Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Rajdowy niezbędnik ;)

261 odpowiedzi w tym temacie

Gajowa

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2249 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLas
tzn. że wolno używać pulsometru w czasie rajdu? te bardziej wypaśne mają gps więc pokazują też z jaką prędkością się poruszasz. Ja kiedyś używałam takich podstawowych Polara do badań do pracy,ale zawsze marzył mi się taki z gps, one kosztują od 1400 zł w górę. U konia skokowego podczas rozprężenia (np. stęp, kłus, galop po drążkach) tętno waha od 65 do 110 ud/min. To ciekawe że po 20 km koń ma 64 ud/min, czy przed bramką trzeba przechodzić do niższego chodu, żeby takie tętno na bramce uzyskać? czy punktowane są wartości tętna czy wartości spadku tętna w określonym czasie? A co z tą klasą N* gdzie dogina się mocno do mety, jakie wtedy jest tętno na mecie?

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
dobrze wytrenowany koń potrafi z biegu wejść na bramkę z doskonałym tętnem... na tym właśnie polega ten trening (w rajdach nie chodzi o to, aby konia zapienić i zdyszany biegł na łeb na szyję-to raczej mylne pojęcie) koń ma iść równym tempem, które nie powoduje u niego zadyszki i bólu, tu masz np. moje wyniki i czas wejścia na bramkę (nawet 52sekundy z biegu-tylko rozbierasz siodło i wchodzisz...) http://www.endurance...nia/cen80km.pdf
w ściganych jest tak samo (do 20min. musisz wejść)
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

kermit

Advanced Member

• Moderator
  • 10172 postów
Arena - to jak zacząć ? Można samemu czy potrzebny jest trener ?
Jaki się stosuje dosiad ?

Jeśli pytania są zbyt banalne to je usunę :cool:
Moderator nie odpowiada na zażalenia w związku z otrzymanymi karami. Bierz odpowiedzialność za swoje wpisy.

Gajowa

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2249 postów
areno, a jaka jest metodyka mierzenia tętna na bramce, czy robi się to palpacyjnie, stetoskopem, pulsometrem, czy liczy się w ciągu pełniej minuty, czy może 15 lub 30 sec.? czy jest wartość tętna przy której koń jest eliminowany?

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
dosiad już opisywałam w innym temacie (rajdowy półsiad-ten najbardziej oszczędza konia i jeźdźca)

absolutnie można samemu, ale trzba pamiętać, że w terenie musisz być conajmniej co drugi dzień przez dwie-trzy godz. a w miarę zaawansowanego treningu dłużej... co drugi dzień na padoku 1-1,5godz przerwę robisz tylko po interwałach i startach w zawodach (2-3 dni) i znów praca :)

zaczynamy zawsze spokojnie i skupiamy się na utrzymaniu równego tempa w każdym chodzie-to na początku najważniejsze!

dobre występowanie nawet do 30min. i kłus, ale taki długi do 15min potem stęp 5min. i znów długi kłus na przemian i kończysz stępem... chłodzisz nogi do 5min na nogę (zimą w glinkę)
taki trening wymaga konsekwencji (koń nie może sam zmienić chodu lub przyśpieszać czy zwalniać) tak przez parę m-cy czyli zależy od konia...

póżniej dodajesz po 5min galopu na jedną i drugą nogę i przeplatasz kłusem (coraz mniej stępa) tylko na rozgrzanie i powrót do stajni...

następnie kiedy wszystko przebiega ok. dochodzą treningi wydolnościowe (coraz więcej galopu i kłusa lub 1x na dwa tyg interwał 30-40min. galpou non stop i wracasz stępem do stajni (możesz mierzyć tętno) przed i po wysiłku, zapisujesz i porównujesz z innymi swoimi treningami.
Dobrze gdybyś miała drugą osobę, z którą w wekend wybierzecie się gdzieś daleko nawet do 30 km w jedną str. wolnym tempem (na wycieczkę ;) ) to konia odpręży, a trening będzie miał również...

to tak na początek... :) później mogę powiedzieć więcej ;)
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

Gajowa

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 2249 postów
no a co z tym badaniem tętna, hę?

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLublin
No więc trochę przeczytałam przepisów odnośnie stosowania butów dla konia podczas rajdu. Piszą,że cyt. ,,dopuszczalne jest stosowanie butów", ale nie ma wzmianki czy takowe trzeba zdjąć koniowi na bramce.... Może ktoś używał i wie jak to jest tak na prawdę? Nie ma co..... jak zadam pytanie to raczej proste nie będzie hi hi.....Też sobie problemy znajduję.... tyle że mnie bardzo zaciekawiło. Wydaje się,że jest to o tyle lepsze dla konia, bo nie grozi zgubieniem podkowy np. na bardziej grząskim fragmencie trasy.
Przeczytałam,że dopuszcza się ukończenie rajdu przy brakujących podkowach....... Jak się to ma do ogólnej oceny stanu konia, i czy w przypadku równych czasów stan kopyt ma wpływ na punktację? Zgubienie podkowy, może równać się np. oberwaniu kawałka kopyta, zakładając że koń nie kuleje, jak się to ma do oceny i końcowej punktacji?
Dołączona grafika , ,Dołączona grafika
nobody 's perfect

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
na każdych zawodach jest kowal (opiekun), możesz wziąć od niego na zawodach nr tel i ten dojedzie i przekuje konia. jeżeli się nie da lub czas goni, to ściąga drugą i dojeżdżasz bez (pod warunkiem, że koń nie kuleje) ;)

no właśnie z tymi butami, to nigdy się nie spotkałam... :( trzeba pytać sędziego zawodów lub Ewy Szarskiej (która również często sędziuje)

co z badaniem, bo nie wiem o co pytasz?

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
No chodzi mi o ocenę nóg, jako całości. Wiadomo,: ścięgna, chód, czy nie ma urazów, ale sam stan kopyta czy jest oceniany podczas takich oględzin? czy jakość okucia, zrobienia, kopyt też jest w jakiś sposób punktowana?
No i odpowiedz gajowej jak to jest z tym mierzeniem tętna?
nobody 's perfect

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
kopyta nie są oceniane... tylko ruch-jeżeli wyjdzie niewyrażnie, to dostaniesz ocenę B lub elimin.

a właśnie pytam o co chodzi z tym tętnem?

mierzenie tętna, to główny wyznacznik czy koń jest dobrej kondycji i czy stres nie wpływa na niego ujemnie... wysokie, nie spadające tętno jest dla nas informacją, że treningi nie przebiegają dobrze i trzeba wykluczyć kontuzję (lub inną chorobę) lub wolniej wdrażać do treningu "głównego"...

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
gajowa pytała czego używa się do oceny tętna. Stetoskopu czy innych przyrzadów?
nobody 's perfect

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
aaaaa... ;) stetoskopu-oczywiście :)

iza90

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 117 postów
Maksymalne tętno w konkursach od LL do N to 60 ud/min, dopiero od 1* max. tętno to 64 ud/min. Myślę, że po treningach dobrze jest mierzyć czas zejścia z tętna do ok. 55 ud/min, wtedy możemy mieć większą pewność, że koń na zawodach zejdzie na te 60.
Czas jazdy (tempo) jest liczony dla każdej pętli oddzielnie, w konkursach LL-N nie można przejechać np. pierwszej pętli 12 km/h a drugiej 18 km/h, ponieważ zostaniemy wtedy zdyskwalifikowani za przekroczenie prędkości na pętli. Zwracam na to uwagę, bo w tym roku na zawodach miałam okazję obserwować tego typu pomyłki.
W tych klasach obowiązkowe jest ukończenie ostatniego odcinka 500m każdej pętli w chodzie wyższym niż stęp, potem jest 20 min. na wprowadzenie konia na bramkę.
Co do rajdów ze zgubioną podkową - mi udało się 2 razy w tym roku ukończyć rajd bez podkowy, koń gubił ok. 10 km od mety, więc nie stanowiło to dużego problemu. Ruch miał na A mimo braku podkowy.
Pozdrawiam i zachęcam do startów w rajdach :) Nie zniechęcajcie się dystansami "na normę czasu", one są po to, żeby początkujący koń jak i początkujący jeździec mógł się stopniowo przyzwyczajać do treningu rajdowego. Najważniejsze jest, żeby słuchać konia, w rajdach koń jest najlepszym trenerem i nikt "z ziemi" nie da nam tyle informacji o naszym treningu jak koń.

arena, planujesz w tym roku starty?

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
iza90 może Ty coś wiesz w kwestii butów na rajdzie? Czy trzeba zdejmować na bramce czy nie?
nobody 's perfect

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
Nie Iza, co nie znaczy, że w 2014 się nie spotkamy gdzieś na trasie ;), chcę zagrać młodego :)

(jeszcze nie jest pewne w 2013), ale może będę miała na P i N kobyłkę, którą wiosną mają mi dać w trening i wtedy może...

zobaczcie jak sobie startowali w Kuźni :)

http://www.endurance...4&limitstart=90

a tu na bramce wet. :) jaki słodziak! :)

http://www.endurance...4&limitstart=90

Korys.

Korys.' totalna menda, ktora niczego nie wniosla na forum

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 4131 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWielkopolska
a to kare cudo czyje ? :oops: :wub: ( image216)

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
Dziewczynka na poniaku też przebyła całą trasę? Fajny kucor. To kare faktycznie ładniusie :)
nobody 's perfect

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
trzeba by sprawdzić wyniki... mi chodziło o tego małego słodziaka na kucu... nie pamiętam skąd on był (Czechy czy Holandia?)

mi ten siwy się podoba http://www.endurance...4&limitstart=60 -image062 ;)

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
A czyj on? Ładny, w pierwszej serii zdjęć na jednym też chyba jest. Ze swoim właścicielem. Chyba,że się mylę..
nobody 's perfect

Korys.

Korys.' totalna menda, ktora niczego nie wniosla na forum

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 4131 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWielkopolska
ale jaja :D w tej Galerii jest fiord ? one też jazdy chodzą ? :D ( image072)

Użytkownicy przeglądający ten temat: 2

0 użytkowników, 2 gości, 0 anonimowych