Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Uraz ścięgna rady!

32 odpowiedzi w tym temacie

KarolaJn13

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1599 postów
  • Miejsce zamieszkaniapoznan
ja zecydowanie wolałabym puścić konia na padok, koń na małym paoku tez potrafi brykać, ale nawet jeśli pobryka, poszaleje, to jednak koń nie ma wtedy zbędnego balastu na grzbiecie, który dodatkowo obciąza nogę, poprzez ciężar i przesuwanie środka ciężkości.

Myślę,że wypuszczenie konia po spacerze w lesie ze spokojnym koniem obok, powinno dobrze na niego wpłynąc. Można też rozsypać po padoku trochę sianka, chleba i marchwi, żeby koń był zainteresowany poszukiwaniami tychże smakołyków.
Oczywiście nie twierdzę, że koń bdzie sie zachowywał spokojnie, bo wszystko zależy od temperamentu, tak jak Gaga napisała, że jej konie wybiegają na padok galopem, jak postoją, a np moje wychodzą stępem, nawet jak nie wyjdą poprzeniego dnia ;)

prib

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów
  • Miejsce zamieszkaniaKRK
hej mój koń ma prawdopodbnie uraz ścięgna- czeamy na USG. Stało się t prawdopodobnie w sobote na padoku bo ślisko było... na przedniej nodze z tyłu wystąpiła lekka opuchlizna ale miejscowo w górnej części tylko i to bardziej po zewnętrznej stronie ściegna i jak sie patrzyło na noge z boku widać było nieznaczną wypukłość w tym miejscu. Przy mocnym ucisku bolesne, lekko grzejące ale koń nie kuleje. Wezwany wet nie posiadał USG więc kazał podawanie przz dni leków przeciwzapalanych domięśniowo no i chłodzić noge a na noc lioton. Chciałam się was apytać jak u was zachowywała się ta opuchlizna bo u mnie zaraz po założeniu kompresu chłodzącego zmniejsz sie to znacznie(zwłaszcza klęśnie opuchlizna z tyłu nogi) natmiast po nocy kiedy koń ma posmarowane liotonem opuchlizna troszkę się powiększa... Macie jakieś pomysły? oczywiście USG już umówione a koń wychozi na mały padoczek tak żeby nie mógł szaleć(nie może stac w boksie bo wyztskie konie na padokach to by szalał jeszcze bardziej) dzięki za odpowiedzi!!

Maria89

"Młoda szlachcianka z kasztanką"

• Moderator
  • 14904 postów
lioton? Taki jak reklamują dla ludzi? Ja się nigdy nie spotkałam z używaniem tego leku na ścięgna u konia, ale ma działanie przeciwzapalne więc może... Nie potrafię Ci powiedzieć jak powinna wyglądać noga po zastosowaniu go, bo nie wiem. Zależy też jaki to jest uraz ścięgna i jaki jest jego stopień. Ja jak miałam do czynienia ze stanem zapalnym to w ciągu dnia koń miał chłodzoną noge a na noc zawijaną na ciepło... ale tak jak mówiłam wcześniej - wszystko zależy od rodzaju schorzenia, dlatego najlepiej zaczekać na USG i wtedy zapytać co, jak robić i jakich oczekiwać efektów :twisted:
Dołączona grafika

Ic maj lajf :D

prib

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów
lioton na zmniejszenie krwiaka... ale czy Tobie ta opuchlizna tak szybko schodziła po chłodzeniu a jak sie przestawało chłodzic to troszkę się zwiększała? po jakim czasie zniknęla?

Maria89

"Młoda szlachcianka z kasztanką"

• Moderator
  • 14904 postów
Hmmm, powiem szczerze, że po nocy, kiedy koń był zawinięty noga wyglądała jakoś tak bardzie obrzmiale (choć opuchlizną bym tego nie nazwała), w pewnym momencie zastanawiałm się czy nie zawijam tej nogi za ciasnale raczej nie (ot tak tylko, żeby owijka przylegała do nogi a nie uciskała ją). Wszystko zeszło po ok 2 tygodniach (około, bo to dawno było i dokładnie nie pamiętam, ale nie trwało to jakoś specjalnie długo). Ja w tym czasie też wypuszczałam konia na padok, tyle, że po każdym padoku oglądałam tą noge porządnie i intensywnie chłodziłam strumieniem wody.
Zresztą wet nie raz mi powtarzał, że trzymanie w boksie podczas kontuzji to jest ostateczność. Jeśli uraz jest pozwalający np na spacery w ręku to równie dobrze można konia wypuszczać, bo koń, który wychodzi codziennie raczej porusza się po padoku stępem, bez szaleństw a trzymanie konia w boksie przez 24h może przynieść więcej szkody niż pożytku (zarówno dla doznanego już urazu jak i dla zdrowych części ciała)
Dołączona grafika

Ic maj lajf :D

Saszetka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 173 postów
Przez 3 doby powinno sie chłodzic uraz, np. owijka z altacetem w płynie na dzien i na noc. Jak Ci sie koń denerwuje to ew. altacet w żelu ale na pewno działanie słabsze.

prib

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 16 postów
no tak i mu chłodzę jak jestem w stajni takimi opatrunkami co się do zamrażalnika wsadza a jak muszę jechać do glinka chłodząca. Tylko moje pytanie brzmi: czy przy urazie ścięgna gdy koń nie kuleje ta opuchlizna tak szybko schodzi? Czy to znaczy że może to nie ścięgno a jakiś krwiak? Jeśli to krwiak to po ilu powinno to zejśc a po ilu jeśli to ścięgno?

Saszetka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 173 postów
Niestety nikt Ci nie odpowie czy to ścięgno czy tylko krwiak i kiedy zejdzie opuchlizna. Przede wszystkim dobra diagnoza, swoją drogą wet nawet pod palcami powinien wiedziec czy to ścięgno czy nie. No ale jak będziesz mieć obraz usg to full wypas i wtedy będzie wszystko grać. W miejscu uszkodzenia ścięgna tez powstaje krwiak więc kwestia czy ścięgno jest ruszone czy nie. Pozostaje uzbroić się w cierpliwość. Pozdrawiam

KALFANYt

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1231 postów
  • Miejsce zamieszkaniadzikie pole
to co opisujesz brzmi jak uszkodzenie przyczepu więzadeł.. więc chlodzic.. chlodzic, chlodzic... potem pewnie będziesz musiala go podkuć na podwyzszające wkladki.
masz pół roku co najmniej konia z głowy. jesli chodzi o jazde oczywiscie

janek870

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów
Czy praktykuje się w takich jakieś przypadkach profesjonalne masaże dla koni?

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
  • Miejsce zamieszkaniawarszawa
tak ... masaż mały lub pały
arkady66

janek870

niemowlak

• Użytkownik
  • Pip
  • 8 postów
Bardzo śmieszne:) słyszałem że są takie usługi jak masaże dla koni, śmiej się bądź nie:)

arkady66

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7387 postów
  • Miejsce zamieszkaniawarszawa
człowieku odpisujesz na wątek sprzed 4 lat ... idż się wymasuj
arkady66

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych