Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

Jaka trawa na siano.

49 odpowiedzi w tym temacie

Michał1986

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
  • Miejsce zamieszkaniaZalesie
Chciałem w tym roku zasiać ale nie wiem jaka będzie najlepsza na siano i na pastwisko. Czy może ktoś doradzić?

skaner-a

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • Miejsce zamieszkaniaGniezno
najlepsza jest kamosa i lebioda :D
Rancho Palomino & Black

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
Na rynku są specjalne mieszanki kośne dla koni...
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewna co do tej pierwszej
proszę o bana :D

Michał1986

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
no tak wiem ale na taką wydał bym majątek bo chce dość sporo jej zasiać.

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
a na jaką majątku nie wydasz?? Bo jednoskładnik Ci się na siano nie sprawdzi raczej...
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewna co do tej pierwszej

Michał1986

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
A co sądzicie i tej?
http://allegro.pl/ekologia-mieszanka-tr ... 22100.html

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
nie ma tu żadnego składu, zatem ciężko cokolwiek sądzić...

Michał1986

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 106 postów
Znalazłem jeszcze taką
http://allegro.pl/barenbrug-profesjonal ... 61411.html

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
Za porządną mieszankę gotową na pastwiska (droższa od kośnej) zapłaciłam 10 zł/kg, czyli za 15 kg - jak w przypadku HorseMastera zapłaciłabym 150 zł (kupiłam 25 kg) A Ty piszesz o tym że zbankrutujesz na mieszance kośnej :D :D
Poszukaj kośnej w granicach 10 - 12 zł/kg - takie są w tym sezonie ceny (że najniższe) i dostosuj mieszankę do rodzaju gleby
Rozumiem, że o nawożeniu nie trzeba nic dopisywać...?

Ania27

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 282 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLinia
Szukaj takiej, gdzie w głównym składzie bedzie znajdowała się tymotka łąkowa- konie ją uwielbiają i jest bogata w składniki odżywcze.
Ja też się zastanawiałam nad tym i doszłam do wniosku, że taniej wyjdzie kupić mi tymotkę i dosiać ziół....i inne domieszki trawy.
Otwórz umysł i słuchaj Konia- on jest idealnym odbiciem Twojej duszy, On jest Twoim sumieniem, Twoim wymiarem sprawiedliwości.

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
Aniu przestań w końcu pisać w tematach o których nie masz pojęcia
Tymotka potrzebuje glebę wysokiej klasy o dużym poziomie wilgotności. Kto do cholery ma łąki na takiej glebie??!! :D
Można toto dosiać , ale życica trwała jest podstawą większości pastwisk i łąk... Siej sobie tę tymotkę i zioła u siebie, ale nie radź nie znając się na rolnictwie

Ania27

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 282 postów
Wiesz co...zastanów się zanim cos palniesz!
Jak tymotka potrzebuje wysokiej klasy glebę to ja jestem murzynem :D
Życica owszem- pospolita bardzo, tymotka tez, ale tymotka lepsza od życicy...i konie ją wolą.
A co do wilgotności gruntu- to łąka chyba powinna być wilgotna nie? Sucha łąka? Coś nie bardzo to widze....to, że nie ma na łące rzeczki to nie znaczy, ze tymotka nie urośnie....no chyba , że masz na mysli, zeby siać na glinie albo na wydmach......
Ja mieszkam na pomorzu- siana z tymotki pod dostatkiem.
Z tego co ja wiem, to tymotka jest pospolita w calej polsce....

Polecam ci strone:
http://www.atlas-roslin.pl/gatunki/Phle ... se.htm#ELW - tu jest mapa polski w jakich rejonach występuje tymotka (CZYLI WSZEDZIE!)

http://rosliny-energ...tymotka-lakowa/ - a tu pisze, ze tymotka nie wymaga gleby zyznej

I tak przy okazji- nie staraj sie na siłe zrobic ze mnie idiotki, bo sama ją z siebie robisz ok?

I kubkówkę pospolitą w dosiewie też polecam.
Otwórz umysł i słuchaj Konia- on jest idealnym odbiciem Twojej duszy, On jest Twoim sumieniem, Twoim wymiarem sprawiedliwości.

jkobus

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 83 postów
  • Miejsce zamieszkaniaBoska Wola
Bez znajomości charakterystyki gleby (pH, zawartość materii organicznej, zawartość podstawowych składników mineralnych, miąższość warstwy próchniczej itd., itp.), topografii pola i warunków wodnych, dyskusja jest skrajnie akademicka.

Ale mam dla autora wątku bardzo prostą radę: niech pojedzie na najbliższy targ i popatrzy jaką mieszankę traw kupują miejscowi rolnicy. Zwykle wiedzą, jaka się najlepiej nadaje...
http://boskawola.blogspot.com - codzienne (prawie..) wieści z pola walki...

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLublin

Gaga napisał:

Kto do cholery ma łąki na takiej glebie??!!
Ja :D
Dołączona grafika , ,Dołączona grafika
nobody 's perfect

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów

Ania27 napisał:

kubkówkę pospolitą w dosiewie też polecam.

Ale że taką z kubka?? Kupkówkę chyba...

Hamer - szczerze zazdroszczę... Ja mam "glinę i wydmy" czyli glebę w klasie IV i V, pomimo stawu gleba lekka, więc i sucha, zatem u mnie tymiotka może stanowić max 15% runi i to jedynie przy dobrym nawożeniu i przedsiewie owsem... a i przy tym max 3/4 strzela w kłos :-/

Ania27

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 282 postów
No chociaz raz zgodzę sie z Jkobusem :D

A kub(p)kówka może być z kubka :D

skaner-a

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 676 postów
  • Miejsce zamieszkaniaGniezno

Gaga napisał:

Ja mam "glinę i wydmy"
to marychy nasiej ale będą Ci konie chodziły :D
Rancho Palomino & Black

Maria89

"Młoda szlachcianka z kasztanką"

• Moderator
  • 14904 postów
skaner, Ty masz ale głupie uwagi :D
Dołączona grafika

Ic maj lajf :D

Hamer

dziewczyna MacGyvera

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6683 postów
  • Miejsce zamieszkaniaLublin
U nas gleby II klasy,a na jedynce lepsze uprawy. Ale siano i tak muszę dokupować, bo oprócz koniowatych są jeszcze krowy. Najśmieszniejsze w tym wszystkim jest to, że konie najchętniej jedzą siano z perzu, który wykosiliśmy na działce sąsiada z ok.1 ha. Ziemia dobrej klasy ,ale z pewnych względów nie użytkowana.
Dołączona grafika , ,Dołączona grafika
nobody 's perfect

grandeli

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 511 postów
  • Miejsce zamieszkaniaPoj. Drawskie
Ja kupowałam mieszanki gotowe z Rolimpexu w Iławie ceny różne od 9-12 zł/kg, rodzaje też różne tj. łąkowe, pastwiskowe, kośno-pastwiskowe, na gleby mokre i suche. Ogólnie jestem zadowolona, ale w sumie nie opłaca się wywalać kasy na pastwiskową (najdroższa), kośno-pastwiskowa sprawdza sie równie dobrze na pastwiskach (najtańsza). Tymotka jest trawą typowo kośną, po kilku sezonach deptania jej przez konie wypadnie ze składu.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych