Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Zasady powożenia konmi po drogach.

40 odpowiedzi w tym temacie

hebeyl

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 5 postów
  • Miejsce zamieszkaniaSDADFADFA
Sytuacja chyba zmienia się gdy jakoś działasz w tym kierunku, np。。。。

Tarant

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
  • Miejsce zamieszkaniaPolska
Wszystko na temat "Wyjazdy bryczką i poruszanie się po drogach publicznych" http://powozenie.blo...szanie-sie.html
Polecam całego bloga -fachowy, jedyny taki na temat powożenia w Polsce.

edzia 69

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 10033 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWyspa Wolin
Tarant dziękujemy za super bloga! Witamy na Forum!

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
  • Miejsce zamieszkaniawarszawa
tylko małe ale ,, blog blogiem ,, i całkiem fajny i porządnie prowadzony ale powożenie podlega tylko jednym zasadom i prawu a mianowicie kodeksowi o ruchu drogowym ... inne cenne uwagi mogą być tylko uzupełnieniem ... witaj tarant
arkady66

Tarant

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
arkady66 wszyscy chyba wiedzą ,że nawet dziecko na rowerku poruszające się po drodze publicznej podlega przepisom o ruchu drogowym. Na blogu zostały dokładnie opisane aktualne przepisy z 2013 r. dotyczące poruszaniua się pojazdem konnym po drodze publicznej ...... więc nie wiem za bardzo czy ty może oczekujesz podania całego kodeksu i wszystkich przepisów, znaków drogowych itp.? Uważasz, że tylko kodeks drogowy jest ważny a inne uwagi mogą być tylko uzupełnieniem...... Dziwny to bardzo pogląd i myślę, że wskazuje na twoje wąskie doświadczenie jako powożącego.

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
tarant nie ma najnowszych przepisów poruszania się po drogach wg kodeksu ... są cały czas od stu lat takie same ... chyba ze kodeks się zmienił o czym nikt nie został poinformowany ... nic nie mam przeciw twojej osobie ani twojemu blogowi tylko podtrzymuję że wszystko jest super a twoje cenne uwagi są tylko i jedynie niejako uzupełnieniem kodeksu o ruchu drogowym .... i nic co napiszesz nie może wychodzić poza ten kodeks ... amen
arkady66

Tarant

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
Blog nie jest mój.
arkady66 co ty farmazonisz z tym kodeksem??? Od stu lat jest taki sam...??? Nie wiem o co tobie chodzi nic a nic.Jesteś politykiem czy co? A gdybyś chciał czy potrzebował być doinformowany to informuję cię ( o czym wiele osób już wie a inni też chcą być może w tym temacie uzyskać rzeczowych informacji) ,że przepisy o ruchu drogowym zmieniają się ,bo ulegają nowelizacji. Kiedyś na przykład wymagana była karta wożnicy a teraz już nie. W innych krajach te przepisy różnią się ,w Anglii na przykład po drodze mogą powozić nawet dzieci. Na blogu podane są przepisy z nowelizacji z 19 stycznia 2013. Sprawdziłem no i okazuje się ,że zmieniono wcześniejsze przepisy dotyczące wieku powożącego.
Tym którzy użytkują konie zaprzęgowo i jeżdżą ulicami ,polecam ten artykół i cały blog, bo są tam informacje bardzo cenne.
A arkademu mogę poradzić żeby spróbował najpierw powożenia końmi po drogach publicznych i żeby przy okazji spróbował nikomu nie zrobić krzywdy.

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
kodeks zmienił wiek nie tylko powożącego ale również wiek ubiegających się o prawo jazdy co nie zmieniło zasad powożenia po drogach publicznych od stu lat
arkady66

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
Tarant, a ty powozisz swoimi końmi? może napisałbyś coś o swojej pracy z nimi...? ja z chęcią poczytam i popatrzę na fotki :)
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

Tarant

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
Tak powożę swoimi końmi, pracuję z nimi także w lesie przy zrywce. Mimo wieloletniej praktyki wciąż uczę się pokory do tego zajęcia i chętnie dowiaduje się rzetelnych ,praktycznych informacji na ten temat .Wiele osób także poszukuje takich informacji a jak wiadomo powożenie to u nas "wiedza tajemna " ,dlatego polecam tego bloga jako dobre żródło poszukującym. Szkoda tylko ,że zawsze znajdzie się ktoś komu to przeszkadza.
arkady sto lat temu nie było trójpasmówek ani dróg szybkiego ruchu a teraz są i wyobraż sobie że są też przepisy warunkujące poruszanie się zaprzęgiem po takich drogach . Ale jeśli cię to nie interesuje to przestań drążyć ,bo nikomu nie pomagasz w ten sposób. Mnie skutecznie zniechęciłeś do odwiedzania tego forum więc dziękuję i pa pa.

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
tarant napisałem w swoim pierwszym poście że blog jest super i że zawarte w nim informacje również ... sto lat temu były już i trzypasmówki i dwupasmówki i również konikom nie wolno było wjeżdżać na tzw gierkówkę czy trasę E81 do gdańska ... pokora nie ma tu nic do bloga ... to tak jak ja bym uczył się pokory czytając listy miłosne ojca rydzyka bo pracuję przy budowie .... amen
arkady66

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLublin
Widzisz Arek.. narzekasz ,ze nie ma wpisów o sporcie.. Jak pojawia się ktoś kto sensownie zaczyna pisać, to zaraz go ścinasz... Wszystkich przeganiasz, a potem narzekasz ,że ci nieobecnych brak... Bądź konsekwentny w tym co piszesz ...
Dołączona grafika , ,Dołączona grafika
nobody 's perfect

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
hamer przecież ja nic złego nie napisałem i blog mi się podoba i wpisy mi się podobają z tym że są to uzupełnienia kodeksu o ruchu drogowym ... czyli najpierw jest kodeks a potem uzupełnienia do kodeksu a na końcu blog ... amen
arkady66

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
Tarant, ale w poście arkady66 naprawdę nie ma nic złośliwego... gdybyś tu trochę pobył, to zobaczyłbyś, że to co napisał wyżej, to olbrzymi komplement w Twoją str... :shock:

Poza tym szukam konia do zaprzęgu i pługa (niedużego, spokojnego i taniego ;) )
Jeżeli znasz kogoś, kto się chce pozbyć lub tanio sprzedać takiego konika, to proszę o wiadomość na priv... :)
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

Tarant

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
arena wkurzył mnie arkady ,bo uparcie wciska uwagę -jak dla mnie nie zrozumiałą ,nic nie wnoszącą i pretensjonalną. Po prostu jeśli nie jest osobą zajmującą się powożeniem i nie interesuje go jakie naprawdę są ważne elementy w temacie użytkowania na drodze i jakie informacje są najbardziej poszukiwane to po co wtrąca swoje przysłowiowe trzy grosze ?
Ludzie tu pytali wcześniej o ( arkady chyba nie zrozumiał tematu) ZASADY POWOŻENIA KOŃMI PO DROGACH i ja podzieliłem się tu podając najlepsze i chyba jedyne żródło.
Mnie intersują tylko pożyteczne informacje i na temat.
Co do małego konia do zaprzęgu i do pługa i w dodatku taniego....
Na orce to się znom ,bom nawet broł udział w konkursie orki konnej.
Koń zrobiony do zaprzęgu, zdrowy i spokojny to jest towar luksusowy i najniższy przedział cenowy za w miarę dobrą szkapę to min. 5000zł. Koń chodzący w pługu- spokojny ,wkładający się i musi być silny, musi sam iść groblą bez kierowania to jest dzisiaj towar ekstra! Taki koń nie może być tani. Wiem o jednym takim do sprzedania ,leśnym 8 tyś. z chomątem.

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
tarant powtarzam ci .... blog super , wpisy super informacje pożyteczne super ... tylko najpierw jest kodeks , potem uzupełnienie do kodeksu , a na końcu twoje cenne informacje i blog ... nawet jak to wszystko co piszesz jest prawdą i cennymi uwagami to one nie mogą wychodzić ponad to co zapisane jest w kodeksie ... czyli jak piszesz że trzeba być uważnym na drodze i mieć spokojnego konia to fajna cenna uwaga z tym że ona również jest zawarta w kodeksie pt ,, należy zachować szczególną ostrożność ,, .... to wszystko co miałem do napisania w tym temacie ... i się nie wkurzaj na arkady66 bo złość na potencje szkodzi ... amen
arkady66

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
Tarant, miałam na myśli bardziej jakiegoś kuca około 140cm (mocny, ale do lekkiej pracy przy sianie i w ogródku warzywnym oraz miłych przejażdżek w terenie i po mało ruchliwych drogach) nie musi to być koń na wagę, urodziwy i młody... ;) ale powinien odznaczać się dobrym charakterem i znać troszeczkę przepisy ruchu drogowego (czyli zatrzymać się na komendę prrrrryyyyy na skrzyżowaniu i jechać prawą stroną pobocza... :mrgreen: )

Tarant

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
arkady powtarzam ci ,że blog nie jest mój. Znam autorkę osobiście i cenię bardzo za wiedzę ,namawiam do wydania książki . Jestem tylko osobą żywo zainteresowaną tematem.
Przykro mi ale w dalszym ciągu nie wiem dlaczego przeszkadza ci ,że Ktoś napisał dokładnie i szczegółowo o przepisach ruchu drogowego dotyczących zaprzęgu,sygnalizacji kierunków i innych potrzebnych powożącym informacji a do tego dopuszczalnych obciuążeń konia, jazdy w odpowiednim tempie,pokonywania dystansu i innych bardzo ważnych rzeczy a nawet w innym artykule zachowania w razie wypadku. To jest właśnie to co trzeba wiedzieć poruszając się zaprzęgiem po drodze! Konkretne ,ładnie opisane informacje dla amatorów powożenia.
Mimo że ty bardzo byś tego chciał Prawo o ruchu drogowym ( bo kodeks to jest nazwa potoczna) nie jest niestety kompendium wiedzy dla powożących pojazdem zaprzęgowym!
proponuję ci poluzować majteczki i poszerzyć odrobinę horyzonty.
arena taki kuc to także wydatek około 5tys. chociaż takich co w pługu chodzą to pewno jest tyle co na palcach u jednej ręki. Ja mam taką kobyłkę ,ma już 23lata.

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
ja mam takiego kuca 142 cm w kłębie , niski , krępy niewywrotny ale ma zaledwie 22 lata ... kuce są długowieczne ... cena 1200 pln ... nic tylko brać ... a tarant co wiedzy o powożeniu i obciązeniach koni niestety nie masz wagi i nie wiesz ile co waży a tempo może być mierzone licznikiem ale takich urządzeń w żadnych zaprzegach nie ma ... poluzowałem stringi ...
arkady66

Tarant

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 9 postów
Niby stringi poluzowałeś a dalej wymyślasz i szukasz miejsca dla swoich argumentów. Dopiero co zapewniałeś ,oprócz tego że kodeks jest jedynym wyznikiem postępowania,to super pożyteczne informacje i blog fajny. Okropnie to męczące. Sam nie wiem dlaczego ci odpisuje? Chyba czynnikiem decydującym jest deszczowa pogoda i zastój w pracy z tym związany .
Co do obciążania koni to jest proste. Ja akurat gospodarzem jestem z dziada pradziada i określanie wagi na metry i tony zwierząt i płodów to moje zwykłe zajęcie. Waga tzw. pomost jest w każdym pgr, skupie ,młynie,składzie,węgliku. Zawsze się waży z ładunkiem potem na pusto, żeby odjąć tę wagę, chociaż każdy ciągnik i przyczepa ma swój ciężar na znamieniu i rejstrowany. Kiedyś końmi się woziło i ważyło też . Każda bryczka czy wóz powinna też posiadać znamiono swojej wagi od producenta .Maratonka metalowa np.250kg + waga pasażerów powiedzmy 150kg i nie przekracza nawet wagi konia. Określenie wagi konia na oko też nie jest trudne. Pomyłka o 50kg nie ma wielkiego znaczenia. Weterynarz też podaje dawki leków na oko, bo każdy co robi przy koniach wie że konik krępy 130 do 140cm waży od 300 do około 400kg, taki wielkopolski zależnie od wzrostu 500 do 600kg, konie masywne ślązaki 600 -700kg, zimne to 800 i więcej koń o wadze 1tony to kolos.Każdy mniej więcej wie ile waży jego koń,jakiej jest postury ,zresztą poza tym u nas oprócz drogi na morskie oko konie nie wożą już takich ciężkich towarów więc ...
Co do ustalania tempa w dystansie to bardzo prosta sprawa, matematyka, rajdowcy to też muszą znać . A krokomież elektroniczny dla konia ja mam i używałem może ze dwa razy dla zabawy.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych