Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Bezpieczna dlugosc trasy?

32 odpowiedzi w tym temacie

kermit

Advanced Member

• Moderator
  • 10172 postów
Jaka odleglosc uwazacie moglby pokonac moj kon? Coraz czesciej zastanawiam sie jaki jest bezpieczny dlugi dystans ktory moglibysmy razm pokonac. Czy macie jakies zdanie? Wiem ze nie sposob uogolniac ale moze jakies sugestie macie? Moj kon to 12 letni angloarab z ktorym mam przyjemnosc wspolpracowac troszke ponad rok. Mowie tu ze 'wspolpracujemy' poniewaz on jest bardziej doswiadczony niz ja choc jezdze juz kilka lat, natomiast zanim zostalismy razem moje umiejetnosci byly mozna powiedziec malo konkretne, jezdzilam w roznych osrodkach i uczylam sie nie wiele dlatego postanowilam nabyc doroslego konia ktory mnie jednoczesnie nauczy czegos w siodle (oczywiscie pod okiem trenera). Tak wiec od ponad roku widujemy sie czesto, minimum piec razy w tygodniu a zwykle 6 i pracujemy minimum te 45 minut. Mowie minimum bo zwykle jest to godzina, czasem poltorej w terenie, rzadziej 2 ale zdarza nam sie tez:) Praca jest zwykle zroznicowana zwlaszcza biorac pod uwage moj poziom jazdy rok temu i teraz. Czasem praca w lonzowniku, czasem skoki, czasem czworobok no i oczywiscie dowolna jazda w terenie. No i chcialabym wiedziec jaka waszym zdanie jest bezpieczna dla nas odleglosc w terenie? Nie wiele mam wiedzy na ten temat wiec chetnie posluchalabym co wy macie do powiedzenia na ten temat. Dodam ze konik jest chetny do pracy i odwazny w terenie.

Anita

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 952 postów
  • Miejsce zamieszkaniag-ce
Wszystko zależy od kondycji konia, w jaki sposób rozkładasz mu wysiłek w terenie, w jakim stanie koń wraca z terenu czy jest zmęczony, jakie ma tentno, ciężko określić z opisu co twój koń jest w stanie zrobić a co nie, jeżeli chodzi ci o przygotowanie konia do rajdu, trening musi być dokładnie zaplanowany pod twojego konia. Ogólnych informacji znajdziesz w np. "vademekum rajdowca" Ewy Szarskiej, nawet jeżeli nie chcesz jeździć rajdów, jest tam sporo ciekawych informacji które mogą Ci się przydać.
Miłej lektóry
Anitasc

met

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2573 postów
  • Miejsce zamieszkaniaprawie jak krakow
na pierwszy rzut oka - 30km:) przy godzince jazdy dziennie z jednym dniem w tygodniu wolnym przypuszczam, że tyle pójdzie bez problemu. może mógłby i więcej, ale ja bym najpierw popracowała nad kondychą (powoli wydłużyć czas, potem zwiększyć tempo jazdy), a te 30km to taki bezpieczny dystans:)
1% podatku zbieramy dla Komitetu Pomocy dla Zwierząt: nr KRS 0000015352 - cel szczególny "Szkapa"

Anita

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 952 postów
hehehe jak dojdziesz do 40km to możesz juz jechać rajd w L :(
Anitasc

met

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2573 postów
anita, czy ty mnie obrażasz? :oops:
elki rajdowe są do 40km, więc i 30-tki można znaleźć:( a tak btw. to przeciętny rekreant (nie mylić z koniem szkółkowym) elkę przejdzie bez uszczerbku na zdrowiu:P
1% podatku zbieramy dla Komitetu Pomocy dla Zwierząt: nr KRS 0000015352 - cel szczególny "Szkapa"

Anita

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 952 postów
jeżeli chodzi o przygotowanie konia do klasy L t.j 25mil (ok 40kilometrów) posłużę się cytatem z książki " Trening koni we wszystkich konkurencjach jeździeckich zaczynamy zawsze od stępa...trele morele itd.to chyba każdy wie...Naczelną zasadą przygotowania konia to wolna praca przy stopniowo wydłużanych dystansach... to też już wiemy...Przynajmniej prze4z pierwsze 3 tygodnie nie stosuje się chodów wyższych niż kłus... w Ciągu pierwszych 2 tyg. trenujemy konia 3-4 razy na tydz. w rózne dni od 45min do 1h. co pozwoli na przejechanie ok. 8-9 kilometrów. 2/3 czasu jazdy do stęp a 1/3 to odcinki kłusa po 800m. itp itd. " kontynuować przepisywanie książki??? :(
Anitasc

met

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2573 postów
neee... mamy już 12-letniego arabka, który jest w treningu:) nie potrzebujemy więcej stępa:D

Anita

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 952 postów
ok. nie wiemy jeszcze jak ten teren wygląda, w przeciętnej stajni rekreacyjnej koń idzie 5-10min stępa, 10min kłusa, 30min galopu, 10 min kłusa i 10min stępa, jest trochę zgrzany, zależy od pogody. Zmierzmy teraz temu konisiowi tętno czy zejdzie poniżej 70/min? Jeżeli tak to jest OK.
Anitasc

Gość__*

• Gość
strasznie sie ciesze ze sie tak rozpisalyscie, daje mi to duzo do myslenia i juz wam podaje nastepne informacje: popierwsze dzieki met za to pierwsze haslo ze 30km, poniewaz nie wiedzialam czy wogole cos podawac zeby nie zostac wysmianym:) generalnie latem pokonywalismy dystanse po 20 km co wydawalo mi sie duzo ale moze dlatego ze trwalo to dlugo (duzo stepa) i bylo goraco. Poza tym latem niestety trenowalismy rzadziej bo co trzy dni, ja w przeciwienstwie do wiekszosci latem nie dysponowalam czasem. Wiec bylo sporo czasu na odpoczynek na padoku.Wiec dobrze ze napisales te 30 to nie mam wyrzutow sumienia ze go katowalam:) Po drugie moj kon to nie arab ale nie obrazam sie:) Po trzecie nawiazujac do ostatniego tekstu anity, w swoich wyprawach najmniej stosuje galopu. Tak wiec nie wiem czy to jest plus czy minus obecnie, wspomne ze nie mam zadnego doswiadczenia w rajdach i jakby nie szykuje sie, tak tylko mnie temat zainteresowal, choc kto wie moze kiedys:)

kermit

Advanced Member

• Moderator
  • 10172 postów
Eh pisa mac!
Pisalam z domu tym razem i zapomnialamsie zalogowac! To ja kermit!!!
Moderator nie odpowiada na zażalenia w związku z otrzymanymi karami. Bierz odpowiedzialność za swoje wpisy.

Anita

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 952 postów
Uważam że czym mniej galopu tym lepiej, podałam taki przykład, bo niestety w większości stajniach tereny wyglądają właśnie w ten sposób jak wyżej opisałam co nie ma nic wspólnego z treningiem konia. Oczywiście, jeżeli chcesz faktycznie sprawdzić czy twój koń dobrze znosi takie trasy ważna jest kontrola tętna i oddechów, bo niestety qń nie umi z zasady gadać :(
Anitasc

AWEK

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 423 postów
Moze ja wtrace swoje 3 gr. Wiele zalezy od tego jakim tempem, w jaki sposob i w po jakiej plaszczyznie pokonujesz ten dystans. Jezdzilam odcinki 60km gdzie kon nawet sie delikatnie nie zgdzal, a byly i takie ze po 3h jazdy stepem musialam robic postuj i go wycierac (gorki wtedy byly niezle :( )
Dołączona grafika
http://awek.deviantart.com<- Moja twórczość :P

kermit

Advanced Member

• Moderator
  • 10172 postów
To dodam ze wojewodztwo lodzkie wiec dosyc dobre warunki mysle i podloze na moje oko tez nienajgorsze.
Moderator nie odpowiada na zażalenia w związku z otrzymanymi karami. Bierz odpowiedzialność za swoje wpisy.

met

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2573 postów
no tak, czytać nie potrafię :( zagalopowałam się z tym arabem:)
więc mamy angloaraba, który pomyka sobie kłusikiem, trochę kica przez przeszkody i ogólnie przyjmujemy, że jest w dość dobrej kondycji (wierzymy, że koleżanka kermit dba o dobre samopoczucie konika;) ). jeśli konik jest prywatny, to raczej taki rozkład jazdy nie ma zastosowania - ludzie jak już wyrwą się spod szponów szkółki, to lubią sobie urozmaicać jazdy;)
na mojej rekreantce robię 20km bez problemu, tereniki na 50-60km też się zdarzają, ale z przerwą na popas:) takie tuptanie po okolicy

kermit

Advanced Member

• Moderator
  • 10172 postów
mozesz met wyjasnic co masz na mysli mowiac

Cytat

jeśli konik jest prywatny, to raczej taki rozkład jazdy nie ma zastosowania
?

met

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2573 postów
no... kto z prywatnych właścicieli dla przyjemności utrzymuje taki tryb jazdy ("idzie 5-10min stępa, 10min kłusa, 30min galopu, 10 min kłusa i 10min stępa")? a w szkółka faktycznie często jest coś w tym stylu (chyba że ja na jakieś dziwne trafiałam :( )
konie (a przy okazji jeźdźcy) prywatne i z prywatnymi instruktorami/trenerami mają chyba bardziej szczęśliwe życie:) ale może znowu pojmuję to swoimi kategoriami...

kermit

Advanced Member

• Moderator
  • 10172 postów
aha teraz rozumiem met co mialas na mysli. anita a ty nie chcesz podac odleglosci bezpiecznej?
No w kazdym badz razie mam dodatkowy jeszcze problem, zwiazany on jest niestety z pora zimowa, i z tym ze moge jezdzic w swietle dziennym jedynie teraz tylko w weekendy (pozostale dni jestem do pozna w pracy i praca z koniem jest w oswietlonym lecz zamknietym pomieszczeniu). Jakie waszym zdaniem trasy moge pokonywac w te weekendy? No niestety w te ciemne dni nasze treningi sa czesto krotsze i dochodza do 45 minut, wiec nie wiem na ile moge sobie pozwolic jak juz w sobote wyzwole sie i zobaczymy swiatlo dzienne...oh to sonce..:(

Stan

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
zaryzykowałbym takie stwierdzenie
10km - każdy koń - nawet chory (być może w ręku)
20km - każdy koń zdrowy
30km - koń który systematycznie cokolwiek robi
40km - koń ktory ma jakiekolwiek elementy kondycyjne (no nie od wczoraj)

ważniejsze od dystansu jest jakość prowadzenia konia (chody ale nie tylko)

i tyt. komentarza:
rozkład jazd podawanych przez szanowne koleżeństwo w szkółkach (np te 30 min galopu w ciągu godziny i kilka min stepa) - masakra

kermit

Advanced Member

• Moderator
  • 10172 postów
tak swoja droga to nigdy nie widzialam 30 min galopu, to musi byc straszne.

met

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2573 postów
hmm... tereny tak chyba często wygladają... znudzeni instruktorzy to standard. albo pani z kubeczkiem stoi na środku ujeżdżalni i patrzy, jak dzieciaki jeden po drugim lecą z końskich grzbietów (kto tym ludziom daje papiery? na istruktora rekreacji powinno się przechodzić kursy psychologiczne).
a może ma ktoś doświadczenia z normalnej szkółki?:(

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych