Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Uraz ścięgna rady!

32 odpowiedzi w tym temacie

KaaBou

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów
Witam!
Mam konia który w czerwcu naderwał ścięgno ok 1 cm.
Do września stępowałam z nim w ręku doszłam do 40 min.
Potem wsiadałam na stępa 40 min.
Dalej w grudniu zaczełam po kółku kłusować.
Teraz kłusuje od 20 min.
Wet doradza żeby mimo wszystko jeszcze nie galopować.
Dodam,że na prześwietleniu "jopa" ładnie się już zabliźniła (chodz wiem,że nie bedzie to już tak jak przed kontuzją).
Problem jest taki, że na tym koniu już nie da się normalnie jeżdzić.
Koń bryka, debuje, galopuje w bliżej niezindentyfikowanym kierunku.
Staram się odnajdować siły do toczenia codziennej nierównej walki z moim koniem.
I zastanawiam się czy nie lepiej było by poprostu galopować, bo te wszystkie wygłupy są pewnie róznie obciązające.
Jakie są wasze opinnie na ten temat i rady jak poskromić rozentuzjazmowanego młodego, kontuzjowanego konia (owies już obciełam, magnez podaje i guzik daje, czarna też już nie pomaga,bo łep na sikiere i heja banana).

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
1. Czy wet pozwolił już na padokowanie konia? Po 8 miesiącach powinien już wychodzic sam...
2. Ile dostaje tego obcietego owsa i - czy musi dostawać? Mozę w ogóle zrezygnuj z treściwej paszy?
Skoro lekarz weterynarii uważa, że za wcześnie na galop - to pewnikiem ma rację... Warto jednak spróbować zapanować nad brykaniem - właśnie poprzez swobodny ruch i obcięcie treściwej do minimum (najlepiej do zera)
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewna co do tej pierwszej
proszę o bana :D

oregonka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 570 postów
  • Miejsce zamieszkaniaz mafii

Cytat

czarna też już nie pomaga,bo łep na sikiere i heja banana
bo nie do tego sluzy i dlatego nie pomaga... skoro piszesz że już galopujecie, wbrew Twojej woli, to chyba bez sensu pytanie czy można już galopować... on chyba wystarczająco obciąza sobie tą nogę wygłupami...przecież jak zaczniesz galopować, to też będzie brykał. i 2 mocniej obciążysz mu nogę bo nie dosc że jego wygłupami to jeszcze planowanym galopem.. nie wiem, ja bym się poprostu starała robić CIEKAWY trening, na tyle ile zdrowie pozwala
ɥɔɐǝlq uı pǝʞɐoS
pnɯ uı pǝƨʍoD
Dołączona grafika

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów

oregonka napisał:

ja bym się poprostu starała robić CIEKAWY trening
z koniem, który ma za dużo energii to nie takie proste... Miałam ten sam problem rok temu i wiem jak ciężko zapanować nad koniem, który potrzebuje fruwania, nie nudnego stępo - kłusowania po prostej... :-/ u mnie pomogło: padokowanie, spacery w ręku do lasu (2-3 godziny) i zero treściwych
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewna co do tej pierwszej

jaszczur64

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 124 postów
W okresie rekonwalescencji podawałiśmy pasze Synfonie i Freizeit Marstalla. Owies był odstawiony no i codzienne spacery. trwało to wszystko bardzo dłuuugo. Raczej nie nalezy nic przyspieszać, w urazach ściegien czas to to czego nie moze zabraknać. :mrgreen:
Nothing is important
Than The Freedom

oregonka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 570 postów
domyslam się Gaga, że to nie jest proste, ale nie sądze żeby mieli tylko jedno wyjście jakim jest kłus na prostej.
ɥɔɐǝlq uı pǝʞɐoS
pnɯ uı pǝƨʍoD
Dołączona grafika

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów

oregonka napisał:

ale nie sądze żeby mieli tylko jedno wyjście jakim jest kłus na prostej
tyle, że po tego typu urazach wszelkie zwroty wolty, ćwiczenia tego typu są z reguły surowa zabronione...

oregonka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 570 postów
ciekawy trening to nie tylko wolty ósemki, trawersy, rewersy i łopatki, bardziej miałam tu na myśli wprowadzanie jakiś naturalnych elementów (w przypadku konia chorego/rekonwalescenta) , ale oczywiście każdy broni swojej tezy ;)
ɥɔɐǝlq uı pǝʞɐoS
pnɯ uı pǝƨʍoD
Dołączona grafika

magda 25

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 505 postów

KaaBou napisał:

Dalej w grudniu zaczełam po kółku kłusować.
Gaga, dziewczyna pisała co z koniem robi.
Moim zdaniem jazda po kole po takiej kontuzji to też nic dobrego.

Maria89

"Młoda szlachcianka z kasztanką"

• Moderator
  • 14904 postów

magda 25 napisał:

Moim zdaniem jazda po kole po takiej kontuzji to też nic dobrego.
moim też. Ja też byłabym za tym, żeby konia wypuścić, bo szalejąc z Tobą na plecach może zrobić krzywdę nie tylko sobie ale i Tobie. A co do pracy to raczej lepiej byłoby chyba pojechać gdzieś do lasu pokłusować, tyle, że na koniu, który wariuje to trochę strach...
Dołączona grafika

Ic maj lajf :D

KaaBou

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów
Oczywiście że nie kłusuje po kółku!!;)
chodziło mi że zaczełam od jednego okrązenia kłusa, a ptem wydłużałam prace:)

robie z nią wszystko żeby te treningi były ciekawe, prace w stępie składa się z wygięć, łopatek, trawersów, ustępowania, cofania, przejść, w kłusie to samo tylko że na tak nabuzowanym koniu to trudne:)
oczywiście bez małych wolt.

poza tym dziękuje za instrukcje, ale wiem do czego służy czarna wodza i bardzo nie lubie jej używać, kąśliwe złośliwości zbędne;]

Gaga, uważasz że na padoku koń będzie sam sobie dozował ruch i nie zrobi sobie krzywdy? jak dotąd ja jak ognia unikałam puszczenia jej zwłaszcza, gdy się rozstawałyśmy...

Od jednego weta słyszałam,że takie kontuzje da się wyleczyć stawiając konia na padok, tylko,że dzieje się to poprostu wolniej, co Ty o tym sądzisz (bo widze że orientujesz się w temacie)?
Apropos może znacie jakieś metody przyspieszające gojenie się ścięgna/umacnianie blizny...moja miała już robiony taki zastrzyk w ściegno z osocza jej krwi, a potem blistrowanie (tak zaraz ktoś mnie ukamienuje)

KaaBou

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów
Rano i wieczorem po pół miarki takiej jaka zwykle jest używana do paszy...mówicie żeby wgl obciąć? ona ma też skłonności do kolek, więc boje się że bedzie się napychała słomą która jest ostatnio śreniej jakości...

co do padokowania, wet mi nie wspominała, o takiej możliwości mimo że wie o moich problemach...

Maria89

"Młoda szlachcianka z kasztanką"

• Moderator
  • 14904 postów
moim zdaniem puszczenie na padok niesie ze sobą ryzyko właśnie w tym momencie, w którym teraz jesteście (tzn gdy koń jest "nabuzowany" i w pierwszej chwili będzie chciał się wybiegać, bo potem, gdy będzie wychodził regularnie to będzie się po padoku poruszał przede wszystkim stępem, a w stępie krzywdy sobie nie zrobi).
Ja mimo wszystko (oczywiście po skonsultowaniu tego z wetem) puszczałabym ją na padok, albo dołożyłabym do treningu lekkie galopy (choć pewnie też będzie to na początku trudne)
Co do paszy treściwej to też bym obcięła zupełnie i ewentualnie zwiększyła dawkę objętościowej. Jej w tej chwili energia nie jest potrzebna - a nawet niewskazana
Dołączona grafika

Ic maj lajf :D

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
Problem padokowania rozwiazałam puszczając konia najpierw na maleńki padoczek (z pastucha) i powiększając go coraz bardziej. Do tego codzienny długotrwały ruch (duużo stępa), z tym że ja długo wsiadać nie mogłam, bo koń pod siodłem tylko na 2 tylnych łaził :'-( Ruch + padoki (z czasem cały wybieg i 24 ha na pastwiskach) + masaże + wcierki + suplementacja (żółty cortaflex) i w 7 miesięcy koń mi się naprawił ;) gdyby klazc miała w tym czasie areszt stajenny - sądzę, że i w 2 lata by nie wyzdrowiała - ona również ma przerost temperamentu a padoki pozwoliły się jej wyciszyć...

KaaBou

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów
Bardzo wam dziękuje za wskazówki, zaczne od zamówienia tej karmy wyciszającej, a za miesiąc jak bedzie ok zaczne kombinować z tym padokiem w wersji mini, mam nadzieje,że kobyła z nie wyskoczy ;) No to Gaga miałaś nieźle z tym koniem, że na dwóch nogach chodził...to ja mam luksus...nojgorsze u mojej jest to że ona jest taka zwrotna :] no ale damy rade!

oregonka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 570 postów
KaaBou, co Ty dajesz, jakie kąśliwe uwagi.. moje zdanie jest takie że jak ktoś uważa czarną za pasy bezpieczeństwa to nie umie jej używać, a nawet jeśli umie to nie wie jakie naprawde POWINNA mieć zastosowanie :cool: to taka moja wieczorna refleksja łuuhu :-)
łopatki i trawersy i inne bajery też mocno obciążają nogi...
No ale, zapytaj veta, jak to wiele osób na tym forum zaznacza, przez internet nie da się pomóc hehehe ;)
ɥɔɐǝlq uı pǝʞɐoS
pnɯ uı pǝƨʍoD
Dołączona grafika

KaaBou

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 6 postów
Tylko że to jest wątek na temat ścięgna, a nie zastosowania czarnej wodzy, więc uważam Twój komentarz za zbędny, poza tym ona ma wiele zastosowań i miedzy innymi takie żeby przytrzymać konia...nie wiem w jaki sposób łopatki i trawersy w stępie mają znacznie obciążać noge i w takim razie jakie "interesujące ćwiczenia" miałaś na myśli

poprostu wkurzają mnie uwagi które nic nie wnoszą :]

oregonka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 570 postów
oczywiście, mały off top, ale o czarnej zarówno Ty jak i ja napisałysmy małe wzmianki na początku, a Ty postanowiłaś do mojej wypowiedzi dorobić "charakter złośliwy" więc chciałam to tylko sprostować :-), co do zastosowań czarnej chętnie bym podyskutowała, bo tutaj się z Tobą nie zgodzę ze służy to przytrzymywania, ale znowu będzie off :cool:
skoro twierdzisz że łopatki i trawersy nie obciążają nóg to dla mnie temat już po prostu smutny, podobnie jak z czarną. i nie wypowiem się bo zaraz będzie że moje komentarze są zbędne ;)
interesujące ćwiczenia? -las, i różne inne sposoby np. pata parelli-ego czy innych naturalnych czarodziei niekoniecznie wykonywane z siodła, a zapewniające ruch, rozrywkę, i podbudowanie zaufania.
ɥɔɐǝlq uı pǝʞɐoS
pnɯ uı pǝƨʍoD
Dołączona grafika

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów

oregonka napisał:

moje zdanie jest takie że jak ktoś uważa czarną za pasy bezpieczeństwa to nie umie jej używać
Ja uzywałam na klaczy, która - jak jużp isałam - chodziła tylko na 2 tylnych. Moje zdrowie i życie jest dla mnei leciutko ważniejsze od tzw dobra konia...

oregonka napisał:

interesujące ćwiczenia? -las, i różne inne sposoby np. pata parelli-ego czy innych naturalnych czarodziei niekoniecznie wykonywane z siodła, a zapewniające ruch, rozrywkę, i podbudowanie zaufania.
Oregonka - które z ćwiczeń PArellego, czy któregokolwiek z naturallsów zapewnia ruch?? ;) :cool: Przecież w 90 % to cwiczenia typowo statyczne, a te 10 % to szalone zapylanie na okrąglaku, czyli też nie dla konia po kontuzji... W przypadku kontuzji ścięgna nalepiej działa dugotrwały i nudny ruch po prostej niestety i nie za wiele da się urozmaicić w takiej rehabilitacji...

oregonka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 570 postów
nie wiem nie znam się na naturalu, ale napewno istnieje te 10% ćwiczen które go zapewniają, ;)
ja w przypadku zerwanego ścięgna na pewno bym się tym zainteresowała. a jeśli nie, to spacerowałabym po lesie, ale pewnie najlepiej założyć czarną i zrobić koło galopu
gaga takie jest moje zdanie, ty masz inne, trudno to jest forum, dyskusyjne a nie forum "sprowadzające tych ktorych wypowiedzi nam nie pasują, do podłoża" :cool:
ɥɔɐǝlq uı pǝʞɐoS
pnɯ uı pǝƨʍoD
Dołączona grafika

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych