Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Dieta źrebaka

26 odpowiedzi w tym temacie

KM03

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 324 postów
Jak karmicie Wasze małe przyszłe czempiony? :)
Chodzi mi o rodzaj i ilośc pasz, witamin, dla żrebaków które juz zaczely pobierac pokarm, odsadów do 3 roku życia.
Ja mam źrebolka 4 mies. Zjada trawe na wybiegu, a poza tym, siano, pól kilo owsa i pól kilo musli Hovelera 2 x dziennie plus 20g hipovitu.
Teraz kupiłam pasze Futuric dla źrebiąt z Besterly, na której jest napisane że można podawac do 2 kg paszy dziennie, ale nie wiem czy to nie będzie za dużo.
zdjęcia źrebola: www.8kamcia8.fbl.pl

KM03

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 324 postów
więc ma ktoś pomysł jak karmić źrebięta??

może znacie jakies ksiązki na ten temat?

Madziaka2

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
  • Miejsce zamieszkaniaGliwice
Sluchaj ja po rozmowach z weterynarzem uzgodnilam tak:
zrebak ma 3 miesiace z mama siedza na dworze tyle ile sie da tzn od rana d ok 11 potem przerwa jak jest duze slonce do ok 17 i siedza do 21 albo jak nie ma upalow to ok 14 do 20 na wybiegu z trawa. Z dodatkowych pasz to jedynie owies dostaje nawet nie wiem ile moze ok 1 kg dziennie. Z suplementow jezeli mozna to tak nazwac ma tylko sol zmineralizowana i tu tez uwazam ja lize za duzo to mu zabieram i zostawiam tylko na kilka gozin dziennie. Ostatnio juz sie przyzwyczjil do soli i wisi w boksie caly czas. Maluch dostaje jeszcze ok 1 marchewki + jedno jabuszko dziennie a matka dostaje witaminy. Moj weterynarz powiedzial ze jak jest trawa to konie nie potrzebuja wiecej witamin bo maja je w trawie. Na wiosne jak skonczy sie trawa bedziemy podawac jakies witaminy ale na razie nie ma potrzeby. Tez jestem zdania ze podawanie od malego specjalistycznych pasz czy suplementow mija sie z celem bo mozna konia tym rozmiekczyc. Wiecie o co chodzi. Tyle ile potrzeba i nie mozna przesadzac. U nas maluchy nigdy nie dostawaly w lato zadnych suplementow i sa zdrowe i silne. Kiedys probowalismy podawac dodatkowo jogurty zeby bylo wiecej wapnia i skonczylo sie przewapnieniem kosci u malcow. Lepiej skonsultuj swoje pasze z jakims znanym weterynarzem od zrebakow np Przewoznym Kalinowskim Stecem

Madziaka2

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
widze tez na zdjeciach ze jezdzisz kobyle. Moja nie chodzi pod siodlem jedyne co to zajmuje se zrebakiem. Dla zrebaka lepiej jak klacz nie chodzi. Mozesz mi powiedziec ile w klebie ma twoj 4 miesieczny zrebak? Bo moj ma 3 miesiace i ok 120 cm

KM03

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 324 postów
dla źrebaka wcale nie jest lepiej jak klacz nie chodzi- nie robi mu to róznicy bo czy jest z matka na wybiegu czy na jeździe to i tak sie pasie na trawie. Poza tym przy takiej ilości owsa jaka je moja kobyła i z jej temperamentem to gdyby nie chodzila to by chyba boks rozniosla, a jesc musi , żeby maly mial mleko.

myśle ze podawanie paszy ( tak jak futuric) przeznaczonej speclajnie dla źrebiąt napewno ich nie " rozmiękczy" a jedynie pomoże zdrowo sie rozwinąc. W czerwcowym numerze KiR był dobry artykuł o źrebiętach.

trawe oczywiście tez je, bo chodza na trawiaste wybiegi.

edit: ma 130 cm, ale mysle ze nie powinien byc bardzo duży bo jest po małych rodzicach- matka 161 cm, ojciec 165 cm.

Madziaka2

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
KM03, zadalas pytanie wiec opowiedzialam jak jest u mnie. Moja kobyla je bardzo duzo jest wiecznie chuda i nie chodzi pod siodlem nic. Maly bedzie przy niej prawdopodobnie do 8 miesiecy i tyle. Kobyly mi nie rozpiera energia bo przy maluchu to i tyak sie nabiega bo moj maluch to chyba ADHD ma bo nic tylko biega bryka stare deba i szaleje. Maltka sie bardzo uspokoila podczas ciazy wiec nie mam z nia problemow najmniejszych.

gacek :)

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1589 postów
  • Miejsce zamieszkaniaz ziemi obiecanej
Moja kobyłka na poczatku dostawała 9kg owsa i 3 jeśli nie wiecej kilo paszy i wcale nie była nadpobudliwa bo wszystko przerabiała na mleko, a że źrebol jest kosmicznych rozmiarów to i ona miała duuuuużo mleka.
Teraz Bacco ma 3,5 miesiaca i je owies (tyle ile mu odda matka i troche ze swojego żłobu) kupiłam mu pasze z Pavo ale nie jest nia wielce zainteresowany, ma lizawke normalna w boksie i jeszcze jakas witaminowa ( jest nietknieta) do tego trawe skoszona na rano i wieczór do oporu ( na padokach nie ma az tyle trawy ;( ) no i cały czas na dworzu tylko na posiłki sprowadzany 3 razy dziennie (kobyla teraz dostaje 6kg owsa i nie chodzi ale zaraz bedzie brana w obroty)

źrebol wyglada tak :

Dołączona grafika

Dołączona grafika

Dołączona grafika

kobyła

Dołączona grafika
Być zwyciężonym
i nie ulec
to zwycięstwo
zwyciężyć
i usiąść na laurach
to klęska

KM03

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 324 postów
fajny źrebol ;)

moja w ciązy dostawała 7 kg owsa, a teraz 6 plus pasza.

rzeczywiście duży źrebolek Twój Gacek, ale i mama chyba słysznych rozmiarów ;)

a moje pytania co do diety źrebaków biora sie stad że chciałabym wychować zdrowego konia. Hodowcy czesto zaniedbują ten wczesny okres życia i malo przywiązują do niego wagi, podczas gdy jest on bardzo ważny. Wiadomo, najważniejszy ruch- u nas konie tez dlugo na dworze przebywaja, ale w lipcu sa koszmarne bąki i tak na 2 godzinki tylko wychodzą, na szczęscie żniwa już w pelni i baki niedlugo sie skończą.

pozdrawiam

Madziaka2

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 182 postów
z powodu bakow zainwestowalam w plyny na muchy. no i maluch z mama skonczyl na mega swietnie zabezpieczonym wybiegu bo z innych uciekaly przez muchy ;) ja tak jak pisalam swojego nie przekarmiam zjada tyle ile ma ochoty i jest pod stala kontrola weterynarza.

nie umiem wklejac zdjec wiec wam nie pokarze malucha ale w porownaniu do waszych zdjec wcale nie wyglada zle ;)

Domka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 105 postów
  • Miejsce zamieszkaniaKRK
ja mam klacz xx ze źrebaczkiem małopolskim,
co do karmienia matki, w okresie ciąży dostawała granulat Horsegrann w dawce 4 kg, czyli ok 8 kg owsa, do tego witaminy Humawet w płynie max dawkę, po porodzie dostaje 3 kg horsegranu, dostawała przez pierwszy miesiąc 1,5 l musli dla klaczy karmiących Hóvelera i teraz dostaje 3 kg horsegranu + 4 litry otrąb jęczmiennych, kilka razy w tyg chodzi pod siodłem stepo kłusem pod dziećmi, żeberka jej widać, ma lekko widoczne krzyże, więc wygląda średnio, ale zad po bokach wypełniony i spory brzuszek, jest 1,5 miesiąca po porodzie,
co do źrebaczka, ma teraz 1,5 miesiąca, od 2 tyg je 2 x dziennie granulat dla źrebaków Hóvelera, je tyle ile chce, średnio wypada to ok 0,7 kg teraz, siano i trawa do tego oczywiście, źrebak z matką są na całodobowym wybiegu, dodatkowych wit na razie nie daje, nie chcę przesadzić, a wydaje mi się że te pasze mają w sobie wszystko to co źrebak powinien mieć w tym okresie

KM03

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 324 postów
pasze Hovelera sa super, tez podawałam ;)

nachotko

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Miejsce zamieszkaniaStudniska k/Zgorzelca
W żywieniu żrebiąt jak i innych grup koni świetne są preparaty St Hippolyt. Polecam St.Hippolyt FohlenGold

ar...?

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 684 postów
  • Miejsce zamieszkaniamazowsze
Ja polecam Pavo, a nie polecam EquiFirst'a.
Mój młody 6 miesięcy wcina paszę wg zaleceń producenta (ok 2kg) + siano i trawa do woli.

nachotko

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 126 postów
  • Miejsce zamieszkaniaStudniska k/Zgorzelca
Ile dziennie wydajecie na żywienie swych koni?

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1589 postów
a moj nie chce jesc pavo :shock: :) woli owies :)
Być zwyciężonym
i nie ulec
to zwycięstwo
zwyciężyć
i usiąść na laurach
to klęska

ar...?

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 684 postów
  • Miejsce zamieszkaniamazowsze
gacek:)

wszystkie moje na początku nie chciały pavo jeść, proponuje stopniowo mieszać z owsem, zaczynając od kilku "granulek" aż do pełnej porcji, mój mi marudził 2-3 dni, ale teraz swojej porcji już by nikomu nie oddał :shock:

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1589 postów
on na poczatku jadł calosc :shock: a teraz owies wyjada a pasze zostawia ( glodny nie jest wtedy :) )
Być zwyciężonym
i nie ulec
to zwycięstwo
zwyciężyć
i usiąść na laurach
to klęska

stajnia podkraje

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 1 postów
  • Miejsce zamieszkaniaPolska/Opole
Witam. Mam nadzieje, ze ktos mi tu doradzi. Mam 10 miesiecznego zrebaka. Od trzech tygodni jest u mnie w stajni. Problem jest tego typu, ze nie bardzo chce jesc pasze tresciwa. Probowalam wyslodki z siemieniem i bez, musli itp. Jednak poskubie troche i odchodzi. Na dzien dzisiejszy jestem zmuszona odstawic wszelkie zboza, gdyz jest podejrzenie uczulenia. Zastanawiam sie nad pasza marstall vito, ze wzgledu na to ze nie ma w niej zboz. Ale czy mozna ja podawac tak mlodym koniom i czy to mu wystarczy do prawidlowego rozwoju? Oczywiscie siana ma do oporu. Ale widze, ze jest jakas taka bez tej zrebiecej werwy.
Z wetem jestem juz umowiona i mysle,ze pobierzemy jeszcze krew do badan. Bede wdzieczna za pomoc. Pozdrawiam

geryk

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 11 postów
  • Miejsce zamieszkaniaGdynia
Och cudne zdjęcia. Dziękuję za wasze porady.
Laserowa liposukcja to nowa alternatywa dla zdrowia Twojej skóry.

Zielonka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 35 postów
  • Miejsce zamieszkaniaBydgoszcz
Śliczne te zdjęcia :) Źrebaka nie ma co przekarmiać ani przesadzać z dodatkami póki może jeść świeżą trawę.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych