Skocz do zawartości

Welcome to Świat Koni
Register now to gain access to all of our features. Once registered and logged in, you will be able to create topics, post replies to existing threads, give reputation to your fellow members, get your own private messenger, post status updates, manage your profile and so much more. If you already have an account, login here - otherwise create an account for free today!

WYNISZCZONY ORGANIZM- co dalej ?

139 odpowiedzi w tym temacie

KALFANYt

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1231 postów
  • Miejsce zamieszkaniadzikie pole
no wlasnie- poszukuję sprawdzonych sposobów na odbudowanie wyniszczonego organizmu u konia- wielokrotne ciąże, starszy wiek, niedożywienie-
wszelkie "patenty" typu pasze, sposob karmienia, zalecane badania, dodatki czas potrzebny na odbudowe, itd. Moze osoby zwiazane z konmi fundacyjnymi mają "swoje sposoby" ?

Artanis

Kulawy jeździec na kulawym koniu ;)

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7320 postów
każdy koń jest inny.. po pierwsze w jakim wieku jest koń?
Nic się nie dzieje na forum? To dlatego, że wszyscy są tutaj ---> http://koniomaniak.kiv.pl/index.php

Mieliśmy dość ciągłego zawieszania w działaniu tego forum.

Gaga

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 6695 postów
Nie ma jednego sprawdzonego sposobu. Wszystko zależy indywidualnie od stanu konia - od wieku poprzez kondycję, stan uzębienia, stan nóg, etc.
Nie ma też określonego czasu na odbudowę konia - jednemu wystarczy miesiąc, inny w rok nie dojdzie do siebie...
Co do badań - z pewnością zaczęłabym od zębów i badań parazytologicznych. W dalszej kolejnosci badanie krwi (morfologia) z opisem lek wet.
Tylko dwie rzeczy są nieskończone: wszechświat oraz ludzka głupota, choć nie jestem pewna co do tej pierwszej
proszę o bana :D

Magda Pawlowicz

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 976 postów
I solidne odrobaczanie!
A potem do woli bardzo dobrego siana. Dobrze działa też jakis probiotyk. Marchew albo buraki/wysłodki też dobrze wpływają, poprawiają trawienie itd.
Można też pomyśleć o jakimś odpiaszczeniu, preparaty z psylium nie są drogie a dobrze działają.
Dołączona grafika

KALFANYt

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1231 postów
kon lat 17, nogi zmęczone ale nie kulawe, zęby zrobione, odrobaczany,.

probiotyk dostaje w ilosci 60ml dziennie, siano bez przerwy, owies, jeczmien gnieciony- plus pasza egersmanna senior, wszystkiego po kilo dziennie, czyli 3 kg - jak dostaje wiecej to nogi strasznie puchną. przez pol roku ani kilograma nie przytyla :D . troche na trawie, no ale trawa juz sie skonczyla :). moze zamiast padokow zamknac ją w boksie? tylko ze kolek sie obawiam :).
moze wiecej paszy a owies i jeczmien jako dodatek tylko?

Qentica

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 901 postów
  • Miejsce zamieszkaniazachodniopomorskie
A może spróbować dodać do paszy moczonych otrąb?

Artanis

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7320 postów
otręby można raz na jakiś czas. Pasza eggersmanna senior jest słaba. Wypróbowane na naprawdę chudych koniach. Kukurydza jest tucząca. siemie lniane co jakiś czas. Można w formie meszu. Wysłodki buraczane też dobre. Nogi mogą puchnąć od za dużej ilości białka = Pasza eggersmann oparta na jęczmieniu plus dodatkowy jęczmień.
Nic się nie dzieje na forum? To dlatego, że wszyscy są tutaj ---> http://koniomaniak.kiv.pl/index.php

sumka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1025 postów
  • Miejsce zamieszkaniaBytom
To ja sie podłączę- w stajni gdzie aktualnie trzymam Grecje jest kilkunastoletni wałaszek ( dokłądny wiek trudny do określenia bo to kolejny koń wyciagnięty z beznadziejnych warunków). Wiem tylko że dawniej pracował w lesie, gdzis w górach /ciagnął bryczkę ( nie wiem jak on tam dawal rade bo to lekki koń, może dośc duży ale nawet nie piogrubiany...). Słyszałam, że po tym jak nabawił sie kontuzji ( jakies złamanie ) stał przez długi czas zostawiony sam sobie, w złych warunkach, zagłodzony, zarobaczony, wyczerpany itd. Gdy kupiła go aktualna właścicielka to ponoc wyglądał jak skóra rozciągnieta na kościach. Od kilku lat stoi w obecnej stajni a konie dostają tu na prawdę dobrej jakości jedzenie- dobre sianko, kiszonkę, owies, otręby. Latem siedzą całymi dniami na padokach trawiastych. Wałaszek nie pracuje zbyt wiele - w tygodniu troche lekkiej lonzy, byle sie ruszył, w weekendy jakies krótkie wypady do lasu pod 11 letnią dziewczyną, resztę czasu spędza na padoku. latem nie wyglądał szczególnie imponująco ale powiedzmy, że przyzwoicie. Teraz coraz bardziej chudnie, mimo ze dostaje więcej jedzenia niż pozostałe konie, specjalnie dla niego ściągneli ześrutowana drobno kukurzydze i mieszankę jeczmienia z owsem. Co parę dni mesz. Je tak 2gi tydzien i chudnie dalej. Sianka na noc ma w boksie tyle ze czesto nie dojada.
Zęby sprawdzane miesiąc temu przez weta. Odrobaczany razem z innymi końmi regularnie. Dowiedziałam się już że to juz u niego prawidłowość jakaś- co mniej wiecej pół roku ma takie spadki kondycji, chudnie, zdarzają sie kolki. Miał wiosną , w takim właśnie "kłopotliwym" okresie, robione badania krwi - nic szczególnego, posiewy - pasożytów brak....
Czy jest możliwe, że w trakcie wcześniejszych przejść i niedożywienia jego organizm został na tyle uszkodzony, że teraz np przy zmianach sierści i duzych zmianach pogody nie jest w stanie skutecznie się przestawić? Nie przyswaja dobrze pokarmów? Właścicielka to w zasadzie totalny laik i wiele nie wymyśli- ot, ma konika do spacerków od czasu do czasu- ale właścicielka stajni kombinuje co chwilę jak wałaszkowi pomóc i jak znaleźć coś co mogłoby poprawić jego kondycję.
Macie jakies pomysły jak mu pomóc? Co jeszcze możnaby dodać do paszy żeby go wzmocnic?

Artanis

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7320 postów
a na słupkowce był badany?

czasem jest tak, że jak koń przez wiele lat głodzony to już nie wróci do normalnej wagi.

znam pewną klacz, która mimo wspaniałego jedzenia jest chuda jak szkapa. dosłownie skóra i kości. ale nic się z nią nie zrobi. ma "rozwalone" wszystkie organy wew. wet stwierdził że to cód że jeszcze żyje. ale też wybrzydza w jedzeniu. miałam ją 2 tyg pod opieką to myślałam że zwariuję. nie dojadała siana., nie jadła musli, owies i owszem, ale musli.,za którym inne konie się zabijają, to nie. różne rzeczy jej wymyślałam. z różnym skutliem. i pomyśleć że kiedyś skakała parcury c., w jednej z polskich stadnin. serce się kraja, bo teraz nikt o niej nie pamięta. A nie jednego w świat sportu wprowadziła :D

smiles

Member

• Użytkownik
  • PipPip
  • 23 postów
a próbowałaś dodawać jakieś dodatki paszowe ?

http://cortaflex.pl/index.php?page=2

przejrzyj tą stronę. rewelacyjne produkty, polecam :D

Artanis

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7320 postów
a czemu polecasz? cortaflex fajny na aparat ruchu ale i drogi. Może by z ziółkami coś spróbować ? Jest taka fajna książka "medycyna naturalna koni" jak będzie mi się chciało wyjść z ciepłego wyrka to popatrze co tam dla chudzielca radzą :D

sumka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1025 postów
Na cuda z Cortaflexu i podobne raczej nie ma co liczyc bo nie ma kto za to zapłacić - właścicielka sie do tego nie pali, w stajni jest rzadko - a poza tym, co konkretnie proponujesz podawać spośród tych praeparatów? Większośc to preparaty na problemy stawowe itd. Nie wiadomo co jest przyczyną taych jego spadków kondycji, chudniecia i tendencji do kolek. Z tego co wiem wet, który go oglądał kilka razy nic nei znalazł. W wynikach badań tez nic szczególnego. Dlatego zastanawiam się czy po prostu zniszczenia organizmu moga byc tak duże że w takich okresach przejściowych jak jesień czy wiosna on o prostu nie daje sobie już rady. No i czy w związku z tym macie może jakiś pomysł na łatwo przyswajalna pasze? Coś co mogłoby go "doenergetyzować"/ wspomóc przyswajanie / wykorzystanie paszy? Coś co można zdobyć względnie tanio i samemu przygotować? Jakieś sprawdzone gotowe pasze? jak napisałam wcześniej, to właścicielka stajni szuka sposobów na rozwiązanie problemu więc też nie będzie ponosić jakis mega wysokich kosztów. I tak jestem pod wrażeniem tego jak dba o konie pensjonatowe i jak je karmi - większośc to konie na emeryturce, po jakiś tam wczesniejszych przejściach.

Cytat

Jest taka fajna książka "medycyna naturalna koni"
- tez sie zastanawialam nad jakimis ziólkami, może jak poszukamy we dwójkę czegos odpowiedniego to cos znajdziemy :D

Qentica

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 901 postów

Artanis napisał:

otręby można raz na jakiś czas
Ja podawałam "mojemu" moczone otręby codziennie, rano i wieczorem miarkę, nie wiem jakiej objetości, taka standardowa szufelka. Bez otrąb połowa żarcia, jak nie więcej, zostawała nietknięta. Dawałam otręby też klaczom karmiącym (wpływają na "mleczność"), wiem też, że jedna dziewczyna ze stajni podawała je swojemu chudemu wałachowi, na którego nie działalo nic - na otrębach w końcu przytył.
Z tym, że po np. miesiącu podawania, powinno się zrobić miesiąc przerwy.

edzia 69

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 10033 postów
  • Miejsce zamieszkaniaWyspa Wolin
a jak ze zmiana sierci u tego konia na wiosne?
wyglada to jak Cushing syndrom u koni
my przeleczylismy klacz homeopatycznie i jest ok

Artanis

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7320 postów

Qentica napisał:

Z tym, że po np. miesiącu podawania, powinno się zrobić miesiąc przerwy.
Dlatego napisałam "raz na jakiś czas"

Qentica

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 901 postów

Artanis napisał:

Dlatego napisałam "raz na jakiś czas"
Ach, zrozumiałam to jako np. raz-dwa w tyg. Bo znam wielu przeciwników codzienniego podawania. Czyli teraz już wszystko jasne :D

Artanis

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 7320 postów
A.. no fakt źle się wyraziłam :D

arena

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 3023 postów
mi to wygląda na jakąś chorobę... może to wrzody, albo nawet rak mógł zaatakować ktoryś z organów-jak u człowieka :D
w każdym razie świetnie byłoby dodawać do paszy gniecionej olej lniany około 60ml dziennie (tłoczony na zimno!)-poprawi to stan sierści, wzmocni i doda kalorii, również i marchew w tej sytuacji jest bardzo wskazana przynajmniej 1kg/dz. a wtedy można zmniejszyć ilość paszy białkowej-to mu jest teraz najmniej potrzebne-a jedynie traci energię na trawienie białka (i puchną nogi)...
...kiedy Go dosiadam... Jego nogi stają się moimi i możemy być wszędzie...
"Nie ten jest wielkim trenerem, kto sprawia, że jego koń posłusznie wykonuje polecenia. Wielkim trenerem jest ten, kto sprawia, że koń chce wykonywać polecenia"

sumka

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1025 postów

Cytat

a jak ze zmiana sierci u tego konia na wiosne?
- tego nie wiem, bo znam go dopiero od sierpnia.... Moge tylko powiedziec że teraz jest bardziej ofutrzony od mojej Grecji ale to tez może być kwestia przystosowania do stajni angielskiej i spedzania wiekszej ilosci czasu na dworze- on stoi w tej stajni kilka lat a Grecja 4 miesiące i wczesniejs tała w murowanej stajni. Poza tym ona jest w dużo lepszej kondycji, no i chudzielcem nie jest więc to tez powód krótszej sierści. Zal m tego konia bo niby teraz nie wygląda jeszce tragicznie ale prezciez zimy nie ma, pogoda wyjatkow łaskawa, żarcia ma duzo i dobbrej jakości ( Grecja przy tej ilości chyba juz by pękła ;p ) a chudnie, to co będzie pod koniec zimy?...

KALFANYt

Advanced Member

• Użytkownik
  • PipPipPip
  • 1231 postów
klacz o ktorej mowie tez dostaje otreby. artanis a ktorą pasze polecasz zamiast egersmanna? jak byscie podawaly ziarno takiemu koniowi? tzn jakie ilosci (gniecione) czego a dodatków ile czego? klacz jest energiczna choc moglo by sie wydawac ze powinna ledwo zyc przy takim wygladzie, siers generalnie ma blyszczącą i miłą w dotyku..

Użytkownicy przeglądający ten temat: 1

0 użytkowników, 1 gości, 0 anonimowych