Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

dezynfekcja boksu

20 odpowiedzi w tym temacie

ola_

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów
  • Miejsce zamieszkaniapolska
mam pytanie o dezynfekcje boksu, czym dezynfekować ? I po jakim czasie wprowadzać konia ?

signi608

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
  • Miejsce zamieszkaniamazowieckie
A rzeczywiście jest potrzeba dezynfekcji? Dezynfekować można Virkonem, proszek do rozpuszczania w wodzie, można użyć opryskiwacza. Do nabycia u weterynarza np.

ola_

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów
myślę że jest, ponieważ wystąpiła grzybica kopyt. Kiedy można wprowadzić konia ?

signi608

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
W zasadzie zaraz po wyschnięciu boksu. Opróżnić boks do czysta, zdezynfekować, poczekać aż wyschnie, pościelić na nowo i wprowadzać konia. Są różne Virkony, bodajże żółty i niebieski, dla zwierząt jest chyba żółty Virkon S
Na pewno nie może to być jedyne leczenie, bo w tym przypadku to jedynie profilaktyka, żeby inny koń tego nie złapał. No i jak dezynfekować, to najlepiej całą stajnię naraz.

ola_

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów
tylko słyszałam od kowala że konia za dwa tyg można wprowadzić. Leczenie też jest już wprowadzone ale było by bez sensu leczyć konia skoro cały boks może być zakażony.

signi608

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
No pewnie zależy to od użytego środka. Virkonem zamgławia się pomieszczenia również bez wyprowadzania zwierząt, więc nie może być on zbyt szkodliwy. A wydaje mi się skuteczny.
Można też boks wapnem pobielić swoją drogą, choć to nie najlepsza pora roku.

ola_

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów
z tego co wiem, to od wapna bardzo pękają kopyta. ile kosztuje Virkonem ?

signi608

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
Jakby stały w wapnie to może i tak, ale nie będą miały z nim kontaktu, malujesz nim tak jak farbą po prostu i czekasz aż wyschnie. Natomiast jeden z moich miał ostatnio od wapna zapalenie spojówek, bo wyciera się o ściany.
Virkon kosztuje ze 30 - 40 zł za woreczek.

Obiś

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5426 postów
signi608, lub 5 kilogramowe wiadro ok 400zł :lol: :shock: Nie wiem jak to jest wydajne ani ile kryje się pot sformułowaniem "woreczek" ale nie wydaje mi się,żeby to wystarczyło na tak dużą stajnie jaka ma ola_, :shock:
Żyj tak, aby nie żałować żadnego dnia,żadnej godziny,minuty,sekundy...
Podejmuj decyzje dobre dla siebie i nie przejmuj się, gdy nazwą Cię egoistą...

I pamiętaj, tylko wariaci są coś warci...

signi608

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
Nam na 16 boksów poszły chyba ze 4 "woreczki", to się robi w bardzo małym stężeniu. Nie pamiętam, ile miał nasz woreczek, 0,2 kg - 0,5 kg (?) jakoś tak :shock:

Obiś

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5426 postów
signi608, To gdyby robić całą stajnię u oli_ to wyszłoby podobnie zapewne, a nie ma tego na kilogramy? Bo znalazłam w sumie tylko te wiadro 5kg i 0,2kg. Szkoda,że nie ma po 1 kg, bo wiadomo pewnie byłoby taniej niż na woreczki a wiadro znów nikomu do szczęścia potrzebne nie jest :shock:

signi608

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 175 postów
To ja chyba kupowałam te małe "woreczki", takie srebrne z naklejką. Na pewno w jednokilogramowych wyszło by trochę taniej. Ale też nie wiem, czy są :shock:

Obiś

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5426 postów
signi608, Wydaje mi się,że nie ma,ale mogę się mylić,bo osobiście nigdy z tego nie korzystałam :shock:

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów

signi608 napisał:

Virkon kosztuje ze 30 - 40 zł za woreczek.
20 zł kosztuje za 200 g

ola_, poza dezynfekcją boksu / stajni - przyjrzyj się dobrze ściółce - może tam są grzyby... Konia z grzybicą kopyt warto choćby na czas leczenia postawić na trocinach...
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewna co do tej pierwszej
proszę o bana :D

ola_

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów
jak mam sprawdzić ściółkę ?
Zapytam mojego weta czy ma Virkon. Znajdę to w jakimś jeździeckim, czy raczej nie ?

Obiś kiedy mnie zdemaskowałaś ?

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
  • Miejsce zamieszkaniawarszawa
i spytaj jeszcze weta czy ma widły do gnoju .... hahah
arkady66

Obiś

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 5426 postów
ola_, Obiś jest nad zdolny :shock: Po jednym z postów w innym temacie :shock: :lol:

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
Virkon kupisz w necie, w sklepach rolniczych, może w ogrodniczych, w hurtowniach wet może też...
nigdy nie przyszło mi do głowy, ze wet moze to mieć - to nie lek przecież
Poponuję poszukać w googlach

Ściółkę można doać do przebadania do lab rolniczego - ja dawałam kiedyś do zakładu higieny wet.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewna co do tej pierwszej
proszę o bana :D

julia

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1446 postów
Tańsza będzie Pollena JK, bardzo wydajna, jest też Dezosan Wigor, to proszek, sypie sie nim na podlogę boksu, po wybraniu ściółki, to samo mozna zrobic wapnem ale dezosan, zdaje sie jest lepszy. oba środki nie wymagają okresu karencji przed wprowadzeniem konia. Jezli moge doradzić to proponuje, wysprzatac boksy, polleną lub virkonem wypryskac wszytsko , podłogi , ściany, na podłoge nasypać Dezosanu, porządnie wywietrzyc stajnie i gotowe, żłoby i poidła tylko umyj po pryskaniu, potem po kazdym sprzatniu boksów syp Dezosan.

ola_

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 15 postów
Dzięki za odp. poszukam w necie i coś zakupie.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych