Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Pytanie ???

17 odpowiedzi w tym temacie

łucja

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów
Słyszałam, że podobno instruktor hipoterapii ma uprawnienia także do prowadzenia zajęć z rekreacyjnej jazdy konnej. Może głupie pytanie ale czy to prawda??

Aurela

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2506 postów
  • Miejsce zamieszkaniaRybnik
nie. razem ze mną kurs instruktora rekreacji robiła hipoterapeutka, bo właśnie nie miała takich uprawnień...

łucja

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 2 postów
Dzięki! potrzebowałam wkońcu jakiejś konkretnej odpowiedzi :smile:

Baśka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
Różnice widać już w nazwie. Hipoterapeuta to osoba zajmują się hipoterapią, a osoby uczy jeździć osoba po kursie z zakresu instruktora jazdy konnej. A to w zasadzie dwie różne rzeczy.
Basia

Kris

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów
  • Miejsce zamieszkaniaPoland
Nazwa kursu dla hipoterapętów brzmi "Instruktor rekreacji ruchowej ze specalnością - hipoterapia".

Więc sama musisz dać sobie odpowiedź.

Tak na marginesie jedną z metod hipoterapii jest terapeutyczna jazda konna dla niepełnosprawnych.

hipocotam

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
  • Miejsce zamieszkaniaze wsi
I tak na tym marginesie zastanawiam się, czy nie trzeba by położyć większego nacisku na umiejętność jazdy konnej przyszłych hipoterapeutów. Bo jak pomyślę, że niektóre osoby kończące kurs miałyby kogokolwiek uczyć jeździć konno, to włos mi się jeży na głowie. Ktoś może uznać, że najważniejsze są umiejętności "terapeutyczne", ale myślę, że nauka jazdy konnej dla niepełnosprawnych jest w Polsce zbyt rzadko wykorzystywana (albo ja się z tym rzadko spotkałam), może właśnie dlatego, że wielu hipoterapeutów słabo jeździ. Myślicie, że na kursach powinny być zajęcia jeździeckie? I trochę ostrzejsze egzaminy pod tym kątem?

Kris

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 39 postów
  • Miejsce zamieszkaniaPoland
i tu się z Tobą zgadzam

vera23

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów
  • Miejsce zamieszkaniaKujawy
Moim zdaniem osoba, ktora zostaje hipoterapeuta po dosc obszernym kursie, powinna sama dobrze jezdzic konno przynajmniej z dwoch podstawowych powodow: 1. jak wspomiano by prawidlowo prowadzic terapeutyczna jazde konna i po 2. dla bezpieczenstwa, poniewaz jedna z form asekuracji w hipoterapii jest asekuracja z gory tzn. hipoterapeuta siedzi z pacjentem na koniu, dlatego wlos mi sie na glowie jezy jak hipoterapeuta zostaje osoba nie majaca podstawowych umiejetnosci jezdzieckich :mrgreen: a niestety takie przypadki sa :P

Aurela

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2506 postów
no nie wiem czy umiejętność jazdy konnej to aż taka ważna sprawa, koń podczas zajęć porusza się stępem i nawet jeśli jest to jedno z ćwiczeń kiedy pacjent z terapeutą siedzą razem na koniu nie wymaga to jakichś nadzwyczajnych umiejętności, wazniejsze jet porozumienie, więź z koniem i wzajemne zaufanie... Hipoterapeuta powinien mieć ogromną wiedzę z zakresu medycyny a nie koniecznie jazdy konnej...

hipocotam

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
Ale zauważ, że jedną z form hipoterapii jest nauka jazdy konnej, a żeby uczyć, to chyba najpierw trzeba umieć samemu. Niestety jak napisałam wcześniej nauka jazdy w ramach hipo jest u nas zdecydowanie niedoceniana, a szkoda.

vera23

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów
Aurela to nie jest jedno z cwiczen - terapeuta asekuruje !!! pacjenta siedzac za nim na koniu w przypadkach kiedy chory nie potrafi tego samodzielnie dlatego tak wazna jest rownowaga i dosiad poniewaz musimy przytrzymywac takze dziecko podczas ruchu konia. Jak osoba ktora ledwo trzyma sie na koniu na oklep ma jeszcze ubezpieczac dziecko przed upadkiem??? Poza tym kon moze podklusowac, stanac lub jeszcze cos innego wszak kon do hipoterapii nie powinien byc plochliwy ale rozne rzeczy sie zdazaja wtedy dziecko spada bo hipoterapeuta nie potrafi utrzymac sie na koniu??? Chyba najwazniejsze jest bezpieczenstwo co rowniez podreslaja na kursie wiec moim zdaniem umiejetnosc jazdy konnej jest wazna. Jesli chodzi o wiedze z dziedziny medycyny to od tego sa lekarze i to oni decyduja czy chory nadaje sie do takiej formy terapii, natomiast hipoterapeuta powinien w glownej mierze wiedziec jakie cwiczenia przy danym schorzeniu mozna stosowac u pacjenta zeby mu poprostu nie zaszkodzic :mrgreen:

Aurela

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2506 postów
vera23 byłaś świadkiem jakiegoś błędu podczas zajęć terapeutycznych, że tak ostro reagujesz?

vera23

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów
Nie, nie bylam swiadkiem bledu. Wyrazilam swoj poglad na temat czy hipoterapeuta powinen posiadac umiejetnosci jezdzieckie :mrgreen: Teoretycznie warunkiem przyjecia na kurs hipoterapii jest min. zaliczenie "egzaminu" z jazdy konnej..... Jakby nie bylo to jest praca z koniem, trzeba czasem lonzowac, popracowac w siodle, dla odprezenia jechac w teren... ale to tylko schemat, czesto kon wydeptuje setki razy to samo koleczko i tyle.... Poza tym bardziej sprawnych mozna uczyc samodzielnej jazdy w siodle i tu hipoterapia pokrywa sie nieco z rekreacja a nawet sportem, ale zeby uczyc kogos, samemu trzeba dobrze potrafic :P Poki co parajezdziectwo jest bardzo slabo rozwiniete w Polsce w porownaniu do zachodu.... prawda?

hipocotam

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 203 postów
No właśnie vera, to samo pisałam wyżej, za mało jeździectwa w ramach hipoterapii, bo nie ma kto tego uczyć. Może dobrze by było wprowadzić zajęcie jeździeckie w ramach kursu? Z elementami dydaktyki. Może nie byłoby tego dużo, ale jak się ktoś przyłoży to nawet w krótkim czasie może sie sporo nauczyć.

vera23

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 19 postów
Ja jestem za :twisted: tylko ze program kursu niestety nie obejmuje zagadnien z jezdziectwa oprocz wspomnianego sprawdzenia umiejetnosci jezdzieckich przyszlych hipoterapeutow.... ale to tez jest tylko teoria :mrgreen: Taki program jest zatwierdzony przez ministwrstwo wiec mozemy tylko sobie pogadac, poza tym nie mozna oczekiwac ze hipoterapeuta bedzie w jednej osobie instruktorem jezdziectwa, pedagogiem, psychologiem, wykwalifikowanym fizjoterapeuta itd dlatego najlepiej zeby w hipoterapii uczestniczyli rowniez inni fachowcy co mysle ze jest rzadkoscia..... wiec hipoterapeuta to taki czlowiek, ktory powinien po trochu z kazdej z tych dziedzin wiedziec :D

Baśka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 100 postów
Zgadzam się z opiniami, że idąc na kurs hipoterapii powinno się umieć jeździć. Ze względów bezpieczeństwa, terapeutycznych, dydaktycznych itd. Spotkałam się kilka razy z tzw. "kursami", na które przychodziły osoby, które wcześnie nigdy nie jeździły konno, ani nawet nie siedziały na koniu. Uważam, że to po prostu paranoja. Jak taka osoba może być hipoterapeutą? Osobiście nie poszłabym na taki kurs, gdzie nie wymagają nawet podstaw jazdy. Nie można przecież wymagać od innych osób prawidłowego dosiadu (a do takiego podczas zajęć powinno się u osób niepełnosprawnych dążyć), skoro nie wymaga się go od samego siebie. Odnieść to można do nauki szkolnej - nie można kogoś nauczyć matematyki, fizyki czy historii gdy dana osoba sama tego nie umie. A cóż tu dopiero mówić o prowadzeniu hipoterapii.
Basia

szecherezada

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów
  • Miejsce zamieszkanialubelszczyzna
uwazam, ze umiejetnosc jazdy konnej jest niezbedna do prowadzenia zajec, bo
a. najczesciej laczy sie to z obyciem z konmi, znajomoscia jego specyfik, koniecznej do bezbiecznego prowadzenia zajec
b. znajomosci wlasciwego ulozenmia ciala na koniu (wiedzac jak dziala wlasne cialo w odp na ruch konia i cwiczenia latwiej dazyc do wlasciwej pozycji podopiecznego na koniu)
c. czesc dzieci przychodzacych na hipoterapie ma wszelkie predyspozycje do nauki podstaw jazdy lub np. przychodzi juuz wiele lat i zwykle siedzenie na koniu i wykonywanie cwiczen jest juz bardzo nudne i mozna wtedy np uczyc kierowania koniem
d. instruktor hipoterapii powinien umiec przygotowac sobie konia do zajec. taki kon nie moze przeciez tylko chdzic w kolko codziennie, ale powinien miec tez treeningi, ktore zapewnia mu ruch i wzmocnia jego miesnie, dzieki czemu bedzie mu latwiej dzwigac pacjentow. czasem kon boi sie jakiegos sprzetu i instruktot musi "odczulic" konia. nie mowiac juz o przygotowaniu konia do zawodow os lub paraujezdzenia, jesli prowadzi sie takie zajecia.
amazing hipo work..

amba

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1108 postów
Oczywiście, że umiejętność jazdy konnej jest konieczna - jak zauważyło kilkoro forumowiczów hipoterapia obejmuje także rekeracyjną jazdę konna dla niepełnosprawnych. Poza tym, jeżdżąc ma sie lepsze pojecie o specyfice ruchu konia - a tym samym wykorzystania go w czasie ćwiczeń.
Niestety - dopuszczajacy do kursów nie zwracaja zbytniej uwagi na umiejetności przyszłych hipoterapeutów. Ale z tego co wiem - i na kursach instruktorskich "rekreacyjnych" różnie bywało :cry:. Dlatego teraz system odznak wydaje się niezłym pomysłem.
Dla jasności - instruktor rekreacji raczej nie powinen prowadzić hipoterapii - inna specyfika :lol:.
A co do zdolności dydatktycznych - to i hipoterapeutom i instruktorom się przydają, równie mocno jak umiejętność jazdy :lol:
Moja klacz jest wspaniała. Kiedys ją uduszę :)Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych