Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Hodowla koni zimnokrwistych

1133 odpowiedzi w tym temacie

Radek81

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
  • Miejsce zamieszkaniaKoszewnica
A ja czułem się jak w kołysce!

Radek81

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
Dołączona grafika

OK - udało mi się wygrzebać zdjęcie sprzed 16 lat. Na załączonym obrazku - to "Baśka". Była niesamowita jeżeli chodzi o manewry między drzewami w lesie podczas galopu. Naprawdę zwrotna kobyłka jak na swoje gabaryty. Niestety jej rodowód to NN - chociaż z tego co pamiętam, mimo krzyżówki z ogierem z sąsiedztwa dawała naprawdę dobre źrebaki.

Mucha

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów
  • Miejsce zamieszkania...
Fajna kobyłka.

Radek81 napisał:

Była niesamowita jeżeli chodzi o manewry
To tak jak Mucha - slalom dla szetlandów przeszła w kłusie o nic nie zahaczywszy, organizatorka hubertusa dopiero po jej przejściu (jechałam jako pierwsza) zorientowała się, że to jest jednak na szetlandy (wcześniej dzieci to przejeżdżały - na szetlandach właśnie).
Nasz zimniak - Jaskier:
Dołączona grafika
konto nieaktywne

Radek81

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
Mogę powiedzieć jedno, że Jaskier w ocenie typu - za swój "zimnokrwisty łeb" ma u mnie 10/10pkt :???:
Co tu dużo mówić - prawdopodobnie jego charakter stawia go na równi z pełno-rodowodowymi "grubasami".

Mucha

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów
Radek81, łeb to on ma wieeelki :P . Już teraz kupiliśmy mu ogłowie 4 (na wiosnę chcemy zacząć z nim pracę z wędzidłem), a nachrapnik to chyba trzeba będzie poszerzać. Docelowo będzie miał zamawiane ogłowie rajdowe, ale to już po zajeżdżeniu.
http://www.bazakoni.pl/database,g-6,op- ... 23519.html - to pochodzenie Jaskra.
A i dam jeszcze zdjęcie tatusia :???: :
Dołączona grafika

magda 25

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 505 postów
Jaki super gruby brykacz :???:
Tu zdjęcie ogiera który stał u nas jakiś czas,potem został sprzedany.
Dołączona grafika

rabarbar

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 303 postów
Dawniej jeździłam w pewnej stajni i co jakiś czas brano w dzierżawę ogiery, często zimnioki właśnie. Raz mieliśmy fajnego ogra z Książa:
Endemit śl.
Dołączona grafika
Dołączona grafika
Dołączona grafika

Fajny był, ale jak na zimnokrwistego - dość "żywotny" :???:

Maria89

"Młoda szlachcianka z kasztanką"

• Moderator
  • 14904 postów
rabarbar, hehe, a ja pamiętam czasy jak jeździłam na Endemicie... ale to daaawno było... bodajże 97 rok...
Dołączona grafika

Ic maj lajf :D

Mucha

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów
rabarbar, jaki piękny karus :???: .
magda 25, niewiele na zdjęciu widać, ale wielkie i wysokie konisko :P .
Ciekawe jaki nam Jaskier ostatecznie wyrośnie - niedługo kończy 2,5 roku, a wielki drań jest ;) .

rabarbar

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 303 postów
A Jaskier ile teraz ma w kłębie? Na zdjęciu nie wygląda na specjalnie wielkiego :???:
Maria89, o no popatrz jaki świat mały ;) U nas raczej nikt nie jeździł na nim, chyba była raz czy dwa próba, ale ogier głównie krył i nie chodził bodajże, więc pod siodłem był taki dość niepewny ;) Fajny był, zawsze chciałam wsiąść, ale bałam się :P

Mucha

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów
rabarbar, dawno go nie mierzyliśmy, ale tak "na oko" to około 155 - zdjęcie już trochę ma (jest z jesieni). Nasz drugi koń - Mucha - ma 142 :???: .

Radek81

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
Jaskier ma super rodowód ze strony ojca - mam tu na myśli jego dziadka Talara oraz pradziadka Synka. W mojej hodowli również znajdziesz geny SYNKA! To naprawdę zasłużony ogier w hodowli PKZ w Polsce! Moja Jaskinia jest jego wnuczką ze strony ojca.
To jest TALAR - dziadek Twojego Jaskiera ze strony ojca
Dołączona grafika

To Jest SYNEK - Pradziadek Jaskiera
Dołączona grafika

rabarbar

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 303 postów
Mucha, a, to nie taki duży, myślałam, że bliżej 160 mu.
Na Talara to oczu wybałuszyłam, ale potężne konisko. Ciężko sobie wyobrazić tak wyglądającego Jaskra za kilka lat :???:

Radek81

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
165-225-27 Talar
161-220-28 Synek
To są ich wymiary

Mucha

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 463 postów
Radek81, wielkie dzięki za info :???: . Ale piękne konie - jak to wiele można się od Ciebie dowiedzieć :P . A dasz jakieś zdjęcia swoich koni z genami Synka?
rabarbar, Jaskier ma matkę trochę "lżejszą". I jak porównuje się jego do innych znanych mi zimniaków to jest mniejszy i "lżejszej" budowy. Ale od początku Jaskier nie był "tuczony", tylko dostawał tyle ile potrzebował, cały dzień na padokach. Radek81, myślisz, że jakby było inaczej to mógłby teraz inaczej wyglądać (pytam Ciebie jako speca od pkz) ;) ?

Maria89

• Moderator
  • 14904 postów
rabarbar, ja nie pamiętam jak chodził pod siodłem (zbyt dawno to było), ale był jednym z koni rekreacyjnych które tam pracowały, więc raczej nie sprawiał problemów
Dołączona grafika

Radek81

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
Mucha - zapraszam do mojej hodowli. link do niej zawsze wyświetla się na dole mojej wypowiedzi. Ta kasztanka to JASKINIA - to ona jest po swoim ojcu MERKURY I dziedziczką genów SYNKA. Możesz zajrzeć do galerii lub obejrzeć filmiki o niej. Zapraszam!

Radek81

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 386 postów
MUCHA - odnośnie twojego pytania dot. wyglądu Jaskiera, to sprawa wygląda następującą. Po pierwsze koń w wieku 1 roku osiąga 3/4 swojej wysokości w kłębie. W wieku 5-6 lat osiąga już optimum swoich wymiarów. NA wygląd Jaskiera wpłynęło na pewno wiele czynników. Pierwszy fakt jest taki, że został wytrzebiony. W takim przypadku ogier bez testosteronu automatycznie zostaje pozbawiony szansy na rozwój swoich samczych cech, czym u zimnokrwistych jest ich "potężny" wygląd. Druga sprawa to geny - Jaskier przez linię swojej matki został ich pozbawiony. Widać to u niego szczególnie w tzw "Spodzie", mam tu na myśli jego nogi. szczególnie zadnie są słabe jak na zimnego. Uściślając chodzi mi o grubość kośćca. Trzecia sprawa to karmienie - i tu nasz rację, bardzo ważny jest dobry, i w odpowiedniej ilości pokarm. Moje konie dostają 1kg paszy (owies + wysłodki+ witaminy) na 100kg swojej masy ciała + siano. No i na wiosnę pastwisko. Jeżeli jaskier był tego pozbawiony za młodu jego kościec nie mógł rozwinąć się prawidłowo. A to on u zimnego stanowi podstawę jego wyglądu. Gruba kość stanowi fundament pod duuuży gabaryt. Wówczas taki koń moze narzucic na siebie duzo miesa, co u zimnych jest to swego rodzaju powinność. Zimnokrwiste ogiery w wieku 2,5 roku dostają już licencję hodowlaną a ich optymalne wymiary to ok 163-225-28.
Jaskier przy odpowiednim karmieniu powinien złapac jeszcze ładnych parę kilo.

AleksandraAlicja

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 122 postów
  • Miejsce zamieszkaniaJaszczembie ;-)

rabarbar napisał:

Dawniej jeździłam w pewnej stajni i co jakiś czas brano w dzierżawę ogiery, często zimnioki właśnie. Raz mieliśmy fajnego ogra z Książa:
Endemit śl.
Fajny był, ale jak na zimnokrwistego - dość "żywotny" :P
Ślązak jest koniem gorącokrwistym! Ciężkim, ale gorącokrwistym :???:

Maria89

• Moderator
  • 14904 postów
AleksandraAlicja, ach, nie czepiajmy się detali, my się tylko na chwilę z tymi ślązakami tu wcisnęłyśmy :???:
Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych