Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

UPRZĄŻ JEDNOKONNA

91 odpowiedzi w tym temacie

DeadHorse

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 34 postów
mi sie takze zdaje, ze "derka" na nogach powozacego zpelnia takze funkcje ogrzewania zmarznietych nozek :mrgreen:

I tak jak juz napisalas- jest ona obowiazkowa.

pytanko: na pierwszym zdjeciu to "twoj" zaprzeg?
"A great song can be found anywhere. Do yourself a favor and go find the originals."
GN'R

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
F-ka pytanko: czym różni się uprząż wyjazdowa od maratonowej? Oczywiście w obu przypadkach mówię o szorach?? Oriętujesz się może również w różnicy wyjazdówki od szorów dla kłusaków? Pozdrawiam Gaga
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewna co do tej pierwszej
proszę o bana :D

F-ka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 998 postów
Dziękuję Pio... Spikerze za uzupełnienie :mrgreen: .
Do DeadHorse: pierwsze zdjęcie przedstawia zaprzęg Wiktora Pietrowskiego -
wielokrotnego MP w singlach oraz aktualnego srebrnego medalisty MP i brązowego medalisty MŚ ( w drużynie ). Ja jestem luzaczką Mariusza Machnika z Bydgoszczy ( patrz: galeria zdjęć ŚK ). Możesz zapytać swojego nauczyciela od zaprzęgów, bo to bardzo dobrzy koledzy. W najbliższym czasie przewiduję "napaść" na Bogusławice :D .
Do Gagi: uprząż maratonowa jest o wiele mocniejsza. Oczywiście ma mniej elementów
zdobiących. Zwykle też końcówki pasów są nieco inne ( chodzi o połączenie z bryczką ). Na uprząż potocznie mówi się "szory" ( nawet gdy w jej skład wchodzi chomąto - tak się przyjęło w środowisku ). Zwykle w zaprzęgach parokonnych stosuje się oddzielny komplet wyjazdowy i maratonowy. W singlu mogą być te same szory, jednak przy takiej eksploatacji szybko się niszczą i lepiej mieć również dwa komplety. Często w uprzęży maratonowej pod napierśnik zakłada się tzw. żel, który chroni przed odparzeniami i obtarciami. W naszych szorach maratonowych jest bardzo gruba i mocna "pierś" i dlatego żel jest tu zbędny. Do tego była moczona w oleju i jest teraz miękka.
Co do kłusaków to niestety nie mam takich informacji. Nigdy się tym nie inetesowałam. Będziesz musiała poszukać gdzie indziej. Chyba że znajdę trochę czasu i sama poszperam.

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
Dzięki F-ka. Rozjaśniłas mi w głowie. Znaczy właściwie szory to szory czy to wyjazdowe, czy maratonowe. Kwestia wykończenia i tyle (w uproszczeniu)...

Z jakąkolwiek wiedzą pisaną na temat kłusaków jak na razie bardzo ubogo :mrgreen: a szkoda. Szczerze pisząc do niedawna też interesowała mnie jedynie hodowla xx, oraz sp w typie han, ale od kiedy mam kłusaka am. - szukam wszelkiej wiedzy nan temat rasy itp... :D ale nadal z tym marnie - niestety
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewna co do tej pierwszej
proszę o bana :D

Michał

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5489 postów
Nabardziej zaintygowała mnie nazwa bawidełko, element umiejscowiony z naczółka.
Prawda najbardziej boli oszustów...

F-ka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 998 postów
Szczerze mówiąc Michałku o tym, że ten element ogłowia ma swoją zabawną nazwę dowiedziałam się dopiero z literatury.

Kaczor

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Miejsce zamieszkaniaxyz
Dead! Derka, jak derka, ale gruby koc jest THE BEST :D :D :mrgreen:

Michał

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5489 postów
No własnie ja znałem go pod nazwa bardziej potoczną, ale może nie bede przytaczał... :mrgreen:

F-ka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 998 postów
Dołączona grafika

Tym razem przedstawiam Wam budowę jednokonnej uprzęży chomątowej.
Wypunktowałam poszczególne elementy chomąta, ponieważ pozostałe częsci uprzęży nazywają się tak samo jak w uprzęży szorowej.

Legenda:

1. Kiszka ( poduszka ) chomąta
2. Kleszczyna
3. Ruchomy pierścień lejcowy
4. Klamra pociągowa
5. Zaczep pasa pociągowego
6. Sprzączka pasa pociągowego
7. Łańcuszek spinający ( łączący ) kleszczyny
8. Pasek spinający kleszczyny

Zdjęcie zostało wykonane podczas Mistrzostw Świata w Powożeniu Zaprzęgami Jednokonnymi 2004 w Astorp ( Szwecja ) i przedstawia aktualną Mistrzynię Polski - Agnieszkę Chwastek z koniem Batalion ( luzak Tomasz Danielewicz ) z KJ "Dworzysko" Szczawno Zdrój. Zawodniczka na MŚ zajęła indywidualnie 9. miejsce oraz zdobyła brązowy medal drużynowo.

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów
  • Miejsce zamieszkaniazachodniopomorskie
Znów bardzo ładnie i czytelnie to rozpisałaś ;)

Jakie nakrycie głowy jest wymagane dla luzaka?
nie mam internetu do odwołania, kontakt 502 309 385

Kaczor

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 527 postów
  • Miejsce zamieszkaniaxyz
To zalezy jak jest ubrany luzak. Jezeli ma stroj "jezdziecki" to toczek lub cylinder (ten ostatni tylko przy uprzezy chomatowej), a jezeli jest ubrany w garnitur, marynarek to kapelszu labo kaszkiet. Mozna zalozyc tez czepek do plywania, ale po wyjezdzie z czworoboku moze taki luzak liczyc sie z utrata stanowska, a czasami nawet zycia ;)

F-ka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 998 postów
Dobre pytanie i pomysł na nowy temat.

Michał

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5489 postów
Fajna ta uprząż! Bardzo elegancka, ale i koszt większy sporo od szorów!

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów
Bardzo dziękuję za odpowiedź ;)
Idę do nowego działu się dokształcić.

Michał

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5489 postów
Nie zapomnij cylindra... ;)

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów
F-ka napisała:
"W stylu tzw. węgierskim ( uprząż szorowa ) luzak powinien mieć na głowie toczek ( chociaż zdarza się i kaszkiet )"

... więc nie cylindra, tylko kaszkietu (to chyba taka naleśnikowata czapka, albo beret, nie?), bo Ja mam uprząż szorową! ;)

Michał

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5489 postów
Kaszkiety to nawet chyba robia gdzies blisko Ciebie veroniq! W firmie JABU. Chyba Szczecinek... ;)

ten_veroniq

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5417 postów
147 km. ;)

Michał

Advanced Member

• Użytkownik