w Pl, więc jestem pewna ze taka zmiana nie nastąpi.

espritl

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 36 postów
Sądzę że powinno się najbardziej zabrać za sprawę transportu czy to koni czy innych zwierząt na ubojnie, dla mnie osobiście bardziej mniej inwazyjnym sposobem transportu koni było by ich usypianie i dopiero transportowanie na rzeź tylko że "mięsko" nie takie by już było.
przytul kropka...

www.patrycjapluskota.pl

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
  • Miejsce zamieszkaniawarszawa
jak mawia ojciec rydzyk espiritus santi amen ... haha
możecie sobie pomarzyć , gdyby nie ubojnie to szanowne polaczki tyłki by wystawiły na pastwisko aby dupa mogła się wypasać ....hahaha
ale tylko w sezonie ... hahaha
branża mięsna to cały przemysł bez którego miliony ludzi by starciłyby pracę a nawet życie ... przez tydzień każdy może nie jeść mięsa ale na dłuższą metę nie można bez mięsa fukcjonować ... amen
arkady66

espritl

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 36 postów
zgadzam się z Tobą, wydaje mi się że nikt nie wspominał o zamknięciu rzeźnie czy też o zabijaniu zwierząt na potrzeby ludzi.
lubię jeść mięso bardziej z wieprzowiny,
koniny nie próbowałam i nie spróbuje.
przytul kropka...

www.patrycjapluskota.pl

Faza

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1346 postów

Marta K. napisał:

Cieszę się że są na tym świecie (i forum;)) ludzie którzy myślą innymi kategoriami niż te wszystkie "panny 15letnie zakochane w konikach".

Nie jestem "rozwydzrzoną " 15-tką. Nawet już nie pamietam co robiłam jak miałam nascie lat. Jednak pozwolisz ,że mam będę maiał inne zdanie.
Otóz jesli kogoś na konie nie stac to sorki ale ich nie kupuje i ich nie utrzymuje. Jesli zas miało się konika lat np 10 i wiecej, chętnie się na nim jedziło a biedak sie zestarzał to moim zdaniem powinno zapewnic sie mu emerturkę. Kon to nie pluszowy mis który jak sie znudzi "to se kupie innego" Czy takie samo podejscie masz do psów? Był mały, był fajny a ,że sie postarzał to ..fora ze dwora. No tak zapomniałam ,że wiele osob ma tekie podejscie a pozniej mnóstwo wałesających się psów.
Zwierze to nie przedmiot,nie kupiło sie go na chwilę ale z pewną konsekwencją,że choruje,że się starzeje itp.
Inna sprawa to hodowla koni na rzez- i tu Cię zdziwię,nie jestem przeciwnikiem hodowania koni, swin, bydła na rzez. Ale to jest profesjonalna hodowla ukierunkowana w konkretnym celu. Warunek- godne życie zwierzaka.

Cobrinha

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 304 postów
Faza, zgadzam się z Tobą - niestety zawsze trafią się nieodpowiedzialne osoby i nie tylko tyczy to rozkapryszonych małolatów ale i dorosłych ludzi - od dziecka uczono mnie, że jak się bierze się pod opiekę jakieś stworzenie, to niestety trzeba się nim zajmować do samego końca, ze wszystkimi z tym związanymi radościami i obowiązkami - to się nazywa ODPOWIEDZIALNOŚĆ o której wiele osób zapomina z wygody bądź też nie została tego nauczona...
Niestety często gęsto obraz tego typu odpowiedzialności i podejścia do zwierząt przekłada się na inne aspekty w życiu ;)

Faza

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1346 postów
Bo Cobrinha od dziecka nie nauczone to to szacunku do zwierząt, traktuje zwierze jak zabawkę, jak rower itp.
Tatus kupił pieska bo był malutk, puchaty, śliczny ,pozniej piesek dorósł już nie był sliczny do tego trzeba wyjechac np na kolonie i nie ma co z pieskiem zrobic. No cóz to nie problem np przywiązac psa do drzewa w lesie, lub zwyczajnie wyrzucic z samochodu.
Wku...wia mnie takie podejscie ludzi do zwierząt. Nie chcesz, nie lubisz -nie masz. To jest uczciwe. Jesli zas kupiłes, przygarnąłes to z pełną konskwencją i to bez względu na to czy to pies,kot czy kon.
A nie k..a ,że sie zestarzał to psa wyrzucimy względnie oddamy do schronu a konia oddamy na rzez (ba jeszcze zarobimy) no i "se " kupimy nowgo. ;) :)

espritl

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 36 postów
Jeżeli koń jest schorowany, lub stary powinno się go usypiać, jeżeli koń jest stary ale zdrowy powinien mieć swoje miejsce gdzie spokojnie albo sie rozchoruje i zdechnie albo po prostu zejdzie ze starości.
Wszystko żyje w jakimś kierunku, jakimś celu, ale żeby chociaż ten czas życia był godny nawet jeśli skończy sie na talerzu (mowa o zwierzętach hodowlanych na rzeź) i o całej reszcie.
przytul kropka...

www.patrycjapluskota.pl

KALFANYt

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1231 postów
  • Miejsce zamieszkaniadzikie pole

espritl napisał:

powinno się go usypiać
a wiesz w ogole ile kosztuje uspienie konia i jego wywóz potem ?

espritl napisał:

zdechnie albo po prostu zejdzie ze starości.
co za róznica? :wink:

espritl

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 36 postów
no jak uśpienie psa osztuje do 150zł , to napewno uspienie konia jest o wiele wiele droższe, nie mowie że za każdym razem tak trzeba postępować ale jeżeli kogoś stać to można tak zrobić.

KALFANYt napisał:

co za róznica?
można powiedziec że żadna.
przytul kropka...

www.patrycjapluskota.pl

Faza

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1346 postów
jeżeli ma się zarejestrowane gospodarstwo rolne a kon ma paszport to dla rolników eutanazja konia wraz z utylizacją to koszt ok 50 złotych. Jest na to olbrzymia dotacja.
Jezeli jest brak paszportu to koszt wzrasta do ok 500 zł. Nie wiem ile kosztuje eutanazja wraz z utylizacją "Kowalskiego nie będącego rolnikiem" ale ...przeciez Polak wszystko potrafi. Np w ostatniej chwili sprzedac papierkowo konia rolnikowi...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych